Kurzajki u dziecka. Jak usunąć kurzajki na stopie i nie tylko?

Kurzajki u dziecka
fot.: thinkstockphotos.com

Kurzajki to wywołane przez wirusy brodawki. Są zaraźliwe i czasem dość trudno się ich pozbyć. Kurzajki mogą pojawić się na stopie, palcu, dłoni. Warto wiedzieć, jak usunąć kurzajkę u dzieci i czy jaskółcze ziele pomoże na kurzajki.

Na pozbycie się kurzajki miał swój sposób Huckelberry Finn, jeden z bohaterów książki Marka Twaina pt. “Przygody Tomka Sawyera”. Potrzebował do tego fasoli lub kota, a wszystko odbywało się o północy, na rozstaju dróg albo na cmentarzu. Wiele sposobów na kurzajki znajdziemy też w medycynie ludowej. Dowodzi to tylko tego, z jak starym i dokuczliwym problemem mamy do czynienia. Dziś wciąż trudno pozbyć się brodawek, choć naukowcy nieustannie zgłębiają ten problem. Bo kurzajki są nadal nie do końca poznaną zagadką dla medycyny.

Kurzajki na stopie, palcu - kurzajka czy odcisk?

Kurzajki - szarobrunatne, grudkowate narośla o szorstkiej powierzchni - nie dodają uroku, ale na tym nie kończy się ich dokuczliwość. Jeżeli wyrosną na stopie lub ręku w okolicy paznokcia, mogą unosić jego płytkę, powodując silny ból.
U osób obgryzających paznokcie brodawki mogą wystąpić także na ustach. Kurzajki u dzieci, pojawiające się na dłoniach można uznać za wyjątkowo kapryśne. Bywa, że wyrasta ich bardzo wiele, aż tu nagle w ciągu paru dni wszystkie znikają. Po prostu giną same, choć wcześniej nie pomagało żadne leczenie.

Kurzajki na stopach potrafią dać się we znaki, bo wnikają głęboko w skórę i powodują stan zapalny. Uciskane przez ciężar ciała wbijają się jak gwóźdź i znacznie utrudniają chodzenie. Często bywają mylone z odciskami, wycinane lub smarowane płynami na odciski. Taka kuracja przeciw kurzajkom nigdy nie kończy się powodzeniem.

Kurzajki wywołuje uparty wirus

Wszystkie brodawki wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego (human papillomavirus - HPV), który ma wiele odmian. Każdy z wirusów wywołuje inny rodzaj brodawek (verucea vulgaris), np. zwykłe, płaskie, mozaikowe.
Wirus brodawczaka nie daje się hodować w laboratoriach na sztucznych podłożach. Dlatego wciąż nie znaleziono skutecznego leku na wszystkie jego szczepy.

Dotychczas za pomocą technik molekularnych scharakteryzowano 77 odmian. Dalsze 30 genotypów zidentyfikowano, ale nie zostały jeszcze w pełni poznane. Niektóre typy HPV mają cechy onkogenne - wywołują nowotwory skóry lub błon śluzowych. Genotypy HPV oznaczone numerami 16, 18 i 33 stwierdza się w śluzówce osób cierpiących na nowotwory narządów płciowych.

Dobrze wiedzieć

Jaskółcze ziele na kurzajki

Medycyna ludowa poleca na kurzajki glistnik, nazywany też jaskółczym zielem. Łatwo je spotkać przy drogach i na skraju lasów latem. Po złamaniu łodygi wycieka z niej pomarańczowy sok. Zawiera on alkaloidy, aminy biogenne, flawonoidy oraz sole mineralne. Sokiem należy przez kilka dni smarować kurzajkę. Niekiedy potrzeba na to więcej czasu, ale podobno - prędzej czy później - kurzajka u dziecka zniknie.

Jaskółcze ziele należy stosować bardzo ostrożnie. Zatarcie oczu sokiem z łodygi może być przyczyną poważnych dolegliwości. Alergicy w ogóle nie powinni go używać.

Jak się nie zarazić kurzajkami?

Kurzajkami można się zarazić przez bezpośredni kontakt z zakażoną osobą, korzystanie ze wspólnego ręcznika, przedmiotów domowych, ale także na basenie, w saunie, solarium, szatni, wszędzie, gdzie bywa wiele osób. Na basenie rajem dla wirusów są brodziki (mimo płynu odkażającego), przez które trzeba przejść, wchodząc na pływalnię.

Niektórzy mają dziedziczną skłonność do łapania wirusów. Sprzyja temu młody wiek (dzieci, dojrzewająca młodzież), drobne urazy skóry na dłoniach, także te powstające przy obgryzaniu paznokci. Niebezpieczne jest też wycinanie skórek i pożyczanie narzędzi do pedicure.

Kurzajki można mieć w każdym wieku. Często mają je rodzice małych dzieci, lekarze, pielęgniarki, a także pedikiurzystki, masażyści oraz osoby z upośledzoną odpornością komórkową.

Pasożyty u dziecka - owsiki, glisa i inne>>

Jak usunąć kurzajki czyli sposoby i preparaty na kurzajki?

Doświadczeni dermatolodzy twierdzą, że skoro jest wiele metod usuwania kurzajek, to chyba żadna z nich nie jest w stu procentach skuteczna. Jednak zawsze trzeba podejmować kolejne próby pozbycia się takich brodawek. Starą, ale często skuteczną metodą likwidowania, usuwania kurzajek u dzieci jest lapisowanie (patyczek lapisowy można kupić w aptece). Można je smarować płynem, żelem lub maścią zawierającą kwas salicylowy, mlekowy lub mocznik.

Preparat na kurzajki może się przydać przy brodawkach opornych na leczenie. Można używać preparatów dostępnych wyłącznie na receptę, ponieważ o ich zastosowaniu może zdecydować tylko dermatolog.
W gabinetach dermatologicznych kurzajki u dzieci usuwa się poprzez zamrażanie ich ciekłym azotem lub łyżeczkowanie. Wcześniej jednak należy brodawkę zmiękczyć. Zwykle wystarcza posmarowanie jej maścią salicylową i zaklejenie plastrem bez opatrunku. Po zabiegu trzeba pamiętać, żeby przez kilka dni przemywać rankę wodą utlenioną i zaklejać ją plastrem. Małe kurzajki można usunąć, stosując elektrokoagulację.

Jeśli te metody zawiodą to sposobem na pozbycie się kurzajek jest zabieg, który polega na tym, że do ogniska kurzajki wstrzykuje się bleomycynę - zabieg jest bolesny, ale skuteczny w pozbyciu się kurzajek. Zazwyczaj - bez względu na liczbę brodawek - usuwa się jedną lub dwie na raz. Po zabiegu pozostałe kurzajki często znikają. Nikt nie wie, dlaczego tak się dzieje.

 Wszy u dziecka - jakie są objawy wszawicy i jak zwalczyć wesz ludzką>>

Porady lekarza - co powoduje kurzajki, jak je rozpoznać i w jaki sposób się pozbyć kurzajek u dziecka?

Kim jest dla Ciebie dziecko?
Konsultacja:: dr n. med. Magdalena Ciupińska, dermatolog źródło: miesięcznik "Zdrowie" Aktualizacja: 2017-02-14 Publikacja: 2016-04-01
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.