Seks podczas miesiączki. Czy seks podczas okresu zabezpiecza przed ciążą? [WADY I ZALETY]

Opryszczka narządów płciowych
fot.: Thinkstock
Opryszczka narządów płciowych nawet przez kilka lat może nie dawać żadnych objawów.

Kwestia seksu podczas okresu wciąż jest dla niektórych tematem tabu. Seks podczas okresu ma swoich zwolenników oraz przeciwników, przy czym kluczowe wydają się tutaj względy estetyczne. Czy taki seks jest bezpieczny i wolny od ryzyka zajścia w niechcianą ciążę.

Część par unika współżycia w czasie tych kilku dni w miesiącu, decydując się na zastępcze formy: seks oralny, analny bądź petting lub rezygnując na ten czas z wszelkich rodzajów pieszczot. Wiele kobiet nie czuje się komfortowo podczas miesiączki, szczególnie w trakcie pierwszych dni jej trwania, które związane są z reguły z bólem, obfitym krwawieniem i ogólnym poczuciem „rozbicia”, w związku z czym współżycie w tych dniach może przysparzać kobiecie więcej negatywnych doznań, niż przyjemności. Jednak kobiety, które nie doświadczają silnych dolegliwości związanych z menstruacją często decydują się na seks w tym czasie, jeśli tylko mają na niego ochotę. Wiele też zależy od podejścia partnera – część mężczyzn odczuwa niechęć do kontaktu z krwią menstruacyjną, ale wielu z nich nie ma oporów przed nawiązywaniem kontaktów seksualnych z partnerką będącą w trakcie miesiączki.

SEKS PO PORODZIE: trzy zabiegi, które poprawią życie seksualne kobiety >>

Seks podczas miesiączki: ZALETY

Najbardziej oczywistą zaletą wydaje się być fakt, że nie musimy odmawiać sobie seksu w czasie tych kilku dni w miesiącu, jeśli mamy na niego ochotę – a wiele kobiet zauważa u siebie wzrost libido podczas miesiączki. Kobiece ciało jest wtedy bardziej wrażliwe na dotyk i bodźce (należy jednak być ostrożnym z pieszczotami piersi, bo bywają one wtedy nadwrażliwe i zbyt mocny dotyk może być bolesny i nieprzyjemny). W związku ze zwiększoną wrażliwością osiągnięcie orgazmu może być łatwiejsze, co jest szczególną korzyścią dla tych pań, które na co dzień mają z tym kłopot. Ponadto orgazm ma działanie przeciwbólowe i rozluźniające, co może być zbawienne w przypadku silnych i bolesnych skurczów miesiączkowych. Współżycie podczas miesiączki może być też korzystne dla kobiet, które mają problem z suchością pochwy powodującą dyskomfort podczas stosunku. W trakcie miesiączki pochwa jest naturalnie bardziej wilgotna, co zmniejsza ryzyko powstawania bolesnych otarć.

Ból podczas seksu: skąd się biorą takie zaburzenia seksualne? >>

Seks podczas okresu: WADY

Oczywiście współżycie w trakcie menstruacji ma też swoje minusy. Przede wszystkim większość kobiet przeciwnych uprawianiu seksu w tych dniach zwraca uwagę na psychiczny dyskomfort związany z krwawieniem: skrępowanie, obawy związane z reakcją partnera na widok i zapach krwi, poczucie braku higieny. Wiele kobiet czuje się w tych dniach mniej atrakcyjnie niż zazwyczaj ze względu na kilka dodatkowych kilogramów na wadze i poczucie opuchnięcia ciała (choć są to jedynie skutki zatrzymania wody w organizmie). Ginekolodzy podkreślają też, że seks podczas miesiączki wiąże się ze zwiększonym ryzykiem infekcji pochwy (dlatego najlepiej jest zawsze stosować prezerwatywę współżyjąc w trakcie menstruacji). Kochając się w tych dniach zwykle musimy dobrać odpowiednią pozycję – najlepiej sprawdzą się te pozycje, w których to mężczyzna jest stroną aktywną. Niektóre pary martwią się o względy estetyczne i higieniczne, np. o ubrudzenie siebie i pościeli, dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w ręcznik, który podłożymy pod biodra. Dobrym rozwiązaniem jest także kochanie się po prostu pod prysznicem.

Seks podczas miesiączki a ciąża

Wbrew popularnej opinii, seks w czasie miesiączki w żadnym wypadku nie stanowi stuprocentowego zabezpieczenia przed zajściem w ciążę. Jeśli miesiączki nie są regularne lub cykle są bardzo krótkie, istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia dni płodnych podczas miesiączki. Ryzyko zajścia w ciążę w tych dniach jest znikome jedynie w przypadku kobiet, które mają regularne miesiączki i cykle 28-dniowe lub dłuższe – jednak wciąż należy pamiętać, że miesiączka zawsze może się niespodziewanie przesunąć i wystąpić wcześniej (np. z powodu stresu, drastycznej zmiany diety czy klimatu, np. związanej z podróżą do innego kraju), a wtedy również owulacja wystąpi wcześniej.

Aktualizacja: 2016-08-04 Publikacja: 2014-08-28
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.