Jak rozpoznać mononukleozę u dziecka?

Chore dziecko
fot.: thinkstockphotos.com

Mononukleoza u dzieci i młodzieży jest najłagodniejsza. Mononukleozę znacznie ciężej przechodzą ją osoby dorosłe. Początkowe objawy mononukleozy przypominają zwykłe przeziębienie, dlatego zdarza się, że choroba nie jest właściwie rozpoznana. Zobacz, jak rozpoznać mononukleozę!

Mononukleozę wywołuje wirus nazwany na cześć swoich odkrywców wirusem Epsteina-Barra (w skrócie EBV). Najlepiej czuje się w ślinie. I to właśnie kontakt ze śliną chorego, w której aż roi się od tych zarazków, daje początek infekcji. Dlatego też najwięcej zachorowań to mononukleoza u dzieci w okresie przedszkolnym – maluchy mają bowiem zwyczaj brać do buzi np. wspólne zabawki, a także wśród młodzieży w okresie dojrzewania – to czas pierwszych pocałunków.

Objawy mononukleozy

Gdy wirus dostanie się do organizmu, wnika do ślinianek i w nich zaczyna się mnożyć. Ale mija sporo czasu, zanim da o sobie znać. Pierwsze objawy mononukleozy pojawiają się dopiero po 30–50 dniach od zakażenia i bywają bardzo mylące. Zwłaszcza u dzieci infekcja często przypomina przeziębienie (złe samopoczucie, bóle pleców, katar) lub lekkie zapalenie migdałków (podniesiona temperatura, ból gardła). Ale może mieć ostrzejszy przebieg i nasuwać podejrzenie anginy (silny ból gardła, mocno powiększone migdałki z nalotem, wysoka temperatura). Nie zawsze jednak choroba przebiega tak podstępnie. Po kilku dniach takich mylących objawów często pojawiają się te najbardziej charakterystyczne dla mononukleozy:

  • wysoka gorączka, do 40°C, która przeważnie dość długo się utrzymuje – bywa, że nawet dwa tygodnie;
  • powiększone węzły chłonne w pachwinach, pod pachami, na szyi i pod żuchwą, – są twarde, wrażliwe na dotyk, mogą mieć wielkość fasoli, a czasem nawet włoskiego orzecha;
  • silny ból gardła, migdałki często są powiększone i widać na nich szary nalot, który jest przyczyną nieprzyjemnego, mdłego zapachu z ust;
  • pobolewania brzucha spowodowane powiększeniem śledziony, gruczołu położonego w górnej części jamy brzusznej po lewej stronie; ten objaw występuje u 50 proc. chorych;
  • obfity katar

Ponadto czasem pojawia się też opuchlizna na powiekach, nasadzie nosa albo łukach brwiowych. Jeśli wirus zaatakuje wątrobę, występują jeszcze objawy żółtaczki. A gdy lekarz wcześniej błędnie stwierdził bakteryjną infekcję gardła i przepisał ampicylinę (lub jej pochodną), reakcją na antybiotyk jest pojawienie się wysypki.

Wysypka u dzieci. Rozpoznaj wysypkę u niemowlęcia

Dobrze wiedzieć

Zapobieganie mononukleozie

Naucz dziecko, by nie piło z cudzej szklanki ani nie używało cudzych sztućców, bo już na kilka dni przed pojawieniem się objawów mononukleozy wirus EBV jest w dużej ilości obecny w ślinie i może zarażać. Ale często nawet jeszcze 6 miesięcy po ustąpieniu symptomów choroby wirus znajduje się w ślinie i jest wciąż groźny. U niektórych osób wydzielanie go ze śliną utrzymuje się nawet latami. Jedyną obroną przed nim jest przestrzeganie higieny.

Diagnoza mononukleozy

Postawienie trafnej diagnozy utrudniają liczne mylące objawy. Jeśli więc są wątpliwości, pomogą je rozwiać badania krwi, bo wirus EBV atakuje także krwinki białe (a ściślej – limfocyty B) i zmienia je w charakterystyczny sposób. Najprostsze z badań to tzw. testy szkiełkowe. Można je wykonać ambulatoryjnie (miesza się kroplę krwi oraz specjalny odczynnik i czeka 3 minuty na wynik). Testy są dosyć dokładne, choć zdarzają się wyniki wprowadzające w błąd – dodatnie przy braku choroby czy ujemne w przypadku jej obecności.

Jeśli mały pacjent jest poważnie chory i lekarz podejrzewa mononukleozę u dziecka, to mimo ujemnego testu szkiełkowego można potwierdzić rozpoznanie przez wykonanie profilu serologicznego. To drogie badanie, ale dokładne – wykrywa przeciwciała skierowane przeciwko konkretnym cząsteczkom wirusa EBV (czyli jego antygenom).

Przeczytaj również: Mononukleoza u dzieci: objawy i leczenie mononukleozy

Polecamy wideo: Rotawirusy

Nasz ekspert podpowiada ile i płynów należy podawać dziecku w czasie infekcji rotawirusowej i w jakim przypadku należy zgłosić się do lekarza.

Aktualizacja: 2017-02-08 Publikacja: 2013-03-19
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.