Awersja seksualna do partnera. Czy da się ją przezwyciężyć?

2016-02-01 12:16

Awersja seksualna, inaczej nazywana wstrętem seksualnym, to złożony problem. Występuje wyłącznie u kobiet, a jej przyczyny leżą w skomplikowanej kobiecej psychice. Jak często występuje awersja seksualna do partnera i brak ochoty na seks, i czy da się ją przezwyciężyć?

Awersja seksualna
Autor: thinkstockphotos.com Awersja seksualna może mieć różne przyczyny, np. nierozwiązane konflikty.

Spis treści

  1. Czytaj także: >> Związek bez seksu: czy może być udany? >>
  2. Awersja seksualna do partnera: przyczyny
  3. Czytaj także: >> Temperament seksualny: różnica temperamentów to prawda czy mit? >>
  4. Awersja seksualna do partnera: objawy
  5. Czytaj także: >> Z czego jeszcze może wynikać brak ochoty na seks? >>
  6. Awersja seksualna do partnera: leczenie

Awersja seksualna to bardzo trudny temat. Żadna kobieta nie przyzna się, że odczuwa do swojego partnera wstręt. Zdaje sobie sprawę z tego, że by jej nie zrozumiał, zwłaszcza że często ona sama nie jest w stanie siebie zrozumieć. Skąd się bierze awersja seksualna do partnera?

Czytaj także: >> Związek bez seksu: czy może być udany? >>

Awersja seksualna do partnera: przyczyny

Przyczyna awersji seksualnej do partnera właściwie jest jedna – seks budzi w kobiecie obrzydzenie tak wielkie, że nie jest ona w stanie się przełamać i zwalczyć swoje negatywne odczucia. I nieważne jest tutaj to, czy jest związana z danym partnerem od niedawna, czy też tworzą parę od kilku lat. Myśl o zbliżeniu budzi w niej wstręt i niechęć, kojarzy się z bólem albo z brakiem przyjemności. Z czego to wynika?Naukowiec z Purdue University, Daniel R. Kelly, badał zachowania kobiet w takich sytuacjach i doszedł do wniosku, że wstręt to nic innego jak „przedłużenie naturalnego systemu obronnego”, który czyni kobiety bardziej ostrożnymi. Teoria ta ma sens w przypadku nowych znajomości – uczucie awersji seksualnej chroni kobiety przed współżyciem z przypadkowym czy nieodpowiednim mężczyznom. Skąd się jednak bierze w związkach, w których kobiety darzą uczuciami swoich partnerów?W takiej sytuacji awersja seksualna może mieć kilka przyczyn. Pierwszą z nich jest fizjologia – być może któryś z zapachów mężczyzny budzi w kobiecie obrzydzenie. Może chodzić o zapach z jamy ustnej, może o zapach penisa czy naturalnych płynów fizjologicznych. Obrzydzenie do nich jest tak duże, że kobieta nie jest w stanie nie tylko cieszyć się seksem, ale nawet dobrze o nim myśleć. To tak krucha sprawa, że może skończyć się poważnym kryzysem w związku lub nawet jego rozpadem – kobiety zwykle nie chcą przyznawać się do tego, co czują, a jeśli nawet partner nakłoni je do zwierzeń, nie zrozumie, dlaczego zapach jego części ciała budzi w niej wstręt.

Czytaj także: >> Temperament seksualny: różnica temperamentów to prawda czy mit? >>

Inną przyczyną awersji seksualnej do partnera mogą być nierozwiązane konflikty. Być może kobietę trapią jakieś sprawy z przeszłości, które nie zostały do końca wyjaśnione. Może partner wyszedł z propozycją urozmaicenia życia seksualnego w sposób, którego kobieta nie była w stanie zaakceptować (np. erotyczne gadżety, przebieranki czy też propozycja seksu w trójkącie)? A może nagle zaczął jej unikać bądź znikać z domu, więc partnerka podejrzewa go o romans i zdradę. Każda z tych przyczyn może budzić awersję seksualną do partnera.

Awersja seksualna do partnera: objawy

Objawy awersji seksualnej są jednoznaczne:- myśl o zbliżeniu wzbudza w kobiecie lęk- kobieta brzydzi się samą myślą o seksie- nie ma ochoty, żeby partner ją dotykał i żeby ona jego dotykała- seks nie sprawia jej radości, staje się przykrym obowiązkiem, który trzeba co jakiś czas wykonywać

Czytaj także: >> Z czego jeszcze może wynikać brak ochoty na seks? >>

Awersja seksualna do partnera: leczenie

Leczenie wszystkich zaburzeń seksualnych jest trudne. W przypadku awersji seksualnej należy postępować dokładnie tak jak z innymi zaburzeniami – udać się do seksuologa. Spojrzenie osoby z zewnątrz, w dodatku specjalisty, często uświadamia parom, w którym miejscu znajduje się ich problem. Można wybrać się również do psychoterapeuty i tam spróbować zwalczyć swoje odczucia, ale ta metoda nie gwarantuje powodzenia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza