Kaszel krtaniowy (kaszel szczekający) - objawy, przyczyny, leczenie

kaszel krtaniowy

Kaszel krtaniowy jest podtypem kaszlu suchego. Bywa on również określany jako kaszel szczekający – ze względu na pogłos jaki daje - dźwięki wydawane przez psa. Kaszlu krtaniowego u dziecka nigdy nie wolno lekceważyć – zazwyczaj jego przyczynami są stany, które wymagają wdrożenia pilnego leczenia.

Kaszel stanowi jeden z naturalnych odruchów – jego fizjologiczną rolą jest przede wszystkim ochrona dróg oddechowych przed dostawaniem się do nich zanieczyszczeń. Kaszel bywa jednak również i patologiczny, stanowiąc objaw różnych schorzeń. Najprostszy podział kaszlu wyróżnia dwa jego rodzaje: kaszel mokry oraz suchy. Do drugiej z wymienionych kategorii zaliczany jest kaszel krtaniowy – znajomość tego problemu jest wyjątkowo ważna z tego względu, że jego wystąpienie u dziecka może nawet zagrażać jego życiu.

Kaszel krtaniowy: jakie są jego cechy (objawy)

Kaszel krtaniowy jest dość charakterystyczny, ponieważ przypominać on może... szczekanie psa. To właśnie dlatego kaszel ten bywa również określany jako szczekający. Inne cechy, których wystąpienie może wskazywać, że kaszel jest krtaniowym, to znaczna napadowość oraz męczący pacjenta charakter kaszlu. Poza już wymienionymi, z kaszlem krtaniowym związane bywają również:

  • chrypka,
  • duszność wdechowa,
  • charakterystyczny świst wdechowy (tzw. stridor).

Jakie są przyczyny kaszlu krtaniowego?

Najczęstszą przyczyną szczekającego kaszlu u dzieci są zakażenia wirusowe prowadzące do podgłośniowego zapalenia krtani. Schorzenie to jest charakterystyczne przede wszystkim dla najmłodszych dzieci, chorują na nie bowiem głównie mali pacjenci będący przed ukończeniem 5. roku życia. Kaszel krtaniowy związany z podgłośniowym zapaleniem krtani rozwijać się może dość podstępnie – dziecko może po prostu położyć się spać tak jak każdego innego wieczoru, a później nagle, w nocy, doświadczyć napadu silnego, szczekającego kaszlu z towarzyszącymi mu innymi dolegliwościami.

Kaszel krtaniowy może być jednak spowodowany również i innymi niż infekcje przyczynami. Doprowadzić do niego może znalezienie się ciała obcego w drogach oddechowych, a także wady anatomiczne dotyczące budowy układu oddechowego (takie jak np. wiotkość chrząstek krtaniowych).

Moje dziecko ma kaszel krtaniowy: co zrobić?

Ostre podgłośniowe zapalenie krtani to nie błahe przeziębienie u dziecka – jest to stan wymagający pilnej pomocy medycznej. Rodzic, który odnotuje u swojego dziecka kaszel krtaniowy, powinien pilnie udać się ze swoją pociechą do lekarza lub nawet wezwać pogotowie. Pierwszej pomocy dziecku można jednak udzielić już w warunkach domowych – złagodzić kaszel można poprzez szerokie otwarcie na oścież okna czy wychodząc z maluchem na balkon (chłodne powietrze może bowiem zmniejszać istniejący obrzęk krtani).

Jak już wspomniano, przyczyny kaszlu krtaniowego to nie tylko infekcje. Istnienie u dziecka wad wrodzonych krtani wcale nie musi wymagać natychmiastowego leczenia, mimo to i tak w razie pojawienia się szczekającego kaszlu u dziecka należy udać się do lekarza – mogło go przecież wywołać znalezienie się ciała obcego (np. niewielkiej zabawki czy monety) w świetle dróg oddechowych, którą trzeba będzie z nich usunąć.

Leczenie kaszlu krtaniowego

Postępowanie u dziecka z kaszlem krtaniowym może być różne w zależności od tego, co doprowadziło do wystąpienia problemu. Jeżeli przyczyną kaszlu jest ciało obce, to wtedy lekarze – na drodze laryngoskopii czy endoskopii – będą je usuwać z dróg oddechowych. Wady budowy elementów układu oddechowego mogą wymagać leczenia operacyjnego, ale nie muszą – postępowanie uzależnione jest w tym przypadku od tego, jaka dokładnie anomalia rozwojowa występuje u dziecka.

Najbardziej złożone postępowanie dotyczy dzieci z podgłośniowym zapaleniem krtani. W przebiegu tego schorzenia konieczne może być podawanie dziecku leków – podstawową rolę odgrywają tutaj preparaty glikokortykosteroidów, które podawane doustnie, domięśniowo lub dożylnie mają zmniejszać obrzęk krtani. W sytuacji, gdy stan dziecka jest ciężki, poza wymienionymi lekami zastosowanie znajdować może również adrenalina, a w razie wystąpienia niedotlenienia – również i tlenoterapia. Dowodem na to, że szczekającego kaszlu nie wolno bagatelizować jest to, że czasami podgłośniowe zapalenie krtani może przebiegać tak gwałtownie, że może zaistnieć nawet ryzyko niewydolności oddechowej u dziecka, wymagające zastosowania intubacji i leczenia pacjenta w warunkach intensywnej terapii.

Nie każdy suchy kaszel jest kaszlem krtaniowymrodzice nie muszą więc obawiać się o życie swojego malca za każdym razem, kiedy ten tylko zaczyna kaszleć. Kaszel szczekający jest naprawdę charakterystyczny i nawet osoba spoza środowiska medycznego powinna zauważyć różnice pomiędzy nim a „typowym” suchym kaszlem. Jeżeli rodzic ma jednak wątpliwości, to wtedy rzeczywiście – najkorzystniej jest udać się do specjalisty i je wyjaśnić. 

Aktualizacja: 2017-07-06 Publikacja: 2017-06-19
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.