Katar u dziecka - co oznacza zielony katar a co żółty katar?

Katar u dziecka
Zielony lub żółty katar u dziecko to najczęściej objaw infekcji bakteryjnej.

Katar u dziecka może być żółty, przejrzysty lub zielonkawy. Nie każdy rodzaj i kolor kataru musi od razu budzić niepokój rodziców, jednakże pewne jego postaci powinny skłonić opiekunów do odwiedzenia z dzieckiem lekarza. O tym, co spowodowało katar, sugeruje zarówno kolor wydzieliny z nosa, ale i inne objawy, które pojawiają się u pacjentów.

Czy to przeziębieniu, czy też grypie towarzyszyć może szereg różnych dolegliwości, jedną z nich jest katar. Problemy z wydostającą się z nosa wydzieliną są powszechnie znane, katar katarowi jednak nierówny – jakie są rodzaje kataru i kiedy jego pojawienie się u dziecka powinno wzbudzać niepokój?

Katar u dziecka: powszechnie znana dolegliwość, ale... czym jest katar?

Katar to termin raczej potoczny – wydostawanie się różnego rodzaju wydzieliny z nosa fachowo określane jest jako nieżyt nosa. Nadprodukcja różnego rodzaju treści płynnej związana może być zarówno z zapaleniem tkanek jamy nosowej, jak i z ich podrażnieniem przez czynniki alergiczne.

W przebiegu kataru pacjenci mogą się skarżyć nie tylko na ciągły wypływ wydzieliny z nosa. Katarowi mogą towarzyszyć inne dolegliwości, takie jak np. zaczerwienienie spojówek, gorączka, ból gardła czy uczucie zatkanych uszu lub utrudniające oddychanie zaburzenia drożności jamy nosowej. Stwierdzenie takich współtowarzyszących objawów jest niezwykle istotne, ponieważ ich rodzaj – wraz z tym, jakiego koloru jest wydzielina związana z katarem – umożliwia rozpoznanie, z jakim rodzajem kataru ma się do czynienia u pacjenta.

Katar wodnisty

Przejrzysty, wodnisty katar jest najczęściej spotykanym rodzajem kataru. Zasadniczo wyróżnia się dwie możliwe jego przyczyny. Jako pierwszą można podać reakcje alergiczne – w takim przypadku dochodzi do wystąpienia kataru alergicznego (zwanego również katarem siennym lub alergicznym nieżytem nosa). Ten rodzaj kataru jest przejrzysty i wodnisty, problemem mogą być znaczne ilości wydostającej się z nosa wydzieliny. U różnych pacjentów alergiczny nieżyt nosa – w zależności od tego, na co są oni uczuleni – pojawiać się może w odmiennych porach roku, najczęściej jednak katar alergiczny występuje w okresie pylenia roślin.

Drugą możliwą przyczyną wodnistego kataru są infekcje wirusowe. To właśnie tego rodzaju patogeny najczęściej odpowiadają za występowanie przeziębień. W przebiegu zakażeń wirusowych katar zazwyczaj jest przejrzysty, ewentualnie może on przybierać barwę białawą. Infekcji wirusowej, poza nadprodukcją wydzieliny z nosa, towarzyszyć może kichanie, a także gorączka – podkreślenia wymaga jednak to, że wzrost temperatury w zakażeniach wirusowych jest niewielkiego stopnia (temperatura ciała w ich przebiegu raczej nie przekracza 38 stopni Celsjusza).

Katar zielony i katar żółty

Zielony czy żółty kolor kataru również może świadczyć o wystąpieniu u pacjenta infekcji, jednakże w takim przypadku za zakażenie odpowiedzialne są bakterie. Ropny katar może się pojawiać u pacjenta od razu, możliwe jest również to, że u pacjenta najpierw z nosa wydostawać się będzie przejrzysta, wodnista wydzielina, a dopiero później zmieni on swój charakter i wydzielina stanie się zielonkawa czy żółta. Do drugiej z wymienionych sytuacji dochodzić może wtedy, gdy u pacjenta z infekcją wirusową dojdzie do jakiegoś nadkażenia bakteryjnego.

Katar infekcyjny związany z zakażeniem bakteryjnym rozpoznać można nie tylko po kolorze wydostającej się z nosa wydzieliny. Sugerować istnienie takiego schorzenia mogą również inne występujące u chorego dolegliwości, takie jak kaszel, ból głowy czy wzmożona temperatura ciała (w takim przypadku gorączka bywa raczej wysoka, przekracza ona zwykle 38 stopni Celsjusza).

Katar u dziecka: można zbagatelizować czy lepiej iść do lekarza?

Dość popularne jest powiedzenie, że nieleczony katar trwa tydzień, a leczony trwa natomiast siedem dni. Katar rzeczywiście może mieć tendencję nawet do całkowicie samoistnego ustępowania, niestety nie zawsze tak jest. Szczególnie groźny może być katar spowodowany infekcjami bakteryjnymi. Zagrożenie w tym przypadku związane jest przede wszystkim z ryzykiem wystąpienia różnych powikłań tego stanu, wśród których można wymienić na przykład zapalenie zatok przynosowych czy też zapalenie ucha środkowego.

Co więc można zalecić rodzicom, u których dziecka pojawi się katar? Przede wszystkim należy zadbać o to, aby pociecha dokładnie oczyszczała nos. Zaleganie wydzieliny w jamie nosowej nie sprzyja wyzdrowieniu, dlatego też należy nauczyć dzieci, w jaki sposób powinno się wydmuchiwać nos, a tym malcom, które nie są w stanie same tego robić, po prostu pomagać w oczyszczaniu nosa.

Kiedy natomiast udawać się do lekarza? W podjęciu takiej decyzji pomagać rodzicom może obserwacja występujących u ich potomka dolegliwości. Dziecko gorączkujące, znacznie osłabione i doświadczające trudności związanych z niedrożnością jamy nosowej zdecydowanie powinno zostać zbadane przez lekarza – w takiej sytuacji może przecież zaistnieć konieczność zastosowania u małego pacjenta leków dostępnych na receptę, np. antybiotyków. Odwiedzić pediatrę czy lekarza rodzinnego powinno się również w każdej sytuacji, w której rodzice doświadczają jakichkolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia ich dziecka. Jeżeli są one bezzasadne, to specjalista najzwyczajniej będzie mógł uspokoić opiekunów, może być jednak również i tak, że dziecku rzeczywiście będzie potrzebne leczenie.

Aktualizacja: 2017-04-28 Publikacja: 2017-04-25
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.