i-Size = bezpieczeństwo. Przewożenie dzieci w samochodzie – poradnik Maxi-Cosi

Poradnik Maxi-Cosi Dorel (1)
fot.: materiały prasowe

Jak zapewnić dziecku najwyższy poziom bezpieczeństwa w podróży? Wybrać fotelik samochodowy testowany zgodnie z najnowszą regulacją i-Size i prawidłowo go użytkować!

Najnowsza regulacja Unii Europejskiej i-Size (R129), dotycząca bezpieczeństwa dzieci przewożonych w samochodach, zapewnia najmniejszym pasażerom większe bezpieczeństwo – dzięki narzuceniu szeregu obostrzeń na producentów fotelików samochodowych.

Jak na ogół wiadomo, to właśnie najmniejsze dzieci są najbardziej narażone na niebezpieczeństwo, będące konsekwencją wypadku samochodowego. Zbyt słabe kręgi szyjne i nieproporcjonalnie duża głowa noworodka nie są w stanie obronić się przed gwałtownymi siłami zderzeniowymi. W dodatku ciało dziecka jest wątłe, a kości dopiero się rozwijają.

Regulacja i-Size (R129) została opracowana na podstawie badań dotyczących czynników zagrażających bezpieczeństwu podczas przewożenia dzieci w samochodzie. Tym samym wyznacza ona nowe standardy, które mają skuteczniej chronić maluchy przed skutkami wypadku, oraz wpływa na ułatwienie obsługi fotelików.


Główne założenia i-Size to:

- Wymóg przewożenia dzieci w samochodzie tyłem do kierunku jazdy – do 15. miesiąca życia.
- Klasyfikacja doboru fotelików samochodowych jest dokonywana według wzrostu (podobnie jak przy określeniu rozmiaru odzieży), a nie jak do tej pory według wagi dziecka.
- Lepsze zabezpieczenia na wypadek bocznych i czołowych kolizji – zapewnia to skuteczniejszą ochronę głowy i kręgosłupa szyjnego dziecka.
- i-Size wymaga użycia systemu ISOFIX podczas montażu fotelika samochodowego, co zmniejsza ryzyko popełnienia błędu podczas instalacji.
- Foteliki spełniające normę i-Size pasują do prawie wszystkich samochodów wyposażonych w  system ISOFIX.

Na wprowadzenie nowej regulacji branża fotelikowa odpowiedziała błyskawicznie, prześcigając się w dostarczaniu coraz nowszych i coraz bardziej innowacyjnych rozwiązań. Liderem w technologii i-Size stała się marka Maxi-Cosi, która jako pierwsza zaproponowała fotelik i-Size dla malucha – 2wayPearl. Dziecko może podróżować w nim tyłem do kierunku jazdy od około 6. miesiąca do nawet około 4. roku życia. Kolejny z fotelików samochodowych, Pebble Plus – przeznaczony dla niemowląt od chwili narodzin – jako pierwszy otrzymał 5 punktów w kategorii „bezpieczeństwo” w niezależnych testach zderzeniowych.

W kolekcji 2017 Maxi-Cosi, odpowiadając  na liczne pytania i sugestie rodziców, dostarcza kolejne rozwiązanie i-Size, tym razem obejmujące dwie grupy wiekowe. Fotelik AxissFix Plus (następca znanego i cenionego modelu AxissFix) może być stosowany już od chwili narodzin do nawet 4. roku życia dziecka. Produkt jest zgodny z normą i-Size, a dodatkowo ułatwia zabezpieczenie malca w samochodzie dzięki możliwości obrócenia siedziska o 360°.

Poradnik Maxi-Cosi Dorel (2)
materiały prasowe

Chociaż nowe regulacje i marki wychodzą naprzeciw potrzebom rodziców, a montaż fotelika samochodowego za pomocą ISOFIX znacznie minimalizuje ryzyko popełnienia błędu podczas instalacji, to nadal odpowiednie dopasowanie fotela do kanapy samochodu i prawidłowe zabezpieczenie dziecka to podstawa bezpieczeństwa.

Dlatego podczas przewożenia dzieci w samochodzie:

- Zawsze używaj fotelika samochodowego dopasowanego do aktualnego wzrostu i wagi dziecka.
- Dopasuj szelki uprzęży fotelika, pamiętając jednak, że są one prawidłowo zaciągnięte wtedy, gdy nie da się ich uszczypnąć.
- Wyreguluj wysokość uprzęży względem ramion dziecka.
- Upewnij się, czy pasy uprzęży nie są poskręcane.
- Sprawdź, czy przestrzeń wokół dziecka jest bezpieczna, tzn. czy wokół nie znajdują się luźno leżące rzeczy, które mogą mu zagrozić w przypadku kolizji bądź gwałtownego hamowania. Pamiętaj, że nawet niewielkie i lekkie przedmioty mogą podczas wypadku stanowić zagrożenie dla malucha.
- Zdejmij dziecku nadmiar ubrań, takich jak gruba kurtka, która powoduje zmniejszenie efektywności uprzęży. Zimą należy przewozić dziecko w dopasowanym do fotelika śpiworku lub okryć je kocem albo zdjętą uprzednio kurtką. Więcej na ten temat na: www.mjakmama24.pl/dla-dzieci-i-mam/zimowa-podroz-z-dzieckiem-maluch-w-foteliku-samochodowym,329_9470.html.
- jeżeli twój samochód nie jest wyposażony w system ISOFIX, użyj fotelika montowanego samochodowym pasem bezpieczeństwa, zwróć jednak uwagę na to, jak prawidłowo przeprowadzić pas, po czym mocno go dociągnij.

Wszystkie wyżej wymienione wskazówki znacznie minimalizują ryzyko zagrożenia. Trzeba jednak pamiętać, że każda – nawet najkrótsza – podróż wymaga korzystania z fotelika samochodowego. Wypadki mogą bowiem zdarzyć się wszędzie, nawet na najmniejszych dystansach.

Więcej na maxicosi.pl

Aktualizacja: 2017-02-01 Publikacja: 2017-02-01
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.