Jak radzić sobie z katarem u dziecka?

jak radzić sobie z katarem u dziecka

Wyobraźmy sobie, że z jakiegoś powodu nie możemy oddychać przez usta. Wciąż zostaje nam nos, ale przestrzeń, przez którą wdychamy i wydychamy powietrze, jest nieco mniejsza niż powinna – ma jedynie 2-3 milimetry w każdej dziurce.

W takiej sytuacji oddychanie może wydawać się mocno utrudnione, chociaż wciąż możliwe. A teraz zastanówmy się, jak wycieńczająca byłaby ta naturalna czynność, gdyby pojawił się katar. O tak! Katar potrafi negatywnie wpłynąć na humor nawet rosłego mężczyzny. Do czego zmierzamy?

To wyobrażenie miało za zadanie pokazać, jak oddycha niemowlę. Ponieważ nie pamiętamy tego okresu, możemy też nie wiedzieć, że oddychaliśmy wtedy prawie wyłącznie przez nos. (1)

Przeziębienie - przyspieszony kurs oddychania ustami

Często podczas przeziębienia i objawów związanych z zatkanym nosem dziecko przechodzi przyspieszony kurs nauki oddychania ustami. Gdy zaczyna płakać, niejako przypadkiem łapie wdech ustami.

Jak podkreśla psycholog i mama półrocznego maluszka, Maria Rotkiel: Chociaż zdobycie tej umiejętności jest konieczne dla normalnego funkcjonowania, warto zadbać, by nie przebiegało ono w stresie i złym samopoczuciu. Dlatego jest tak ważne, by nosek naszego malucha był regularnie oczyszczany. Nie bójmy się korzystać z dodatkowych pomocy, jeżeli wiemy, że są one bezpieczne dla małego noska, a mogą go skutecznie oczyścić i przywrócić możliwość swobodnego oddychania. Komfort, związany ze swobodnym oddychaniem, daje maluchom poczucie bezpieczeństwa, które jest warunkiem koniecznym prawidłowego rozwoju psychofizycznego. Dlatego zadbanie o spokój i wygodę naszego maluszka daje gwarancje troskliwej i pełnej miłości opieki.

Dlaczego dziecko tak płacze?

Gdy nasze dziecko nie umie jeszcze mówić, jednym z podstawowych sposobów porozumiewania się z otoczeniem jest płacz. Mamy często podkreślają, że są w stanie rozpoznać różne rodzaje płaczu  i instynktownie wiedzą, co maluch chce im przekazać. Przeziębienie nie jest jednak elementem codzienności, więc sygnały przekazywane przez dziecko mogą być dla nas nieznane i niezrozumiałe – mówi psycholog, Maria Rotkiel.
W przypadku przeziębienia, gdy maluch zasypia, na drodze ku błogiemu odpoczynkowi staje zatkany nosek. Dziecko nieświadomie zaczyna oddychać z otwartymi ustami, co prowadzi do wysychania śluzówki, ogromnej ochoty na coś do picia i problemów z przełykaniem śliny. Nie trzeba się długo zastanawiać, żeby przewidzieć, że za chwilę dziecko zbudzi się z płaczem. Kilka takich sytuacji w ciągu jednej nocy i możemy być prawie pewni, że dzień minie na uspakajaniu rozdrażnionego i co chwilę płaczącego dziecka. Płacz może przynosić ulgę... Podczas płaczu do noska malucha dostają się łzy. Mają one właściwości rozpuszczające zaschniętą wydzieliną, dzięki czemu naturalnie oczyszczają nosek i ułatwiają oddychanie.

Dlaczego Marimer?

Z przeprowadzonego badania wynika, że aż 98% mam stosujących Marimer baby zarekomendowałoby go innej mamie! Do ponownego zakupu preparatu Marimer baby przekonuje je przede wszystkim skuteczność (73%), delikatny strumień rozpylania (54%) i bezpieczna nasadka (43%) (1).
Marimer jest też jedynym roztworem wody morskiej rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne.

Jakie produkty stosować w przypadku kataru?

Katar u niemowląt

Kompleksową higienę noska od 1. dnia życia zapewnia izotoniczny roztwór wody morskiej Marimer baby. Sprawdza się też w przypadku kataru u niemowląt. Marimer baby jest dostępny w formie sprayu ze specjalną nasadką „Safety Tip”, chroniącą przed zbyt głębokim wprowadzeniem aplikatora do nosa dziecka.

Katar u dzieci powyżej 6 miesięcy

Jeśli maluch skończył już 6 miesięcy, w przypadku kataru lub zapalenia zatok można zastosować roztwór wody morskiej  Marimer hipertoniczny baby, który ma większe stężenie niż roztwór izotoniczny i pozwala na odblokowanie zatkanego noska.

Przypisy:

1 Chirico G1, Beccagutti F, Nasal obstruction in neonates and infants, Minerva Pediatr. 2010 Oct;62(5):499-505.

Aktualizacja: 2016-10-03 Publikacja: 2016-09-26
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
Artykuł powstał przy współpracy z: Marimer
Marimer
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.