NIE usuwaj tak kleszcza! Tę metodę odradzają lekarze!

usuwanie-kleszcza-olejek-mietowy

Ukąszenia przez kleszcza bywają bardzo niebezpieczne! Stąd też w internecie pojawiają się dziesiątki metod: jak pozbyć się kleszcza! Ostatnio bardzo popularnym stał się filmik, w którym kleszcz usuwany jest za pomocą olejku miętowego - tak robić nie wolno! To niebezpieczne!

Na filmiku widać jak kleszcz, po polaniu go olejkiem miętowym, sam wychodzi z ciała swojego żywiciela. Wydawać by się mogło, że to metoda idealna - no właśnie wydawać...

Zobaczcie jak to wyglada na filmiku:

Dlaczego takie usuwanie kleszcza jest niebezpieczne?

Polany olejkiem miętowym kleszcz zaczyna się dławić i wymiotować. Jego wydzielina ma silnie toksyczne działanie, co może doprowadzić nawet do zakażenia. Główny Inspektorat Sanitarny oraz lekarze odradzają, by z kleszczem radzić sobie w taki sposób. Może to przynieść więcej szkody niż pożytku. 

Oto oficjalny komunikat w tej sprawie:

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega! Kleszcze wywołują groźne dla zdrowia choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Zagrożenie ukąszeniem kleszcza dotyczy nie tylko lasu. Może ono nastąpić także w przydomowym ogródku lub parku miejskim. Kleszcze stanowią realne zagrożenie dla każdego – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Ponieważ ukłucie często nie zostaje zauważone przez człowieka, z powodu właściwości znieczulających śliny kleszczy, bardzo ważne, aby podejmować właściwe działania profilaktyczne.

Dlatego przygotowaliśmy dla was krótki film, który w prosty sposób pokazuje co należy, a czego nie można robić, w przypadku ukąszenia. Koniecznie obejrzyj!

Zobacz także: Jak wyciągnąć kleszcza?

Aktualizacja: 2017-08-18 Publikacja: 2017-06-05
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.