ROZMIAR PENISA. Czy ma znaczenie?

Związek
fot.: Thinkstock

Rozmiar penisa jest najczęstszym zmartwieniem panów, związanym – w męskim przekonaniu – z ich wartością jako kochanków. Kobiety jednak znacznie częściej akcentują znaczenie łóżkowych umiejętności partnera, jego zaangażowania w związek i w dawanie przyjemności partnerce. Jak jest naprawdę? Czy rozmiar członka ma istotne znaczenie dla satysfakcji seksualnej kobiety?

Mężczyźni, począwszy od wieku dojrzewania, zwracają dużą uwagę na wielkość swojego penisa. Mierzą go, porównują swoje wyniki z wynikami kolegów, przechwalają się długością swojego przyrodzenia bądź przeciwnie – staje się ona dla nich powodem do kompleksów i wstydu. Tymczasem warto wiedzieć, że penis przeciętnego Europejczyka rasy białej ma nie więcej niż 13-15 cm długości i 12 cm obwodu (są to wartości średnie).

Czy wielkość penisa ma znaczenie?

Wbrew obiegowej opinii, długość penisa ma zdecydowanie większe znaczenie dla mężczyzn, niż dla kobiet. Wiele kobiet twierdzi wręcz, że wolą seks z partnerem mniej hojnie obdarzonym przez naturę, ponieważ stosunek z posiadaczem długiego członka bywa bolesny – penis uderza wówczas w ściankę szyjki macicy, co może wywoływać u kobiety nieprzyjemne doznania. Pochwa ma zaledwie około 8-12 cm długości (w stanie podniecenia ulega wydłużeniu), a warto także dodać, że w dalszej części, bliższej szyjce macicy, jest ona nieunerwiona (m.in. dlatego nie czujemy obecności tamponu, jeśli jest on umieszczony odpowiednio głęboko). Większość zakończeń nerwowych, odpowiadających za przyjemne odczucia, umieszczona jest w odległości około 2-5 cm od wejścia do pochwy. Tam też znajduje się punkt G (który, według najnowszych odkryć, najprawdopodobniej stanowią odnogi łechtaczki, skryte w tkankach okalających pochwę). Jak więc widać, do skutecznej stymulacji waginy niepotrzebny jest długi członek – wystarczy nawet palec.

Rozmiar penisa – długość a grubość

Kobiety częściej zwracają uwagę na grubość penisa, tj. na jego obwód. Penis o dużym obwodzie „szczelniej” wypełnia pochwę, mocniej przylegając do jej ścianek, dzięki czemu może intensywniej stymulować zakończenia nerwowe. Można jednak między bajki włożyć przekonanie, że partnerzy mogą być niedopasowani pod względem rozmiaru narządów płciowych – że pochwa może być za luźna, a penis zbyt cienki. Pochwa ma zachwycającą wręcz zdolność do dopasowywania się i elastycznego rozciągania oraz kurczenia. Zdolność tę kobieta może zwiększyć poprzez ćwiczenie mięśni Kegla. Dzięki takiemu treningowi może zaciskać pochwę na penisie podczas stosunku, a także o wiele szybciej wraca do formy po porodzie.

Rozmiar członka a... ars amandi

Ważną rzeczą jest także fakt, że kobiety często podkreślają wagę takich czynników, jak udana relacja z partnerem, zaangażowanie partnera w związek i poczucie bezpieczeństwa jako czynników decydujących o satysfakcjonującym życiu seksualnym. W wielu przypadkach to właśnie te aspekty, a nie długość czy grubość członka, są dla pań najważniejsze. Podobnie zwracają one uwagę na łóżkowy „altruizm” partnera – najlepiej oceniani przez kobiety są ci kochankowie, którzy dbają o przyjemność partnerki, o zaspokojenie jej potrzeb (nie tylko tych seksualnych, ale i emocjonalnych) i nie skupiają się wyłącznie na sobie. Warto dodać, że dobry kochanek to także taki, który stara się zaspokoić partnerkę w taki sposób, jaki ona lubi i akceptuje. Niezbyt dobrym pomysłem jest więc czerpanie „wiedzy” na temat fizjologii i anatomii kobiety z filmów pornograficznych, jak czyni wielu mężczyzn – każda kobieta ma inne upodobania, potrzeby i fantazje, a kluczem do ich zrozumienia i zaspokojenia jest właściwa komunikacja między partnerami.

Aktualizacja: 2016-04-13 Publikacja: 2014-04-28
Ocena: 4,5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.