Bilans dwulatka: kiedy przeprowadza się bilans dwulatka i jak przebiega to ważne badanie?

2013-04-12 14:47

Bilans dwulatka to ważne badanie przesiewowe, pozwalające sprawdzić, czy dziecko, które osiągnęło już wiek dwóch lat, dobrze się rozwija. Dowiedz się, kiedy i w jakim celu przeprowadza się bilans dwulatka, a także jak rutynowo przebiega takie badanie.

bilans dwulatka kiedy przeprowadza sie bilans dwulatka i jak przebiega badanie bilansowe
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Bilans dwulatka: cel badania bilansowego
  2. Bilans dwulatka – jak wygląda badanie bilansowe
  3. Polecamy wideo: przesiewowe badania słuchu i wzroku u noworodków

Bilans dwulatka – podobnie jak pozostałe badania bilansowe – jest w Polsce obowiązkowy i powinien być przeprowadzony po ukończeniu przez dziecko 24. miesiąca życia i nie później niż do 27. miesiąca. Termin jest zazwyczaj ustalany podczas obowiązkowego szczepienia wykonywanego między 16. a 18. miesiącem życia dziecka. Na badanie bilansowe rodzice powinni zabrać ze sobą książeczkę zdrowia swojej pociechy, karty informacyjne leczenia szpitalnego (jeśli dziecko było hospitalizowane) i wyniki jego badań.

Bilans dwulatka: cel badania bilansowego

Bilans dwulatka ma na celu ocenę rozwoju fizycznego i psychoruchowego dziecka, a także wykrycie ewentualnych wad wrodzonych, które mogły się do tej pory się nie ujawnić. Jeśli podczas badania bilansowego lekarz wykryje u dziecka jakieś nieprawidłowości, skieruje je na badania do odpowiedniej poradni specjalistycznej. Podczas bilansu dwulatka rodzice mogą porozmawiać z pediatrą i uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich wątpliwości dotyczące dziecka – jego prawidłowego rozwoju, sposobu odżywiania i ewentualnej suplementacji.

Dobrze wiedzieć

By pamiętać o wszystkich badaniach bilansowych dziecka, a także na bieżąco opisywać i monitorować stan jego rozwoju, warto prowadzić interaktywną książeczkę zdrowia

Bilans dwulatka – jak wygląda badanie bilansowe

Bilans dwulatka przeprowadza lekarz pediatra w obecności rodziców lub opiekunów, którzy stale zajmują się dzieckiem. Na każde badanie bilansowe przyprowadzamy zdrowe dziecko. Podczas bilansu dwulatka lekarz zada rodzicom szereg pytań dotyczących zdrowia, diety i rozwoju dziecka, m.in. czy maluch często choruje i na co, czy był szczepiony, jak wygląda jego codzienny jadłospis, czy potrafi już powiedzieć proste zdania składające się z 2-3 słów, czy rozumie polecenia, rozpoznaje części ciała... Następnie dwulatek zostanie zmierzony i zważony, a wyniki tych pomiarów będą naniesione na siatki centylowe, dzięki którym można sprawdzić, czy dziecko prawidłowo rośnie. Pediatra oceni budowę i postawę ciała dziecka – sprawdzi, czy malec prawidłowo chodzi, czy jest symetrycznie i proporcjonalnie zbudowany, czy nie ma wad postawy.

Ponadto u chłopca sprawdzi obecność  jąder w worku mosznowym. Podczas bilansu dwulatka lekarz zbada również słuch, wzrok, sprawdzi stan jamy ustnej malca – policzy ząbki i orientacyjnie oceni, czy dziecko nie ma próchnicy lub wad zgryzu. Lekarz sprawdzi, czy układ krążenia i oddychania dziecka funkcjonuje prawidłowo. W tym celu zmierzy ciśnienie krwi, osłucha i opuka dziecko. Zbada także narządy wewnętrzne, uciskając dłonią brzuszek malca. Lekarz powinien też obejrzeć skórę dziecka i węzły chłonne – czy nie wykazują żadnych niepokojących zmian.

Na badanie bilansowe ze względu na długi wywiad lekarski i szczegółowe badanie dziecka lekarz powinien przeznaczyć około pół godziny.

Polecamy wideo: przesiewowe badania słuchu i wzroku u noworodków

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza