Jak powstaje stan zapalny i jak pomóc dziecku?

stan-zapalny-ibum

Obrzęk, zaczerwienienie, skok temperatury, ból i osłabienie. Wszyscy znamy klasyczne objawy stanu zapalnego - najbardziej uciążliwe bywają w przypadku najmłodszych. Objawy te oznaczają, że nasz organizm rozpoczął walkę z rozprzestrzeniającą się infekcją.

Zaatakowany przez drobnoustroje układ odpornościowy dziecka przystępuje do walki z chorobą. To dla nas ostrzeżenie, byśmy czuwali i w razie potrzeby go wspomogli w zwalczaniu zagrożenia, podając dziecku preparat obniżający gorączkę np. IBUM zawiesina dla dzieci.

Objawy stanu zapalnego u dziecka

Uczucie gorąca oraz zaczerwienienie są wynikiem rozszerzania się naczyń krwionośnych powodującego spowolnienie przepływu krwi. Obrzęki powstają z powodu wysięku osocza z uszkodzonych naczyń. Powodują nacisk na włókna nerwowe wywołując ból. Kolejnym źródłem bólu jest podrażnienie receptorów bólowych przez substancje chemiczne, powstałe w ognisku zapalnym. Ograniczenie funkcji organizmu może objawić się w postaci osłabienia. Gorączka spowodowana jest nasileniem procesów spalania w ognisku zapalnym. Chociaż nie w każdym przypadku stan zapalny manifestuje się kompletem objawów, są one sygnałem, że białe krwinki ruszyły do walki z zagrożeniem. Ich rolą jest zniszczenie patogenów i usunięcie z organizmu zniszczonych komórek. Reakcja zapalna świadczy o prawidłowo przebiegającym procesie obronno-naprawczym naszego organizmu. Jeśli jednak stan zapalny rozszerza się, może przyjąć niebezpieczną postać ogólnoustrojową. Dlatego cały proces powinien przebiegać pod kontrolą.

Diagnoza potwierdzająca

Obraz kliniczny nie zawsze jest jednoznaczny. Bywają sytuacje, w których stan zapalny występuje np. bez gorączki lub zaczerwienienia. Aby go potwierdzić wystarczy proste badanie krwi. Podwyższone wartości: OB (odczyn Biernackiego), CRP (tzw. białko C-reaktywne), WBC (leukocyty) świadczą o obecności stanu zapalnego. Niestety już nie zawsze tak łatwo i szybko można zdiagnozować przyczynę jego wystąpienia. Najczęściej jest to reakcja na infekcję: bakteryjną lub wirusową. Zdarza się jednak, że wykrywa się w ten sposób poważne choroby: nowotwory czy niektóre choroby nerek (zespół nerczycowy). Przyczyna może być fizyczna: przez poparzenie, porażenie prądem lub uszkodzenie mechaniczne.

Rodzaje reakcji zapalnych

Poszczególne odmiany stanów zapalnych różnią się od siebie objawami, przebiegiem i długością trwania.

  • zapalenie ostre – przebiega gwałtownie, towarzyszy mu wysoka gorączka i ból. W ognisku zapalnym dominują procesy wysiękowe. Może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Z tą odmianą mamy do czynienia m. in. w przypadku anginy, zastrzału, krupowego zapalenia płuc.
  • zapalenie podostre – chociaż objawy są łagodniejsze niż w postaci ostrej, trwa ponad 6 tygodni. Jest etapem miedzy zapaleniem ostrym a przewlekłym. W ognisku zapalnym występują zmiany wysiękowe i zmiany wytwórcze.
  • zapalenie przewlekłe – może trwać miesiącami, a nawet latami, zaś objawy ogólne bywają niemal niezauważalne. W ognisku zapalnym dominują procesy wytwórcze, które prowadzą do zbliznowacenia i zwłóknienia narządów (marskość wątroby, nerek).
  • zapalenie wysiękowe – w ognisku zapalnym dochodzi do zaburzeń krążenia. W zależności od rodzaju wysięku powstaje zapalenie surowicze, ropne, nieżytowe, włóknikowe, krwotoczne, zgorzelinowe
  • zapalenie wytwórcze – w tym przypadku dochodzi do zmian polegających na rozroście tkanki łącznej oraz elementów siateczkowo-śródnabłonkowych
  • zapalenie uszkadzające – w tej postaci dochodzi do uszkodzenia narządu w wyniku zwyrodnienia komórek, ich martwicy, rozluźnienia istoty międzykomórkowej. W miejsce uszkodzonych komórek wzrasta tkanka łączna śródmiąższowa. Dotyka najczęściej narządów miąższowych np. wątroby, nerek.

 

 Ibum jest mecenasem akcji punktdlamamy.pl >>


 

IBUM ZAWIESINA (MALINOWA)

IBUM FORTE, 200 mg/5 ml, zawiesina doustna. Skład: 5 ml zawiesiny zawiera: Ibuprofen (Ibuprofenum) 200 mg. Wskazania do stosowania: Stany gorączkowe różnego pochodzenia, między innymi w przebiegu grypy, przeziębienia lub innych chorób zakaźnych, a także w przebiegu odczynu poszczepiennego. Bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego, takie jak: bóle głowy, gardła i mięśni (np. w przebiegu zakażeń wirusowych), bóle zębów, bóle po zabiegach stomatologicznych, bóle na skutek ząbkowania, bóle stawów i kości, na skutek urazów narządu ruchu (np. skręcenia), bóle na skutek urazów tkanek miękkich, bóle pooperacyjne, bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na ibuprofen lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować u osób, u których w trakcie leczenia kwasem acetylosalicylowym lub innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) występowały w przeszłości jakiekolwiek objawy alergii w postaci zapalenia błony śluzowej nosa, pokrzywki, skurczu oskrzeli lub astmy. Choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy czynna lub nawracająca w wywiadzie, perforacja lub krwawienie, również występujące po zastosowaniu NLPZ. Ciężka niewydolność wątroby, ciężka niewydolność nerek lub ciężka niewydolność serca. Nie stosować ibuprofenu jednocześnie z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, w tym inhibitorami COX-2 (zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych). III trymestr ciąży.  Naczyniowo-mózgowe lub inne czynne krwawienie. Zaburzenia krzepnięcia (ibuprofen może wydłużać czas krwawienia), skaza krwotoczna. Zaburzenia wytwarzania krwi o nieustalonym pochodzeniu, takie jak małopłytkowość. Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242E. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu. Dalsze informacje dostępne na życzenie.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

 

Aktualizacja: 2016-09-05 Publikacja: 2016-09-05
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
Artykuł powstał przy współpracy z: Ibum
Ibum
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.