Drgawki gorączkowe u dzieci. Rodzaje, przyczyny i leczenie

2021-12-01 11:39

Gorączki nie należy się bać, trzeba umieć ją leczyć i być świadomym, że w jej przebiegu u dzieci mogą wystąpić drgawki. Jakie są rodzaje drgawek gorączkowych u dzieci? Jak leczyć drgawki gorączkowe u niemowląt i kiedy udać się do szpitala?

gorączka u dziecka
Autor: Getty Images Drgawki gorączkowe - co powinna o nich wiedzieć każda mama?

Drgawki gorączkowe są łagodną postacią napadów padaczkowych, występują u 2-5% dzieci w wieku od 3 miesięcy do 5 lat życia, szczytową częstość ich występowania odnotowuje się w wieku 18 miesięcy.

Spis treści

  1. Jak się objawiają drgawki gorączkowe u dzieci?
  2. Drgawki gorączkowe proste
  3. Na czym polega leczenie szpitalne drgawek gorączkowych?
  4. Drgawki gorączkowe złożone
  5. Ryzyko nawrotu drgawek gorączkowych
5 rzeczy, które musisz wiedzieć o gorączce u dziecka

Jak się objawiają drgawki gorączkowe u dzieci?

Zazwyczaj drgawki gorączkowe przypominają napad padaczki, wtedy dziecko jest nieprzytomne, bez kontaktu, często występują uogólnione drgawki całego ciała (tułów, kończyny).

Dowiedz się: Jak podawać dziecku leki [wywiad z farmaceutą]

Niekiedy jednak nazwa drgawki bywa myląca, gdyż nie obserwuje się charakterystycznych ruchów (wyrzutów kończyn, tułowia), a jedynie zesztywnienie, prężenie, zsinienie, ślinotok – to również mogą być objawy drgawek gorączkowych. Wyróżnia się drgawki gorączkowe proste i złożone. 

Drgawki gorączkowe proste

Drgawki gorączkowe proste (napady uogólnione trwające mniej niż 10 min oraz pojedyncze napady w przebiegu jednego epizodu gorączkowego) u większości dzieci mają dobre rokowanie i często nie wymagają pogłębionych badań diagnostycznych. Zaleca się jednak przyjęcie do szpitala, zwłaszcza dzieci w wieku do 18 miesięcy.

Drgawki u niemowląt  w wieku poniżej 12 miesięcy trudno jest różnicować, podobnie jak zakażenia ośrodkowego układu nerwowego, zatem konieczne są bardziej szczegółowe badania diagnostyczne, w tym nakłucie lędźwiowe. Należy je wykonać tylko u dzieci z objawami klinicznymi obejmującymi drgawki, gorączkę i objawy oponowe.

Należy je rozważyć także u niemowląt w wieku  poniżej 12 miesięcy z niepełnym uodpornieniem przeciwko Haemophilus influenzae typu b lub Streptococcus pneumoniae.

Na czym polega leczenie szpitalne drgawek gorączkowych?

Zaleca się, aby leczenie rozpoczynać, jeżeli drgawki gorączkowe u dziecka trwają ponad 5 minut. Działanie doraźne polega na podtrzymaniu czynności życiowych, ułożeniu dziecka na miękkim podłożu, należy zadbać o to, by w pobliżu nie było przedmiotów, o które dziecko mogłoby się uderzyć.

Nie należy zapomnieć również o  podaniu diazepamu doodbytniczo. W przypadku zapewnienia dostępu dożylnego zaleca się podanie pochodnych benzodiazepiny tą drogą. Podczas napadu nie wolno podawać nic doustnie.

Przeczytaj: Jak zbić gorączkę przy ząbkowaniu?

Drgawki gorączkowe złożone

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku drgawek gorączkowych złożonych (napady z objawami ogniskowymi i trwające dłużej niż 10 min, ponad 1 napad w trakcie tego samego epizodu gorączkowego). Mają one dużo więcej przyczyn niż drgawki gorączkowe proste.

Wymagają one pogłębionego badania klinicznego, wykonania badań laboratoryjnych, w tym na obecność niektórych bakterii i wirusów, nakłucia lędźwiowego, badania elektroencefalograficznego (EEG) i neuroobrazowania oraz innych działań w zależności od sytuacji. Mogą być również przyczyną padaczki w wieku późniejszym.

Prawidłowe postępowanie w przypadku drgawek gorączkowych złożonych opiera się oprócz podtrzymywania czynności życiowych, na początku podanie pochodnych benzodiazepiny w przypadku drgawek trwających krócej niż 30 minut; następnie podanie leków przeciwpadaczkowych i przeciwdrgawkowych w przypadku drgawek trwających 30–90 minut; oraz podanie leków anestetycznych w przypadku opornych na leczenie drgawek utrzymujących się ponad 90 minut.

Przeczytaj: Powikłania po szczepieniu, a odczyn poszepienny. Czym się różnią? 

Ryzyko nawrotu drgawek gorączkowych

Drgawki gorączkowe mogą nawracać nawet u 40% pacjentów po pierwszym napadzie. Do najczęstszych czynników ryzyka nawrotu drgawek gorączkowych zarówno prostych jak i złożonych zalicza się dodatni wywiad rodzinny w kierunku drgawek gorączkowych i padaczki.

Nie zaleca się doraźnego ani stałego profilaktycznego podawania leków, ponieważ ryzyko działań niepożądanych przeważa nad ewentualnymi korzyściami.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza