Brak ochoty na seks: co robić? Poznaj przyczyny braku ochoty na współżycie u kobiet

brak ochoty na seks

Brak ochoty na współżycie jest problemem, z którym borykają się kobiety w różnym wieku. Dlaczego nie mamy ochoty na seks? Krótki, przejściowy spadek libido jest naturalny i może wiązać się z przepracowaniem lub jesienną chandrą, ale coraz częściej do gabinetu seksuologa trafiają pary, w których ciągnący się brak ochoty na seks staje się ogniskiem zapalnym i prowadzi do stopniowego rozpadu intymnej relacji między partnerami.

Dlaczego pojawia się brak ochoty na współżycie? Coraz częściej do seksuologa trafiają pary skarżące się na brak ochoty na seks. Poniżej omawiamy najczęstsze przyczyny zaburzeń poziomu libido u kobiet. Pomogą wam one stwierdzić, czy brak ochoty na współżycie u kobiet jest zjawiskiem przejściowym czy może wymaga pomocy specjalisty.

Brak ochoty na współżycie u kobiet: zaburzenia hormonalne

Brak ochoty na współżycie u kobiet może być skutkiem nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej organizmu, a te z kolei są następstwem wielu chorób, takich jak cukrzyca lub zespół policystycznych jajników (PCOS). U kobiet chorujących na cukrzycę może dojść do spadku poziomu testosteronu (a to właśnie ten hormon, zarówno u mężczyzn jak i u kobiet, odpowiada za popęd seksualny), a także do neuropatii, w wyniku której może zostać zaburzona wrażliwość na stymulację seksualną. Z kolei w zespole policystycznych jajników dochodzi do zaburzeń stężenia estrogenów, androgenów, progesteronu i prolaktyny, które to hormony wpływają nie tylko na poziom libido, ale także na reaktywność seksualną, czyli wrażliwość na bodźce. U wielu kobiet z PCOS poważnym problemem prowadzącym do spadku ochoty na współżycie bywa także obniżenie poczucia własnej atrakcyjności, wiążące się z towarzyszącymi chorobie krępującymi objawami, takimi jak nadmiar owłosienia na ciele.

Brak ochoty na seks w ciąży i po porodzie

Brak ochoty na seks w ciąży to dość powszechne zjawisko. Wiele ciężarnych kobiet zauważa u siebie zmiany popędu seksualnego. Najczęściej w I trymestrze ciąży ich zainteresowanie seksem spada, następnie w II trymestrze kobiece libido wzrasta, a liczba zbliżeń się zwiększa, by w III trymestrze znów się zmniejszyć. Z reguły w końcowym okresie ciąży kobiety tracą zainteresowanie aktywnością seksualną i tym samym pojawia się brak ochoty na współżycie, nie tylko ze względu na zmieniający się poziom hormonów, ale także na fizyczne dolegliwości związane ze zbliżającym się porodem. Jeśli brak chęci do współżycia w ciąży wynika z niepokoju, czy nie będzie miało ono negatywnego wpływu na płód i przebieg ciąży, warto skonsultować te obawy z lekarzem prowadzącym ciążę. U zdrowych kobiet, u których ciąża przebiega prawidłowo, nie ma przeciwwskazań do podejmowania aktywności seksualnej na żadnym etapie ciąży, jednak rozmowa z lekarzem ginekologiem pomoże rozwiać wątpliwości, jeśli się takie pojawią. Po porodzie brak ochoty na seks zwykle wiąże się z regeneracją organizmu kobiety i zmęczeniem, związanym z opieką nad noworodkiem.

Brak ochoty na współżycie a antykoncepcja hormonalna

Stosowanie tabletek i plastrów antykoncepcyjnych, a także innych środków zawierających hormony (spirala, krążek) może przyczynić się do obniżenia, a nawet zaniku libido i faktycznie wiele kobiet skarży się, że podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej pojawia się u nich brak ochoty na seks. Nie warto jednak wierzyć w skuteczność popularnych suplementów, rzekomo neutralizujących skutki uboczne przyjmowania antykoncepcji hormonalnej – niestety najczęściej ich skuteczność ogranicza się do działania na zasadzie efektu placebo. Jeśli brak ochoty na współżycie staje się problemem warto poprosić lekarza o przepisanie tabletek o nieco innym składzie, najlepiej poprzedzone wykonaniem dokładnych badań. Tabletki, które służą jednej kobiecie, nie muszą służyć innej, gdyż każdy organizm reaguje na lek inaczej.

Brak ochoty na seks a stres i przemęczenie

Życie w stresie i nadmiar obowiązków należą do największych wrogów libido i są wymieniane jako najczęstsze przyczyny braku ochoty na seks u kobiet i u mężczyzn. Kiedy jesteśmy przemęczeni, organizm mobilizuje wszystkie swoje siły i wykorzystuje większość energii na to, byśmy mogli funkcjonować, przez co spada nasze zainteresowanie mniej istotnymi – z punktu widzenia biologii – sprawami, takimi jak między innymi seks. Trzeba także pamiętać, że libido jest z jednej strony uwarunkowane przez hormony, a z drugiej silnie zakorzenione w psychice. Dlatego silny lub długotrwały stres i wyczerpanie nie sprzyjają chęci do współżycia i powodują, że czujemy się wręcz fizycznie zmęczeni. W takiej sytuacji warto zadbać w pierwszej kolejności o to, by zminimalizować odczuwanie stresu i dobrze wypocząć, a nasz organizm stopniowo wróci do równowagi i nabierzemy ochoty na seks.

Brak ochoty na współżycie a depresja

Spadek lub zanik libido jest bardzo częstym objawem depresji. Jeśli oprócz braku ochoty na seks zauważamy u siebie symptomy takie jak przygnębienie, zniechęcenie, brak satysfakcji z lubianych wcześniej aktywności, zaburzenia snu, czarne myśli dotyczące przyszłości – nie zwlekajmy z wizytą u psychologa, gdyż może to oznaczać depresję. W przypadku diagnozy tej choroby (przez psychologa lub psychiatrę) następnym krokiem powinno być podjęcie psychoterapii. W niektórych przypadkach pomocne są leki przeciwdepresyjne, o których przepisaniu zdecydować może lekarz psychiatra.

Brak ochoty na seks: zaburzenia seksualne

Często zdarza się, że brak ochoty na współżycie u kobiet wynika z innych zaburzeń seksualnych, takich jak odczuwanie bólu podczas stosunku. Kobieta, która odczuwa nieprzyjemne dolegliwości związane ze współżyciem, może z tego powodu unikać podejmowania aktywności seksualnej i wypierać popęd seksualny jako potrzebę prowadzącą do przykrych doznań. Warto tutaj także dodać, że w wielu przypadkach ból, pieczenie lub swędzenie pochwy odczuwane podczas stosunku może być objawem infekcji bakteryjnej lub grzybiczej, dlatego warto regularnie kontrolować swój stan zdrowia u ginekologa. W przypadku wykluczenia stanu zapalnego powinnyśmy skierować swoje następne kroki do seksuologa, który potwierdzi lub wykluczy zaburzenia takie jak pochwica czy dyspareunia powodujące brak ochoty na seks.

Brak ochoty na seks: hipolibidemia

Hipolibidemia (hypolibidemia) jest zaburzeniem seksualnym polegającym na zmniejszeniu lub zaniku pożądania seksualnego. Dotyczy jednak nie więcej niż 25-30 proc. populacji kobiet w Polsce. Hipolibidemię stwierdza się na podstawie trzech kryteriów: zaniku fantazji seksualnych, braku masturbacji oraz niepodejmowania aktywności seksualnej z partnerem (nie występuje dążenie do stosunków seksualnych motywowane realną potrzebą i chęcią). Jeśli kobieta nigdy nie była zainteresowana seksem albo doszło do utraty tego zainteresowania, warto odwiedzić seksuologa w celu wykluczenia wrodzonej lub wtórnej (nabytej w toku życia) hipolibidemii.

Seks w ciąży [wideo]

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej pary. Codzienna troska o nienarodzone dziecko sprawia, że zastanawiamy się czy którakolwiek z wykonywanych codziennych czynności mu nie szkodzi. Seks w ciąży jest jedną z tych czynności, która może wzbudzić tego rodzaju wątpliwości. Zapytaliśmy eksperta czy w ciąży można uprawiać seks, jakie mogą być korzyści ze współżycia w ciąży, czy uprawiając seks można zaszkodzić dziecku, oraz co powinno nas zaniepokoić.

Aktualizacja: 2017-03-07 Publikacja: 2013-12-05
Ocena: 3
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.