Wirus Zika atakuje ciężarne. Epidemia narodzin dzieci z małogłowiem w Brazylii

2016-01-14 10:28

Wirus Zika odpowiada za epidemię narodzin noworodków z małogłowiem w Brazylii. Odnotowano już 3174 przypadki narodzin dzieci z mikrocefalią i na razie nie opracowano żadnej szczepionki. Lekarze apelują, aby nie podróżować w tamte rejony świata, by nie przenieść wirusa do Europy. Zagrożenie jednak jest duże - w Rio de Janeiro odbędą się letnie igrzyska olimpijskie, na które przybędą tłumy turystów z różnych części świata.

Wirusy w ciąży
Autor: thinkstockphotos.com Wirus Zika powoduje małogłowie u noworodków?

Spis treści

  1. Czytaj także: >> Enterowirus objawy, zapobieganie. Co to jest enterowirus i dlaczego jest niebezpieczny dla dzieci? >>
  2. Wirus Zika: przyczyny
  3. Wirus Zika: objawy
  4. Czytaj także: >> Adenowirusy u dzieci powodują ostre infekcje >>
  5. Wirus Zika: leczenie

W 2015 roku w Brazylii wybuchła epidemia wirusa Zika. Służby medyczne odnotowały 84 tysiące zachorowań. Wkrótce zaczęto je rejestrować również w innych krajach Ameryki Środkowej i Południowej - łącznie w dziewięciu. U większości chorych zakażenie przebiegało bezobjawowo, u innych pojawiała się gorączka i wysypka. Szybko się okazało, że wirus Zika najbardziej niebezpieczny jest dla kobiet w ciąży. W Brazylii nagle zaczęto notować zwiększoną liczbę urodzeń dzieci z małogłowiem (mikrocefalią). Lekarze doszli do wniosku, że małogłowie u płodu wywołuje wspomniany wirus.

Czytaj także: >> Enterowirus objawy, zapobieganie. Co to jest enterowirus i dlaczego jest niebezpieczny dla dzieci? >>

Wirus Zika: przyczyny

Wirus Zika został odkryty u makaków w 1947 roku w Ugandzie. Przenoszą go komary Aedes aegypti, te same, które przenoszą chorobę Denga. Początkowo wirus Zika nie wywoływał zachorowań u ludzi, dopóki w 2007 roku nie wykryto go w Mikronezji. Od tego czasu szybko zaczął się rozprzestrzeniać i w ciągu ostatnich 8 lat odnotowano jego występowanie w Ameryce Środkowej, Ameryce Południowej, na wyspach Pacyfiku i Azji Południowo-Wschodniej.

Wirus Zika: objawy

Wirus Zika atakuje niepostrzeżenie - można się nim zarazić przez ugryzienie komara. Choroba pojawia się kilka dni po ugryzieniu i zwykle trwa tydzień. U niektórych chorych może przebiegać w sposób łagodny i mieć charakter bezobjawowy. U innych pojawią się złe samopoczucie, gorączka, wysypka skórna, bóle mięśni i stawów, zapalenie spojówek. 

U osób z obniżoną odpornością, alergików, kobiet w ciąży i ludzi starszych wirus Zika może mieć bardziej gwałtowny przebieg. Lekarze twierdzą też, że wirus ma związek ze zwiększoną zachorowalnością noworodków na małogłowie. Nie ma jeszcze jednoznacznych badan, które potwierdziłyby tę teorię, ale faktem jest, że przed epidemią wirusa w Brazylii notowano około 100 przypadków rocznie narodzin dzieci z mikrocefalią. Teraz odnotowano ich ponad tysiące.

Czytaj także: >> Adenowirusy u dzieci powodują ostre infekcje >>

Wirus Zika: leczenie

Na wirus Zika nie wymyślono jeszcze lekarstwa. Chorym podaje się środki przeciwgorączkowe oraz dużo płynów. Nie ma również szczepionki, która chroniłaby przed zakażeniem. Jedyną drogą uniknięcia choroby jest noszenie jasnej odzieży, odstraszającej komary (koniecznie bluzki z długim rękawem i długie spodnie), stosowanie środków przeciw insektom oraz zakładanie w oknach moskitier.

WHO monitoruje sytuację.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza