Ugryzienie kleszcza a ciąża – czy istnieje ryzyko wystąpienia boreliozy u dziecka?

ugryzienie kleszcza a ciąża
fot.: Thinkstock
Zastosowanie leczenia antybiotykiem w odpowiednim czasie minimalizuje ryzyko zakażenia dziecka boreliozą.

Ugryzienie przez kleszcza w czasie ciąży może być groźne dla dziecka. Co powinna zrobić kobieta w ciąży, gdy ukąsi ją kleszcz? Jakie mogą być konsekwencje boreliozy w ciąży?

Ugryzienie przez kleszcza a ciąża – co robić?

Nie powinno się lekceważyć ugryzienia przez kleszcza w ciąży. Mimo, że nie ma jeszcze wystarczających dowodów naukowych na potwierdzenie zależności pomiędzy boreliozą w ciąży a wadami wrodzonymi u dziecka, należy w takiej sytuacji niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Do zakażenia dziecka boreliozą może dojść poprzez przeniknięcie krętków Borrelia burgdorferi przez łożysko. Na kleszcze powinny uważać też matki karmiące – niektórzy lekarze są zdania, że owe krętki mogą przeniknąć z pokarmem do organizmu dziecka. Kobiety, które ugryzie kleszcz podczas ciąży nie powinny jednak martwić się na zapas – nie każdy jest nosicielem boreliozy. Niebezpieczne pajęczaki znajdują się głównie w północnych rejonach Polski. Ważne jest jednak, aby zawsze w takiej sytuacji udać się do lekarza, ponieważ u wielu ciężarnych borelioza może przebiegać bezobjawowo. Lekarz zleci wówczas wykonanie specjalnych testów, które rozstrzygną czy konieczna jest antybiotykoterapia. Zastosowanie leczenia antybiotykiem w odpowiednim czasie minimalizuje ryzyko zakażenia dziecka boreliozą. Leczenie boreliozy trwa w zależności od czasu, jaki upłynął od postawienia diagnozy. Jeśli choroba została wykryta szybko, antybiotykoterapia trwa zwykle kilka tygodni. Leki podawane ciężarnym nie stanowią zagrożenia dla dziecka. W ich przypadku unika się jedynie konkretnego antybiotyku – doksycykliny, która może przyczynić się do wystąpienia wad rozwojowych u dziecka.

Borelioza: test na boreliozę. Jak rozpoznać boreliozę?

Dobrze wiedzieć

Borelioza w ciąży – na co zwrócić uwagę

W około dwa tygodnie po ugryzieniu przez kleszcza w czasie ciąży kobieta może zaobserwować u siebie pierwsze objawy boreliozy. Pierwszym widocznym symptomem zakażenia jest powstająca w miejscu ukąszenia czerwona powiększająca się plamka, czyli rumień wędrujący. Występuje on jednak u ok. 30 proc. przypadków. W pierwszej fazie boreliozy najbardziej charakterystyczne są objawy wskazujące na grypę, takie jak: gorączka, bóle mięśni i stawów, zmęczenie.

Borelioza w ciąży jest niebezpieczna dla dziecka?

Borelioza nie została jeszcze do końca poznana, ponieważ jest stosunkowo nową chorobą. Wywołujące ją bakterie zostały odkryte w latach 80. XX wieku przez Willy’ego Burgdorfera. W tym czasie powszechna była opinia, że ugryzienie przez kleszcza w czasie ciąży przyczynia się do poronienia, a także zwiększa ryzyko wad rozwojowych u dziecka oraz porodu przedwczesnego. Lekarze z Międzynarodowego Towarzystwa ds. Boreliozy i Chorób z Nią Powiązanych (ILADS) podtrzymują tę opinię – według nich krętki przekazywane przez łożysko powodują  wystąpienie boreliozy u dziecka. Wykazują również zależności pomiędzy boreliozą a zaburzeniami neurologicznymi i wadami serca u dziecka. Ich opinie podważają przeprowadzone niedawno badaniach wśród kobiet, u których zastosowano antybiotykoterapię po ugryzieniu przez kleszcza w czasie ciąży. Udowodniono bowiem, że ciężarna zakażona boreliozą nie przekazuje choroby swojemu dziecku.

>> Kleszcz u dziecka: objawy, ochrona przed ukąszeniem, metody usuwania

Ugryzienie przez kleszcza w ciąży – jak chronić się przed ukąszeniem?

  • zaleca się, aby kobieta w ciąży zrezygnowała ze spacerów po lesie i wśród wysokich traw. Jeśli ciężarna zdecyduje się na taki spacer należy wówczas zadbać o odpowiedni ubiór (wysokie skarpetki, długie spodnie, bluzka z długim rękawem);
  • spacerując po lasach i łąkach nie należy siadać na trawie lub na pieńku drzewa. Gdy ciężarna chce odpocząć, powinna usiąść na kurtce lub plecaku;
  • ciężarna przed wyjściem na spacer może zastosować odpowiedni środek przeciwko owadom. Najbezpieczniejsze dla kobiet w ciąży jest stosowanie olejków aromatycznych odstraszających owady. W przypadku kleszczy najlepiej sprawdzą się zapachy mięty pieprzowej i paczuli. Wystarczy rozetrzeć w dłoniach ok. 8 kropli olejku i nasmarować nim odkryte partie ciała;
  • po każdym spacerze koniecznie należy obejrzeć całe ciało. Gdy dojdzie do ugryzienia kleszcza, można delikatnie usunąć go pęsetą lub pompką do usuwania kleszczy, pamiętając o dokładnej dezynfekcji po zabiegu. Kleszcza należy usunąć energicznie pociągając go w górę. Starajmy się wówczas uchwycić go jak najbliżej skóry i unikać ruchów obrotowych.

>> Choroby przenoszone przez kleszcze: jak się przed nimi bronić?

Aktualizacja: 2017-08-10 Publikacja: 2016-08-26
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.