Seks oralny i analny w ciąży: czy to bezpieczne?

Seks oralny i analny  w ciąży: czy to bezpieczne?
fot.: photos.com
Seks oralny i analny  w ciąży: czy to bezpieczne?

Nie ma powodów, żeby rezygnować z seksu oralnego czy analnego w ciąży, jeśli były uprawiane przed zajściem w ciążę, pod warunkiem, że nie ma ku temu przeciwskazań lekarskich. Bo, jak twierdzi seksuolog dr Stanisław Dulko,  w ciąży najważniejsze jest zadowolenie kobiety, które przekłada się na zdrowie dziecka.

Jeśli jednak istnieją choćby najmniejsze przeciwskazania, by uprawiać seks w ciąży, również seks oralny i analny, to kobieta powinna jak najbardziej je respektować, bez względu na swoje przyzwyczajenia. Dlatego należy rozmawiać ze swoim lekarzem o wszystkim, także o seksie w czasie ciąży, jak się kochać bezpiecznie. Dobry lekarz sam zacznie rozmowę, ale najczęściej albo nie ma czasu na takie „niuanse”, albo o tym zapomina, albo rozmowę o sprawach na temat seksu w ciąży uważa za nieistotną, albo się....wstydzi. A tak, są i takie przypadki.

Seks oralny w ciąży: o czym trzeba pamiętać

Podczas seksu oralnego w ciąży przyjmuj takie pozycje, w których będziesz czuć się komfortowo, a twój brzuszek, zwłaszcza kiedy jest już spory, nie będzie narażony na przygniecenie. Pozycja „69” (zresztą  przez seksuologów uznana za mało podniecającą w ogóle), nie jest w tym okresie wskazana, bo nawet jeśli partner ma na tyle silne ręce, że potrafi całkowicie się na nich utrzymać, to jednak ryzyko opadnięcia na twój brzuszek jest spore. Podczas uprawiania stosunku oralnego upewnij się, czy twój partner jest zdrowy, czy nie ma infekcji przeziębieniowej, kataru, czy odpowiednio dba o higienę jamy ustnej. Wystarczy jeden zepsuty ząb, lekki katar, aby cię zainfekował, a to mogłoby się skończyć nawet poronieniem. Jeśli masz obawy podczas pieszczot językiem, czy twój zapach intymny nie będzie go odstraszał (kobiety w ciąży mogą nieco inaczej pachnieć), zrezygnuj z seksu oralnego. Uprawiając seks oralny w ciąży poprzestańcie na delikatnej, płytkiej penetracji. Jego język nie powinien się zbyt głęboko zapuszczać. Nie pozwól, aby partner podczas seksu oralnego wdmuchiwał ci do środka powietrze. To jest absolutnie niewskazane w każdym przypadku (grozi infekcją dróg rodnych), a w ciąży w szczególności.

Seks oralny w ciąży: wskazane pozycje seksualne

Pozycje seksualne podczas pieszczot oralnych w ciąży, jakie są w tym okresie wskazane, to pozycje relaksujące – np. pozycja seksualna klasyczna (kobieta leży na plecach, partner pieści ją, umieszczając się między jej nogami), może to być w wersji, kiedy oboje są ułożeni na tym samym poziomie, np. na łóżku albo gdy ona leży w poprzek łóżka, z lekko opuszczonymi nogami, on klęczy na podłodze. Może to być także pozycja seksualna siedząca, gdy ona wygodnie układa się w fotelu, z rozłożonymi nogami, on wtula w nią głowę i ją pieści.

 

Seks analny w ciąży: o czym trzeba pamiętać

Podczas seksu analnego w ciąży trzeba pamiętać przede wszystkim - o zachowaniu bezwzględnej higieny. Najlepiej, żeby on nałożył odpowiednią prezerwatywę (przeznaczoną do seksu analnego, a więc odpowiedniej grubości). Penetracja analna powinna mieć miejsce po penetracji waginalnej, nigdy odwrotnie, bo nawet przy dbałości o higienę może dojść do zakażenia dróg rodnych, a nawet zakażenia ogólnoustrojowego. Podczas stosunku analnego zawsze stosujcie (oboje!) lubrykanty, aby nie dopuścić do otarć naskórka, bo wówczas, przez drobne ranki, łatwiej będą wnikać zarazki. Przy najmniejszych problemach z próbą wtargnięcia jego penisa, od razu zrezygnujcie z dalszych prób. Najbezpieczniejsze pozycje seksualne przy stosunku analnym w ciąży to takie, w których oszczędzasz brzuszek, a więc np. pozycja kolankowo-łokciowa (najpowszechniejsza).

Uprawiając seks w ciąży o tym pamiętaj koniecznie

  • w pierwszych miesiącach ciąży unikaj silniejszych podniet, bo to może grozić poronieniem
  • w ostatnich tygodniach ciąży nie pozwalaj sobie na mocniejsze ruchy (i ty, i twój partner), aby nie wywołać wcześniejszego porodu
  • zanim użyjesz jakiegoś syntetycznego lubrykantu, sprawdź, czy nie jesteś na niego uczulona, np. smarując nim nadgarstek. Bowiem, nawet jeśli nie jesteś alergikiem, w ciąży może się pojawić uczulenie.
Aktualizacja: 2016-07-08 Publikacja: 2011-12-14
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.