Na co zwrócić uwagę przy zakupie biurka dla dziecka?

Flexa 1
fot.: materiały prasowe

Wakacje to dla rodziców pierwszoklasistów czas decyzji o zakupie biurka dla dziecka. Niezależnie, czy rozpoczyna ono edukację szkolną w wieku lat 6 czy 7 zasady doboru mebla są takie same.

Po pierwsze – regulowane biurko

Prawidłowa postawa siedząca to proste plecy podparte w odcinku lędźwiowym, nogi swobodnie spoczywające na podłodze i ręce oparte na blacie biurka pod kątem prostym.  Pod kolanami nie musi być kąta prostego, może być rozwarty. Sprzyja to lepszej cyrkulacji krwi.

Po drugie – regulowane krzesło

Krzesło powinno mieć regulację góra-dół oraz głębokości siedziska. W przypadku młodszych dzieci siedzisko musi być na tyle płytkie, aby dać dobre podparcie nóżkom oraz plecom (w odcinku lędźwiowym).

Po trzecie – uchylny blat

Uchylny blat biurka dla dziecka zmniejsza kąt nachylenia podczas pracy, co odciąża kręgosłup. Dodatkowo można również pracować na stojąco – np. wykonując prace plastyczne lub ucząc się. Pozycja siedząca nie jest pozycją naturalną. Jej naprzemienne stosowanie z pozycją stojącą działa stymulująco na wydajność i koncentrację.

Po czwarte – podparcie dla stóp

Jeżeli biurko dla dziecka jest wysokie, krzesło musi mieć podnóżek.  Absolutnie nie powinno się akceptować tego, aby stopy pociechy wisiały w powietrzu. Dzieci automatycznie podkurczają bowiem wtedy jedną nogę i siadają na niej na krawędzi krzesła. Kręgosłup nie ma wówczas  podparcia lub nienaturalnie wygina się.

Po piąte – światło dzienne

Najlepiej ustawić biurko dla dziecka pod oknem. Naturalne światło jest najzdrowsze dla oczu, a ponadto zerkanie za okno na zieleń, uspokaja i odpręża.

Po szóste – brak ograniczeń

Biurko dla dziecka powinno być usytuowane tak, aby bezpośrednio przed nim nie znajdowała się żadna ściana – nie ma wtedy barier i nic nie ogranicza osoby pracującej.

Po siódme – półki i regały

Powinny być w zasięgu ręki, aby nie trzeba było co chwilę wstawać i rozpraszać się.  Niewielki, otwarty moduł wiszący lub regał stojący obok biurka dla dziecka to dobry sposób na to, aby miało ono książki w zasięgu wzroku. Zabawki najlepiej umieścić w innej części pokoju,  za plecami – taka organizacja pokoju pomoże dziecku skoncentrować się na nauce. Lepiej spędzić efektywnie godzinę przy biurku i potem wyjąć zabawki, niż tęsknie zerkać na stojące obok Xboxy czy lalki Barbie.

Samych szóstek!

Autor: Monika Stus-Żurowska, Partner FLEXA

Aktualizacja: 2016-08-05 Publikacja: 2016-07-29
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.