Współżycie w ciąży: czy znasz odpowiedzi na najważniejsze pytania? [TEST]

2021-11-18 9:02

Współżycie w ciąży – niby normalna, ludzka rzecz, a jednak budzi wiele wątpliwości. Co wiesz na temat miłości fizycznej w czasie oczekiwania na dziecko i o współżyciu w ciąży? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania.

seks w ciąży
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Współżycie w ciąży w żaden sposób nie szkodzi dziecku, a doznania przyszłej mamy mogą być intensywniejsze.

Rozwiąż z nami test i sprawdź, co wiesz na temat współżycia w ciąży.

A potem przeczytaj wyjaśnienia prawidłowych odpowiedzi. Mamy nadzieję, że stanie się on również dla ciebie źródłem wiedzy na tematy związane z seksem w tym szczególnym czasie w życiu kobiety.

Współżycie w ciąży: odpowiedzi na najważniejsze pytania

Pytanie 1 z 10
Hormony rządzą twoim libido...

1. Pierwszy trymestr to idealny czas na seks!

Prawidłowa odpowiedź: a

W pierwszych tygodniach, o ile nie przeszkadzają ci mdłości, możesz kochać się do woli! Nie ma dowodów medycznych na to, że unikanie stosunków we wczesnej ciąży zapobiega poronieniu, albo ze seks sprzyja przedwczesnym porodom – o ile oczywiście ciąża nie jest zagrożona i nie ma innych problemów medycznych.

Dodatkowym bonusem w tym okresie jest wpływ hormonów na twoje ciało: przekrwienie i wrażliwość pochwy oraz tkliwość i wrażliwość piersi na dotyk sprawia, że doznania płynące z miłości są silniejsze i pełniejsze.

2. Dziecko czuje, gdy uprawiasz seks

Prawidłowa odpowiedź: b

Dziecko rosnące w twoim łonie chronią mięśnie macicy, błony płodowe i płyn owodniowy, dlatego bodźce z zewnątrz, również współżycie w ciąży, nie są przez nie mocno odczuwalne. Stosunek nie szkodzi dziecku ani "nie dotyka" go w żaden sposób. Może ono jedynie odczuwać kołysanie wynikające z waszych ruchów oraz ze skurczu macicy podczas orgazmu. Ale nie są to doznania, które byłyby dla niego nieprzyjemne lub niezdrowe. 

3. Na początku ciąży mogą pojawić się problemy w czasie zbliżeń

Prawidłowa odpowiedź: a

Zmiany hormonalne, które powodują, że jesteś bardziej czuła na dotyk, mają też swoje minusy, np. powodują suchość pochwy. Ta dolegliwość, typowa dla pierwszego trymestru ciąży, może utrudniać zbliżenia i powodować ból w czasie stosunku. Suchości można uniknąć, stosując specjalne żele, globulki i tabletki dopochwowe z kwasem hialuronowy, i mlekowym, które są bezpieczne dla dziecka.

4. Hormony rządzą twoim libido...

Prawidłowa odpowiedź: c

Na początku ciąży wzrasta poziom progesteronu, który zmniejsza ochotę na miłosne igraszki. Jednak z biegiem czasu ustępuje on miejsca estrogenom, które z kolei powodują apetyt na miłość. Dlatego twoje libido w czasie 9 miesięcy raz rośnie, raz opada - podobnie jak poziom hormonów w twoim organizmie.

Ale na współżycie w ciąży wpływają również emocje. Strach o dziecko, lęk przed przyszłością, a także niska samoocena (wiele przyszłych mam uważa, że w ciąży nie są już atrakcyjne) sprawiają, że często uciekasz z łóżka pod byle pretekstem.

5. Jedyna bezpieczna pozycja w zaawansowanej ciąży to pozycja na jeźdźca

Prawidłowa odpowiedź: c

W drugim trymestrze, gdy twój brzuszek stał się widoczny, lepiej zrezygnować z klasycznej pozycji do seksu, gdy partner leży na tobie całym ciężarem. To moment, kiedy powinno się kochać na boku, na jeźdźca lub na pieska. Pozycja na jeźdźca jest o tyle najlepsza, że daje kobiecie możliwość kontrolowania i regulowania głębokości oraz siły penetracji.

6. W ostatnim trymestrze lepiej przystopować z seksem...

Prawidłowa odpowiedź: b

Jeżeli lekarz nie zakazuje stosunków ze względów medycznych, możesz współżyć do samego porodu. Seks może przyspieszyć akcję porodową, ale tylko wtedy, gdy ona już się zaczęła. Gdy do porodu został np. miesiąc, a ty czujesz się normalnie, możesz sobie pozwolić na taką przyjemność. Jeśli natomiast boisz się, zastąp stosunek innymi rodzajami czułości – przytulaniem, całowaniem, pieszczeniem.

7. Współżycie sekularne jest całkowicie zakazane w sytuacji, gdy...

Prawidłowa odpowiedź: a

Powodów do wstrzemięźliwości seksualnej może być wiele, ale najczęściej chodzi o zagrożenie przedwczesnym porodem. Przyczyną takiej sytuacji może być zbyt wczesne skracanie się szyjki macicy, przedwczesne skurcze, krwawienia. Wtedy orgazm może zainicjować akcję porodową, a sam stosunek – dodatkowo zmiękczyć szyjkę macicy.

Lekarze odradzają też współżycie w sytuacji, gdy istnieje ryzyko wielowodzia lub gdy kobieta przechodzi infekcję pochwy i układu moczowego. Ciąża mnoga nie jest przeciwwskazaniem do seksu, ale do czasu – lekarze zalecają, by unikać go od 22. tygodnia ciąży.

8. Miłość francuska to doskonały "zamiennik" na okres ciąży

Prawidłowa odpowiedź: b

Kiedyś można było usłyszeć teorię, że podczas seksu oralnego może dojść do wdmuchnięcia powietrza do pochwy i wywołania zatoru. Nie jest to jednak możliwe z medycznego punktu widzenia, dlatego wydaje się, że miłość francuska jest całkowicie bezpieczna dla ciężarnej kobiety, a przy okazji daje jej dużo przyjemnych doznań. Może zastąpić stosunki dopochwowe w sytuacji, gdy są zakazane ze względów medycznych.

9. Plamienie po stosunku zdarza się i może być spowodowane:

Prawidłowa odpowiedź: c

W czasie stosunku nie jest możliwe uszkodzenie macicy ani łożyska, jednak każde krwawienie może być niebezpieczne, dlatego nie lekceważ go. Lekkie plamienie może być spowodowane głęboką penetracją i wzmożonym ukrwieniem szyjki.

Warto jednak powiedzieć o tym objawie lekarzowi, by sprawdził, czy przyczyna jest rzeczywiście tak niewinna. Krew po stosunku może bowiem świadczyć również o niedostatku hormonów odpowiedzialnych za utrzymanie ciąży.

10. Współżycie po terminie porodu może przyspieszyć akcję porodową

Prawidłowe odpowiedzi: c

Mówi się, że seks to dobry sposób na szybki poród. Rzeczywiście, zawarte w spermie prostaglandyny mogą zainicjować akcję porodową. Dlatego stosunek seksualny może przyspieszyć podróż do szpitala, pod warunkiem że zarówno dziecko jak i mama są już gotowi do porodu.

Akcję skurczową macicy może sprowokować także stymulacja brodawek sutkowych - drażnienie ich powoduje wydzielanie oksytocyny, która wywołuje skurcze macicy w czasie porodu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza