Kąpiel w fontannie może być niebezpieczna!

zabawa w fontannie

Nie ma nic przyjemniejszego niż orzeźwiająca kąpiel podczas upałów... niestety skutki takich miejskich kąpieli (w miejsach do tego nieprzeznaczonych) mogą być bardzo nieprzyjemne i niebezpieczne dla zdrowia! 

Kiedy tylko na zewnątrz robi się gorąco, każdy z nas szuka miejsca, w którym mógłby się ochłodzić. Tylko pozornie idealne do tego wydają się fontanny. Co roku tysiące ludzi, szczególnie dzieci, zażywa nielegalnych kąpieli w fontannach, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji i nie mówimy tu tylko o mandacie. 

Bakterie kałowe, pałeczki ropy błękitnej...

To tylko częściowy skład wody znajdującej się w fontannie. Z całą pewnością znajdziemy tam litry moczu, resztki kału, fragmenty ludzkiego naskórka, łupież... Ktoś powie, że podobnie jak na basenie. Różnica polega jednak na tym, że woda w basenie jest oczyszania, dezynfekowana. Woda w fontannie ma obieg zamknięty - nie podlega żadnemu oczyszczaniu, ani kontroli SANEPID-u. 

Do podziwiania, nie do kąpania!

Fonatnny to nie są miejsca dostosowane do kąpieli! Powtórzmy jeszcze raz. Choć są niezaprzeczalną ozdobą rynków czy skwerków miast, na pewno nie powinny służyć mieszkańcom do kąpieli, a już na pewno dzieciom!  

Miejska fontanna, miejskim szaletem!

Niestety, choć ciężko to sobie wyobrazić, fontanny bardzo często traktowane są jako szalet miejski. W ten sposób z właściwości fonatnn korzystają np. ludzie bezdomni, czy nocni imprezowicze. Z fontann korzystą także ptaki, które są nosicielem wielu chorób. 

Jakie mogą być konsekwencje kąpieli w fontannie?

Choroby układu pokarmowego, moczowego, oddechowego a nawet sepsa! Z mniej niebezpiecznych, ale niewdzięcznych do wyleczenia można wymienić chociażby grzybicę, zapalenie spojówek czy wszelkiego rodzaju wysypki. 

Dlatego apelujemy kolejny raz - jeśli chcemy dzieciom zapewnić wodną rozrywkę podczas upałów, poszukajmy miejsc do tego wyznaczonych. W przeciwnym razie ta pozornie niewinna zabawa może się zakończyć tragicznie. 

Aktualizacja: 2017-08-14 Publikacja: 2017-08-10
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.