Grunt to zdrowa stopa. Jak dbać o stópki dziecka?

Befado 1
fot.: materiały prasowe
Proces kształtowania stóp dziecka trwa do 8. roku życia. Buty Befado pomagają utrzymać małe stopy w dobrej kondycji.

Najważniejszy etap w rozwoju dziecięcych stópek przypada na okres od urodzenia do 3. roku życia, a cały proces ich kształtowania trwa aż do 8. urodzin. Jak w tym czasie zadbać o stopy dziecka, podpowiada firma Befado.

Jak rozwijają się stopy dziecka?

- do 3. roku życia stópki malucha podwajają swoją długość, obserwuje się też znaczne zaawansowanie w przebiegu kostnienia. Ponieważ proces ten jest w toku, a więzadła i mięśnie nie osiągnęły jeszcze odpowiedniej wytrzymałości, stopy są bardzo plastyczne i wiotkie;

- około 10.–15. miesiąca życia dziecko zaczyna chodzić. Wtedy też mają miejsce zmiany w budowie i ustawieniu kończyny dolnej;

- do około 3.–4. roku życia w stopie występują poduszeczki tłuszczowe, które maskują szkielet tej części ciała. Największa z poduszek znajduje się po stronie przyśrodkowej, pod łukiem podłużnym stopy, i to właśnie ona wywołuje wrażenie płaskostopia. Na szczęście jest to „płaskostopie pozorne”, fizjologiczne. Około 3.–4. roku życia podściółka tłuszczowa ulokowana pod łukiem podłużnym zanika i w przypadku zdrowo rozwijającej się stopy zaczyna być widoczny prawidłowy kształt wysklepienia.

Charakterystyczną cechą dziecięcych stóp są szeroko, wachlarzowato ułożone paluszki. Dzięki temu stopa styka się z podłożem na dużej powierzchni, dając poczucie pewności maluszkowi stawiającemu pierwsze kroki.

Stopa kształtuje się aż do 8. roku życia i w tym czasie jest niezwykle wrażliwa na zniekształcenia. Dlatego rodzice powinni obserwować rozwój stópek dziecka i jeśli zauważą coś niepokojącego, zgłosić się na badania do specjalisty – bez względu na to, ile malec ma lat.
Każda wada stóp może powodować poważne problemy, takie jak: bóle nóg, zmianę sposobu chodzenia, a nawet skrzywienie kręgosłupa.

Powyższe dane potwierdzają antropolodzy z Instytutu Przemysłu Skórzanego w Łodzi – oddział w Krakowie: mgr Bożena Rajchel-Chyla oraz mgr Barbara Skrzyńska.

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie dziecięcych stópek

Na siedząco:
Rysownik – przed dzieckiem kładziemy garść guzików, kasztanów lub innych drobnych przedmiotów i nakłaniamy, by palcami stóp układało z nich wzory (zadaniem dla dziewczynki może być motyl lub kwiatek, dla chłopca – samochód lub samolot).
Artysta cyrkowy – siadamy naprzeciwko malucha i stopami rzucamy do siebie piłkę.
Malarz – maluch wkłada kredkę między pierwszy i drugi palec stopy i rysuje na kartce, np. domek.

Na leżąco:
Jazda na rowerze – dziecko kładzie się na plecach. Podajemy mu woreczki wypełnione grochem. Maluch robi rowerek, trzymając woreczek palcami stóp.

Na stojąco:
Smerfy, żyrafy, króliczki – namawiamy dziecko do chodzenia na palcach i piętach oraz do skakania – porównujemy się do smerfów, żyraf i skaczących króliczków.
Bocian – maluch, stojąc jak bocian na jednej nodze, palcami drugiej podnosi woreczek (żabkę) i przekłada w inne miejsce (na talerz).
Niszczyciel – zachęcamy dziecko, żeby stanęło na gazecie. Niech spróbuje porwać ją palcami stóp na drobne kawałeczki.
Aby uzyskać dobre rezultaty, należy ćwiczyć po 10–15 minut dziennie.

Podczas bilansu cztero- i sześciolatka pediatra bada dziecko również pod względem ortopedycznym, sprawdza jak chodzi i czy ma prosty kręgosłup. Warto zapytać w przedszkolu o możliwość przeprowadzenia tego typu badań – w niektórych placówkach są one przeprowadzane regularnie.

www.befado.pl

Aktualizacja: 2016-07-26 Publikacja: 2016-07-26
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.