Egzema u dzieci. Objawy i leczenie alergicznego wyprysku u dzieci

2012-01-20 16:58

Egzema (alergiczny wyprysk kontaktowy) to powierzchniowy stan zapalny skóry, powstający pod wpływem kontaktu z zewnętrznymi substancjami uczulającymi lub substancjami drażniącymi. Egzema u dzieci najczęściej umiejscawia się na nadgarstkach, skórze wokół łokci, pod kolanami. Przeczytajcie, jakie są przyczyny, objawy i leczenie alergicznego wyprysku u dzieci!

Alergiczny wyprysk kontaktowy czyli egzema u dzieci
Autor: _photos.com|photos.com Alergiczny wyprysk kontaktowy czyli egzema u dzieci

Spis treści

  1. Przyczyny egzemy u dzieci
  2. Jakie są objawy egzemy u dzieci?
  3. Przebieg egzemy u dzieci
  4. Jak leczyć egzemę u dzieci?
  5. Polecamy wideo: Egzema u dzieci. Co zrobić kiedy zauważymy pierwsze objawy?

Egzema czyli alergiczny wyprysk kontaktowy ma podłoże alergiczne. Jak wiele innych chorób skłonność do egzemy jest uwarunkowana genetycznie. Jeśli oboje rodzice cierpią na egzemę, prawdopodobieństwo że dzieci będą również nią dotknięte wynosi 40 proc. Ważny jest też wpływ otoczenia: w skażonym środowisku wypryski dotyczą większej liczby osób. Alergiczny wyprysk kontaktowy  jest często związany również z innymi chorobami atopowymi, takimi jak astma czy katar sienny.

Przeczytaj również: Alergia pokarmowa. Przyczyny, objawy, zapobieganie alergii pokarmowej

Przyczyny egzemy u dzieci

Egzema u dzieci najczęściej pojawia się w efekcie kontaktu skóry z substancją uczulającą. Może nią być proszek do prania, kosmetyk, rozpuszczalnik, tworzywa sztuczne w ubraniach czy metal biżuterii (nikiel). Egzemę czyli alergiczny wyprysk kontaktowy mogą wywoływać również niektóre składniki pożywienia (często: czosnek, cebula, pomidory i marchew) lub antybiotyki i sulfonamidy. Wypryski u dzieci mogą też powstać pod wpływem intensywnego promieniowania słonecznego.

Zapoznaj się również z kalendarzem rozwoju dziecka >>

Jakie są objawy egzemy u dzieci?

Objawy egzemy u dziecka są bardzo zróżnicowane, najczęściej jednak są to łuszczące się czerwone i swędzące plamy. Wypryski najczęściej zajmują nadgarstki, okolice łokci, skórę pod kolanami, ale mogą też rozprzestrzenić się lub pojawiać w innych obszarach ciała, na twarzy lub na klatce piersiowej. Jeśli nie są leczone, pokrywają się małymi, wypełnionymi płynem pęcherzami i grudkami. Alergiczne wypryski pozostawione bez leczenia na dłużej ulegają nadkażeniom bakteryjnym. Wtórne zakażenie ropne ma postać żółtych, miodowych strupów i wydzieliny ropnej.

Przeczytaj również: Objawy atopowego zapalenia skóry u niemowląt

Przebieg egzemy u dzieci

Egzema u dzieci rozpoczyna się zazwyczaj od obrzęku i zaczerwienienia. Potem pojawiają się pęcherzyki i grudki, których następstwem są nadżerki i rozległe powierzchnie sączące, wydzielające przezroczysty płyn surowiczy. Kolejnym etapem są strupy, a potem następuje złuszczanie. Alergiczny wyprysk kontaktowy następuje najczęściej w miejscu zetknięcia z uczulającą substancją, ale z opóźnieniem najwcześniej na drugi dzień; zwykle jednak po 2-3 dniach. Jeżeli choroba nie cofnie się w krótkim czasie, przechodzi w postać przewlekłą, chroniczną, charakteryzującą się zgrubieniem skóry i jej naciekiem – tzw. zliszajowaceniem. Chorobie towarzyszy silne swędzenie. Ustępuje bez śladu – nie pozostawia blizn.

Jak leczyć egzemę u dzieci?

Leczenie egzemy polega przede wszystkim na rozpoznaniu, a następnie wyeliminowaniu elementów powodujących reakcję alergiczną. Kluczową rolę dla prawidłowej diagnozy ma wywiad lekarski dotyczący występowania podobnych schorzeń w rodzinie i okoliczności pojawiania się zmian skórnych. Badania specjalistyczne – testy skórne oraz serologiczne – pozwalają określić substancję uczulającą, odpowiedzialną za występowanie objawów chorobowych. Konsekwencja tych badań może być odczulanie polegające na podawaniu – pod kontrolą – coraz większych dawek konkretnego alergenu. Gdy uda się odnaleźć i usunąć przyczynę uczulenia, leczenie sprowadza się do łagodzenia jego objawów aż do ich całkowitego ustąpienia. W leczeniu egzemy u dzieci bardzo często stosuje się maści zawierające kortyzon oraz leki antyhistaminowe, które łagodzą i opóźniają reakcje alergiczne.

Testy pokarmowe: objawy alergii, rodzaje testów, kiedy wykonać testy alergiczne 

Polecamy wideo: Egzema u dzieci. Co zrobić kiedy zauważymy pierwsze objawy?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza