Nie szczepisz? Twoje dziecko nie pójdzie do przedszkola?

szczepienia

Naczelna Rada Lekarska wystosowała apel do Ministerstwa Zdrowia, w którym domaga się, aby każde dziecko przed przyjęciem do żłobka, przedszkola oraz szkoły przedstawiło zaświadczenie o odbytych szczepieniach obowiązkowych. Czy Ministerstwo Zdrowia podejmie prace legislacyjne nad petycją? 

W ostatnich latach wzrosła liczba nieszczepionych dzieci. Lekarze biją na alarm! Sami nie potrafią przekonać rodziców do szczepień, dlatego zwrócili się o pomoc do Naczelnej Rady Lekarskiej. Chcą, aby każde dziecko, które będzie uczęszczało do żłobka, przedszkola czy szkoły podstawowej miało wykonane wszystkie obowiązkowe szczepienia, a dokumentem potwierdzającycm ten fakt ma być specjalne zaświadczenie - jego okazanie ma być konieczne przed przyjęciem do placówki. 

Nie jest to pierwsza interwencja NRL

Naczelna Rada Lekarska już kilkakrotnie podejmowała interwencje odnoście obowiązkowych szczepień:

  • 4 listopada 2016 r. wystosowała apel do lekarzy i lekarzy dentystów, by – w trosce o zdrowie pacjentów i własne – podejmowali działań proszczepienne.
  • 15 listopada oraz 20 listopada 2016 r., po emisji w publicznej telewizji programów o charakterze antyszczepionkowym, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej dr Maciej Hamankiewicz dwukrotnie interweniował i zabierał głos w sprawie zasadności i konieczności szczepień.
  • 9 grudnia 2016 lekarze i lekarze dentyści dali przykład i publicznie zaszczepili się szczepionką przeciw pneumokokom.

Lekarze uważają, że decyzja rodziców o niepoddaniu dziecka obowiązkowym szczepieniom, stwarza zagrożenie dla zdrowia nie tylko tego dziecka, ale również dla innych dzieci mających z nim kontakt. Zagrożenie takie może występować nie tylko na placu zabaw, ale również (a może przede wszystkim), w żłobku, przedszkolu lub szkole.

Oto pełna treść dokumentu Naczelnej Rady Lekarskiej:

APEL Nr 8/17/P-VII PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ z dnia 7 lipca 2017 r. do Ministra Zdrowia Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje do Ministra Zdrowia o podjęcie prac legislacyjnych zmierzających do wprowadzenia obowiązku przedstawienia przed przyjęciem do żłobka, przedszkola oraz szkoły zaświadczania potwierdzającego wykonanie u dziecka szczepień obowiązkowych. Niezgodna z obowiązującym prawem decyzja rodziców o nie poddaniu dziecka obowiązkowym szczepieniom stwarza zagrożenie dla zdrowia nie tylko tego dziecka, ale również dla innych dzieci mających z nimi kontakt, w szczególności w żłobkach, przedszkolach czy szkołach. W ostatnim czasie zwiększa się liczba dzieci, które nie są poddawane obowiązkowym szczepieniom co oznacza, że istniejące ramy prawne egzekwowania tego ustawowego obowiązku są niewystarczające. Wprowadzenie ustawowego obowiązku przedstawienia zaświadczania potwierdzającego wykonanie u dziecka szczepień obowiązkowych przed przyjęciem do żłobka, przedszkola lub szkoły jest uzasadnione interesem publicznym – potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków. Obowiązek taki chroniłby zdrowie dzieci, które zostały poddane szczepieniom obowiązkowym ograniczając ich kontakt z osobami niezaszczepionymi a także stanowiłby dodatkowy bodziec do poddania szczepieniom dzieci dotychczas niezaszczepionych. Wobec powyższego Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje o niezwłoczne podjęcie prac legislacyjnych w wyżej wskazanym zakresie.

Aktualizacja: 2017-07-17 Publikacja: 2017-07-12
Ocena: 3
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.