Brak ochoty na seks w ciąży – przyczyny. Co możesz poradzić na niskie libido w ciąży?

Seks w ciąży, libido w ciąży
Brak ochoty na seks może doprowadzić do poważnego kryzysu w związku.

Brak ochoty na seks w ciąży może rodzić napięcie w związku. Jakie są jego przyczyny? Dlaczego warto działać, gdy nasze libido w ciąży jest niskie?

Brak ochoty na seks w ciąży - brzmi znajomo? Jeśli tak, dowiedz się, skąd może wynikać twoje niskie libido w ciąży i dlaczego warto coś z tym fantem zrobić.

Brak ochoty na seks w ciąży: dlaczego to problem?

Życie seksualne jest bardzo ważnym aspektem związku. Podkreślają to właściwie wszyscy specjaliści – od psychologów, po seksuologów i terapeutów związkowych. Udany związek wiąże się z udanym życiem seksualnym.

Jeśli w ciąży (pomijając oczywiście sytuacje, gdy seks jest niewskazany) partnerka zdecydowanie odmawia zbliżeń, to staje się to dla partnera niezrozumiałe. Na początku, gdy pojawiają się mdłości i wymioty, przyszli ojcowie wykazują się oczywiście pełnym zrozumieniem. Ale gdy dolegliwości mijają, a ona nadal nie pozwala się nawet dotknąć, to partner ma prawo poczuć się odrzucony. Nie zna powodów takiego postępowania, nie wie, jak długo to wszystko potrwa i co to oznacza.

>> SEKS W CIĄŻY: kiedy może być zakazany?

Niestety, wiele kobiet podchodzi do tematu bardzo lekceważąco, mówiąc: „Trudno, musi się pogodzić, ciąża to wyjątkowy stan”. Problem w tym, że takie stanowisko jest dość krzywdzące. Brak ochoty na seks w ciąży jest sprawą, którą powinno się rozwiązywać wspólnie, analizując wszystkie możliwe przyczyny kłopotów i potencjalne rozwiązania niskiego libido w ciąży.

Brak ochoty na seks w ciąży: z czego wynika?

Powody unikania zbliżeń są bardzo podobne u wielu kobiet. Warto się im dokładnie przyjrzeć.

  • Zmiany hormonalne - w trakcie dziewięciu miesięcy ciąży organizm przeżywa prawdziwą hormonalną rewolucję. U niektórych pań na skutek tych zmian libido w ciąży drastycznie maleje. Co więcej, pojawia się rozdrażnienie nawet w kontekście ewentualnych pieszczot z partnerem.
  • Niekorzystna samoocena - ciało w ciąży zmienia się nie tylko dlatego, że „rośnie brzuch”. Na skórze mogą pojawiać się rozstępy, widzimy się więcej tkanki tłuszczowej, niektóre panie cierpią z powodu obrzęków, żylaków czy hemoroidów. W drugiej połowie ciąży z piersi może zacząć wydobywać się siara. Wszystko to oczywiście nie nastraja do zmysłowych pieszczot. Trudno też skupić się na seksie w ciąży, gdy w głowie pojawiają się myśli, co pomyśli sobie o naszym ciele partner.
  • Strach o dziecko - czasem, mimo zapewnień lekarza, że seks jest bezpieczny, przyszłym mamom trudno oprzeć się myśleniu, że jednak jest inaczej. W przypadku niektórych kobiet lęk przed utratą dziecka jest tym bardziej zrozumiały, jeśli wcześniej dochodziło np. do poronień czy krwawień. Trzeba jednocześnie dodać, że strach w takiej sytuacji przekłada się na rzeczywisty brak ochoty na seks w ciąży.

>> SEKS W CIĄŻY nie zagraża dziecku, gdy ciąża przebiega prawidłowo!

Brak ochoty na seks: dlaczego warto działać?

Najgorszym z rozwiązań jest potraktowanie braku popędu seksualnego jako coś, co „należy się z powodu ciąży”. To nie tak – brak potrzeby zbliżeń należy raczej uznać za problem, sprawę do rozwiązania. Coś, co może zakłócić relacje między partnerami na wiele miesięcy i przełożyć się na późniejszą kondycję związku. Brzmi groźnie, ale to naprawdę tak wygląda.

Warto też pamiętać, że umacnianie bliskości w okresie ciąży - w tym właśnie skupienie się na pielęgnowaniu intymności, to także lepszy start dla pary jako rodziców. Po prostu – im jesteście sobie bliżsi i szczęśliwsi, tym dla was lepiej.

W pokonywaniu trudności właściwe będzie zareagowanie na ich przyczyny. Jeśli więc rozpoznajesz je w trzech wyżej wymienionych, dowiedz się, jak możesz je pokonać.

>> Seks w ciąży. Fakty i mity na temat seksu w ciąży

Brak ochoty na seks: jak podnieść libido w ciąży?

W przypadku zmian hormonalnych pozornie mało możesz zrobić, ale… no właśnie, to tylko pozory. Po tym, jak minie już okres największych zmian i złego samopoczucia, czyli po pierwszym trymestrze ciąży, bardzo ważna jest zmiana twojego nastawienia do ciąży. Innymi słowy, uważaj na przyzwyczajenie pt. „nie mam ochoty”. Tak, do braku seksu można się przyzwyczaić!

Łap się na tym, jak reagujesz na wszelkie próby nawiązania bliskości ze strony partnera. Jeśli czujesz, że denerwuje cię jego mówienie o seksie wprost, to przyznaj, że potrzebujesz więcej czasu, więcej pieszczot. Ale pozwól na nie, pozwól partnerowi chociaż spróbować cię rozbudzić.

Niekorzystna samoocena to częsta przyczyna braku ochoty na seks w ciąży, ale i z nim możesz walczyć. Przede wszystkim, przestań skupiać się na swoich wadach, ale spójrz na zalety. U wielu kobiet w ciąży są nimi na przykład… duże piersi. A to przecież jedna z tych części ciała, które najbardziej podobają się mężczyznom. Możesz być pewna, że jeśli on zobaczy cię nago, to zwróci uwagę przede wszystkim na twój ponętny biust.

Jeśli twoim problemem jest poczucie skrępowania wynikające z posiadania dużego brzucha albo sama świadomość, że w środku przecież jest dziecko, to pamiętaj, że możesz skorzystać z różnych pięknych koszulek, które go skutecznie zasłonią. Wielu parom pomaga to na chwilkę zapomnieć o ciąży i cieszyć się sobą.

W przypadku strachu o dziecko warto z kolei przemówić do samej siebie… na wszelkie możliwe sposoby. Poczytać o tym, że seks w ciąży nie jest niebezpieczny, przypomnieć sobie słowa lekarza, wyobrazić sobie, jak dziecko jest bezpieczne, skutecznie oddzielone świata szyjką macicy. Im więcej informacji na ten temat zasięgniesz, tym łatwiej będzie ci uwierzyć, że seks nie zagraża maleństwu. A z kolei roczny brak takiej przyjemności może zagrozić… wam jako parze.

>> Seks w ciąży - kiedy przyszła mama może bezpiecznie współżyć, a kiedy powinna z tego zrezygnować? [Wywiad]

Aktualizacja: 2016-10-23 Publikacja: 2015-05-13
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.