Problemy z seksem: kiedy kompleksy nie pozwalają cieszyć się seksem?

zycie seksualne polek

Czasami problemy z seksem to efekt naszych kompleksów. Jak kompleksy wpływają na brak ochoty na seks? Kobiet, które mogłyby z pełną szczerością powiedzieć, że nie mają i nigdy nie miały żadnych kompleksów, jest zapewne bardzo niewiele. Panie zazwyczaj bardzo krytycznie podchodzą do swojej cielesności, która przecież nierozerwalnie związana jest z seksem i intymnością. Co jednak, jeśli kompleksy stają się problemem tak dużym, że rujnują nasze życie erotyczne?

Czasami nasze kompleksy są przyczyną problemów z seksem. Łatwo odnieść wrażenie, że kult ciała nigdy jeszcze nie był tak wyraźny jak teraz. Szczupłe modelki i umięśnieni modele patrzą na nas z bilbordów, okładek czasopism, telewizyjnych reklam. Celebryci regularnie poddają się zabiegom upiększającym i operacjom plastycznym, które mają przybliżyć ich do ideału. Nigdy dotąd nie mówiło się też tak otwarcie i często o seksie: słyszymy, że powinniśmy być seksowni, atrakcyjni i „dobrzy w łóżku”. Wskutek tego zaczynamy coraz częściej porównywać się z innymi i zastanawiać, czy jesteśmy wystarczająco atrakcyjni fizycznie, czy spełniamy wszystkie „wymogi”, by być idealną kochanką czy kochankiem. To z kolei, jak nietrudno przewidzieć, skutkuje często pojawieniem się kompleksów i obniżeniem poczucia własnej atrakcyjności, co w znaczący sposób odbija się na naszym życiu seksualnym.

Męska i kobieca SEKSUALNOŚĆ: różnice w podejściu do seksu >>

Kompleks czy realny problem? Co wywołuje nasze kompleksy?

Kiedy kompleksy stają się problemem spędzającym nam sen z powiek i powodującym znaczące obniżenie jakości naszego życia, przede wszystkim warto zastanowić się: czy i co mogę z tym zrobić? Jeśli sądzimy, że mamy za dużo nadprogramowych kilogramów, możemy zacząć zdrowiej jeść i więcej ćwiczyć. Jeśli uważamy, że nasze pośladki są zbyt mało kształtne, możemy zapisać się na siłownię i zacząć pracować nad ich wyglądem. Jednak co w przypadku, kiedy problemem staje się kształt naszego nosa, wielkość piersi czy rozstępy po ciąży? Są to kwestie, na które nie mamy wpływu (pomijając możliwość poddania się kosztownym zabiegom medycznym, które i tak nie gwarantują nam pewnego efektu). W takim przypadku warto skupić się na pracy nad zaakceptowaniem tych cech – tym bardziej, że wbrew przekonaniom kobiet, mężczyźni najczęściej w ogóle nie zwracają uwagi na takie detale jak delikatnie garbaty nos czy cellulit na udach. Nie musisz być idealna, by być atrakcyjną dla swojego partnera. Warto dodać, że wielu mężczyzn podkreśla, iż najbardziej seksowną cechą kobiety jest jej... pewność siebie. Uśmiech na twarzy, pewny krok i wypięta pierś (niezależnie od rozmiaru miseczki!) zawsze przyciągną męskie spojrzenie.

Jak kompleksy wpływają na seks?

Jeśli nie akceptujesz swojego wyglądu i nagości, najprawdopodobniej będziesz unikać pokazywania się nago partnerowi, nalegać na seks wyłącznie po ciemku i nie będziesz zbyt aktywna w łóżku. Ciekawostką jest, że są to zachowania najczęściej wskazywane przez mężczyzn jako zniechęcające ich do seksu z partnerką. Na pytanie „co najbardziej pociąga cię w kobiecie” zapewne tylko niektórzy mężczyźni udzielą odpowiedzi w stylu: boskie ciało. Większość z nich odpowie: pewność siebie i umiejętność przejęcia inicjatywy w sypialni. Twoje niedoskonałości (lub to, co w twojej ocenie nimi jest) mogą nawet pozostać całkowicie niezauważone przez twojego partnera, dopóki go nie „uświadomisz”, mówiąc mu o nich albo pokazując, jak bardzo nie akceptujesz samej siebie. Trudno jest być dobrą kochanką czy kochankiem, kiedy myślimy o swoich wadach, zamiast skupić się na zaletach i przyjemności. Tym bardziej, jeśli z powodu kompleksów zaczynasz unikać współżycia – to już prosta droga do wyrządzenia dużej szkody waszemu pożyciu seksualnemu.

SEKS PO PORODZIE: trzy zabiegi, które poprawią życie seksualne kobiety >>

Kompleksy kobiet a kompleksy mężczyzn: problemy z seksem

Oczywiście nie tylko kobiety miewają kompleksy w sferze seksualnej, problem ten dotyczy także mężczyzn. Z tą różnicą, że panowie, w odróżnieniu od kobiet, nie skupiają się tak mocno na swoim wyglądzie, a bardziej na swoich łóżkowych możliwościach i umiejętnościach. Najczęściej męska niepewność dotyczy rozmiaru penisa, niezawodności erekcji oraz umiejętności doprowadzenia kobiety do orgazmu. Panowie martwią się także długością trwania stosunku, a raczej tym, czy nie osiągają wytrysku zbyt szybko. Problem potęguje fakt, że mężczyźni raczej niechętnie dzielą się tymi obawami z partnerką, a jej próby rozmowy na ten temat nierzadko interpretują jako atak i krytykę (gdyż jest to dla nich bardzo delikatna kwestia). Rozmowa zawsze jest jednak ważna, a zrozumienie, empatia i akceptacja ze strony partnerki czy partnera ułatwią uporanie się z kompleksami. Współpraca obojga partnerów na tym polu jest warunkiem udanego seksu i gwarancją powodzenia w rozwiązywaniu podobnych problemów w przyszłości.

Nie przegap

Aktualizacja: 2016-07-09 Publikacja: 2014-10-31
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.