Odmrożenia u dzieci: jak rozpoznać odmrożenia? Zapobieganie i leczenie odmrożeń u dzieci

odmrożenia
fot.: Thinkstock
Odmrożeniom u dzieci zapobiega przede wszystkim odpowiedni strój: czapka, szal, rękawice i ciepłe buty.

Odmrożenia u dzieci to jedna z negatywnych konsekwencji zimowych szaleńst na dworze. Jak rozpoznać odmrożenia u dzieci? Jak zapobiegać odmrożeniom u dzieci? Leczenie odmrożeń u dzieci.

Najmłodsi mogą na świeżym, ale i zimnym powietrzu spędzać długie godziny - śnieg i lód to dla nich nie lada atrakcje. Niestety, długie przebywanie na mrozie i nieodpowiedni ubiór mogą doprowadzić do powstania odmrożeń u dzieci. Warto wiedzieć, że pojawiają się one nie tylko na skutek działania niskiej temperatury, ale również wiatru i wilgoci. Przebywając na bardzo zimnym, ale pozbawionym wiatru i suchym powietrzu, dziecko nie nabawi się odmrożeń tak szybko, jak bawiąc się na mniej chłodnym, ale wietrznym i wilgotnym dworze. Wybierając się z pociechą na zimowy spacer warto więc wiedzieć, czym są odmrożenia u dzieci, jak działać, by nasz potomek się ich nie nabawił i jak postępować, gdy jednak nie uda się im zapobiec.

>>Przeczytaj również: Jak pielęgnować skórę dziecka zimą?>>

Odmrożenia u dzieci: jak je rozpoznać?

Odmrożenia u dzieci są poważnym skutkiem przebywania na mrozie i warto wiedzieć, jak je odróżnić od przemarznięcia, które jest zdecydowanie mniej poważną konsekwencją zimowych spacerów. Przemarznięcie zdarza się nam często - objawia się tym, że odczuwamy zimno przede wszystkim w dłoniach, na stopach, twarzy - częściach ciała najbardziej narażonych na działanie mrozu. Czujemy, że te części ciała są lekko odrętwiałe, zaczerwienione. W takim przypadku należy się rozgrzać - wypić gorącą herbatę z miodem, zacierać ręce, chuchać w nie, poruszać odrętwiałymi kończynami, wziąć gorącą kąpiel. Po tych zabiegach wszystkie objawy powinny ustąpić. Inaczej jest w przypadku odmrożeń u dzieci, gdy pojawiają się kolejne objawy. Przede wszystkim, odmrożone miejsca bolą, skóra na nich staje się sucha i opuchnięta. Z czerwonej zmienia kolor na fioletowawy. Kolejne stadium jest jeszcze gorsze - ból ustaje, skóra staje się blada, ale pojawiają się pęcherze. W najgorszych przypadkach dochodzi do martwicy w okolicy najbardziej wrażliwych miejsc, a nawet amputacji kończyny. Odmrożenia u dzieci pojawiają się na skutek działa zimna na naczynia krwionośne, które się kurczą, co z kolei prowadzi do mniejszego ukrwienia w konkretnej części ciała.

>>Przeczytaj również: Zimowy spacer - co zrobić, by dziecku było ciepło?>>

Odmrożenia u dzieci: jak im zapobiegać?

Stare powiedzenie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego przed wyjściem na zimowy spacer warto dobrze potomka do niego przygotować, by zapobiec wystąpieniu odmrożeń u dzieci. Podstawa to czapka, szalik i rękawice - jak najcieplejsze, ponieważ to właśnie policzki, nos, ręce, są najbardziej narażone na działanie zimna. Wrażliwą częścią ciała są również stopy, dlatego buty powinny być nieprzemakalne i termoizolowane, mieć grubą podeszwę. Warto założyć też dziecku grube skarpety, które posłużą jako dodatkowa ochrona przed mrozem. Zimowy spacer nie może się odbyć bez podkoszulka, który pomoże zatrzymać ciepło oraz dodatkowych rajstop/kalesonów pod spodniami. Przed wyjściem z domu, co najmniej 10 minut, trzeba posmarować twarz dziecka tłustym kremem. Pamiętajmy, że odmrożeniom u dzieci pomaga zapobiegać ruch - pozwolenie najmłodszym na wybieganie się jest więc jak najlepszym pomysłem. Jeśli na zewnątrz panuje mróz około -10 stopni Celsjusza, lepiej zrezygnować z dłuższej wyprawy z najmłodszymi. Odmrożenia u dzieci pojawiają się bowiem nawet przy wyższych temperaturach - około 0 stopni Celsjusza - jeśli towarzyszy im duża wilgotność powietrza i wiatr.

>>Przeczytaj również: Jak ubierać niemowlę zimą?>>

Dobrze wiedzieć

Wybierając się na zimowy spacer z dzieckiem, nie otulaj jego buzi szalikiem - para wodna z ust dziecka osiada na nim, zamarza, tworząc niewielkie odmrożenia. Lepiej przed wyjściem posmarować twarz dziecka kremem, a szalik szczelnie owinąć wokół jego szyi.

Odmrożenia u dzieci: leczenie odmrożeń

Co jednak zrobić, gdy pojawią się odmrożenia u dzieci? W przypadku delikatniejszej formy odmrożeń - niebieskawej i suchej skóry, która boli - należy całe ciało rozgrzać. Najlepszym sposobem są gorące kąpiele, podczas których powoli zanurzamy w wodzie ciało. Ważne jednak, by od razu nie zanurzać dziecka w gorącej wodzie, która może je z kolei poparzyć - zaczynamy od letniej i powoli dodajemy jeszcze cieplejszą, nawet do 36 stopni Celsjusza. Po kąpieli odmrożone miejsca należy natrzeć kremem nawilżającym, np. z dodatkiem rumianku. Dobrze też podać dziecku coś ciepłego, ale nie gorącego, do picia. Warto też wiedzieć, czego zdecydowanie nie robić w przypadku odmrożeń u dzieci - nie wolno pocierać odmrożonych miejsc śniegiem ani ich masować - odmrożone tkanki zostaną podrażnione i trudniej będzie im się zagoić. W przypadku wystąpienia martwicy, obrzęków, pęcherzy - należy udać się do lekarza.

Zobacz film: Odmrożenia

Aktualizacja: 2016-09-24 Publikacja: 2016-01-12
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.