Brak ochoty na SEKS w CIĄŻY? Libido w ciąży: prawy i mity

seks w ciazy

Seks w ciąży to temat rzeka. U jednych kobiet ciąża to czas ochoty na seks i najintensywniejszych doznań, dla innych ciąża to czas największego spadku libido. Jak mówią lekarze: obie te postawy są całkiem normalne, a za ich rozbieżność odpowiadają szalone hormony ciążowe.

Co decyduje o tym, że mamy ochotę na seks w ciąży lub wręcz przeciwnie? Czy duża ochota na seks w ciąży jest zjawiskiem normalnym? Hormony, które są wytwarzane w ciąży, zazwyczaj różnią się swoim poziomem na poszczególnych etapach ciąży. Prawidłowością jest to, że hormon ciążowy zwany gonadotropiną kosmówkową gwałtownie wzrasta na samym początku ciąży. To właśnie ten hormon, który powoduje pierwsze mdłości  w ciąży i senność. To z pewnością nie sprzyja ochocie na seks, a jeśli jeszcze dodamy do tego wszystkiego nadmiar progesteronu, który również osłabia libido w ciąży, współżycie może być ostatnią rzeczą, na którą ma się ochotę w pierwszym trymestrze ciąży. Niskie libido to także charakterystyczna rzecz dla ostatniego trymestru ciąży. Wzrasta poziom prolaktyny, który obniża popęd płciowy, a przyszła mama skupiona bardziej niż na partnerze, jest na przygotowaniu się do porodu i może mieć mniejszą ochotę na seks.

>>Prolaktyna: badania przed ciążą. Prolaktyna a ciąża>>

Seks w ciąży: drugi trymestr – sprzyjają hormony, przeszkadza głowa

Czy ochota na seks zależy od trymestru ciąży? Tak! W drugim trymestrze gospodarka hormonalna ulega przemianie. Na pierwszy plan wysuwają się estrogeny i testosteron, które skutecznie zwiększają libido. To zazwyczaj etap największej ochoty na seks w całej ciąży. Ustają uciążliwe objawy ciążowe, kobieta nie jest jeszcze ociężała, ma dużo energii i z radością oczekuje na przyjście swojego dziecka. To wszystko sprzyja bliskości  i wspólnemu celebrowaniu szczęścia, a seks jest jednym z nich.

Polecamy też

Seks w ciąży? Dlaczego nie mam ochoty na seks, choć powinnam mieć

Jeśli w drugim trymestrze, mimo prawidłowo rozwijającej się ciąży, w dalszym ciągu brakuje ochoty na seks, przyczyna może leżeć w podświadomości. Zbyt duży stres, zamartwianie się o przyszłość i o dziecko, obawa o zdrowie malucha, nieakceptowanie zmieniającego się ciała mogą mieć znaczny wpływ na pogorszenie samopoczucia przyszłej mamy i jej libida w ciąży. Za najczęstszą przyczynę ograniczonego współżycia w ciąży uznaje się obawy rodziców o odczuwanie rodzicielskich chwil uniesienia przez dziecko. Warto więc zrozumieć, że seks w ciąży często jest wręcz zalecany. Stosunek płciowy nie wpływa w żaden sposób negatywnie na dziecko. Jest przez nie praktycznie nieodczuwalny, tym samym nie można dziecku w ten sposób zrobić żadnej krzywdy. Wręcz taki maluch często odczuwa z tego przyjemność, jest rytmicznie kołysany, a uwalniane hormony szczęścia trafiają także do niego.
Za osłabione libido w ciąży odpowiada także zbyt krytyczne spojrzenie na samą siebie. Jeśli nasze ciało w ciąży wydaje nam się nieatrakcyjne, obrzmiałe, grube i brzydkie, trudno o przeistoczenie się w tej sytuacji w demona seksu, a to skutkuje brakiem ochoty na seks. W takim przypadku pomóc może zmiana podejścia do swojego wyglądu oraz zwiększenie swojej atrakcyjności przez uwydatnienie atutów i skupienie się na przyjemnych aspektach ciąży. Pomocą może się okazać np. zakup modnych ciążowych kreacji, wizyta w salonie piękności i fundowanie sobie innych mniejszych przyjemności. To może zwiększyć poczucie kobiecości i tym samym uwolnić ukryte pragnienie seksu.

Seks w ciąży: wideo

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej pary. Codzienna troska o nienarodzone dziecko sprawia, że zastanawiamy się czy którakolwiek z wykonywanych codziennych czynności mu nie szkodzi. Seks w ciąży jest jedną z tych czynności, która może wzbudzić tego rodzaju wątpliwości. Zapytaliśmy eksperta czy w ciąży można uprawiać seks, jakie mogą być korzyści ze współżycia w ciąży, czy uprawiając seks można zaszkodzić dziecku, oraz co powinno nas zaniepokoić.

Aktualizacja: 2017-08-11 Publikacja: 2013-11-25
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.