Dziecko w szpitalu. Jak przygotować dziecko do pobytu w szpitalu?

2014-03-18 10:16

Dziecko w szpitalu to nerwowa sytuacja zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Pobyt w szpitalu to również ogromny stres dla malucha. Ważne, aby wiedzieć jak rozmawiać o tym z dzieckiem i jak przygotować go na to nowe doświadczenie. Umiejętne przygotowanie dziecka z pewnością złagodzi poziom lęku i pozwoli małemu pacjentowi spojrzeć nieco łagodniej na konieczność przebywania w szpitalu. Jak przygotować dziecko do pobytu w szpitalu?

dziecko w szpitalu
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Kiedy pobyt w szpitalu dziecka jest konieczny?
  2. Jak przygotować dziecko do pobytu w szpitalu?
  3. Jak umilić dziecku pobyt w szpitalu?
  4. Zawsze odpowiadaj na pytania!
  5. Panuj nad emocjami!
  6. Pobyt dziecka w szpitalu

Dla wielu dorosłych nieprzyjemny jest już sam widok lekarza, a co dopiero pobyt w szpitalu. Można więc sobie wyobrazić, jak bardzo stresuje się w tej sytuacji dziecko. Dlatego warto wiedzieć, jak postępować, by w trakcie hospitalizacji zapewnić mu komfort i poczucie bezpieczeństwa.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka

Kiedy pobyt w szpitalu dziecka jest konieczny?

W wielu przypadkach pobyt w szpitalu można wcześniej zaplanować, bo wynika z konieczności wykonania określonej operacji. Z hospitalizacją wiążą się zabiegi laryngologiczne, na przykład operacja migdałków czy drenaż wentylacyjny ucha środkowego, a także dermatologiczne, w tym usuwanie znamion. Pobyt w szpitalu jest też konieczny, gdy wykonuje się u dziecka operacje w obrębie chirurgii ogólnej, w tym między innymi operacje przepuklin, wyrostka robaczkowego czy stulejki oraz zabiegi związane z leczeniem wad i zaburzeń układu moczowego.

Jak przygotować dziecko do pobytu w szpitalu?

Dziecko, które nigdy nie było w szpitalu, nie wie, czego się spodziewać, więc ma prawo się bać. Dlatego trzeba je odpowiednio przygotować. Wyjaśnijmy mu przede wszystkim, że pobyt w szpitalu nie jest karą - chodzi o jego zdrowie. "Rodzice powinni opowiedzieć malcowi, co go czeka. To szczególnie ważne, gdy konieczne jest wykonanie specjalistycznych badań lub przeprowadzenie zabiegu w znieczuleniu" - podkreśla dr Ewa Gęszka, anestezjolog ze szpitala Medicover. Na uwadze trzeba mieć wiek małego pacjenta. Ze starszym można o tym porozmawiać, natomiast młodszemu lepiej wyjaśnić to w formie zabawy - na przykład zrobić pluszowemu misiowi zastrzyk lub razem obejrzeć bajkę, której bohaterowie trafiają do szpitala. Spróbujmy przedstawić całą sytuację jako przygodę, podczas której maluch pozna nowe miejsce i nowych ludzi.

Ważne jest to, by z informacją o zabiegu nie czekać do ostatniej chwili - gdy uprzedzimy dziecko wcześniej, damy mu czas na oswojenie się z tą myślą, a także na zadawanie pytań. Jeśli zaskoczymy je tą informacją, może zareagować dużo bardziej nerwowo. O rozmowie nie zapomnijmy też w sytuacji, gdy malec trafi na szpitalny oddział niespodziewanie - na przykład w związku z urazem głowy, poparzeniem, zwichnięciem czy złamaniem. Nawet wtedy trzeba znaleźć chwilę na wyjaśnienie mu, co się dzieje, a przede wszystkim uspokojenie go. W ten sposób będzie się czuł bezpieczniej.

Czytaj: Zakażenia szpitalne u dzieci, jak ich uniknąć?

Jak umilić dziecku pobyt w szpitalu?

Gdy będziemy już z dzieckiem w szpitalu, zadbajmy przede wszystkim o dobry nastrój. Pozytywną atmosferę na oddziale pomoże z pewnością stworzyć przygotowana wcześniej "wyprawka". Oprócz niezbędnych przyborów powinna się w niej znaleźć także ulubiona poduszeczka lub kocyk i zabawka - najlepiej, by nie było to nic głośnego, bo mogłoby to przeszkadzać innym.

Warto pamiętać, że dla malucha bardzo ważna jest także obecność rodzica lub opiekuna, która daje mu poczucie bezpieczeństwa - "Aby zminimalizować stres związany z pobytem w szpitalu, gwarantujemy rodzicom naszych małych pacjentów możliwość przebywania z nimi przez cały czas" - mówi dr Ewa Gęszka ze szpitala Medicover - "Są oni przy dziecku także podczas przygotowań do zabiegu. Jedynie na czas samej operacji zostawiają je z personalem medycznym i wracają do niego zaraz po jej zakończeniu. Uczestniczą w procesie wybudzania, więc od razu po przebudzeniu maluch widzi twarz mamy lub taty" - dodaje.

Przeczytaj również: Najczęstsze przyczyny chrypki u dziecka

Nie mniej istotne zadanie stoi przed samym personelem, a w szczególności pielęgniarkami opiekującymi się małymi pacjentami. Często to od nich zależy pierwsze wrażenie, jakie wywrze na malcu klinika. Pomagają one dzieciom w adatacji w nowym środowisku, a także przygotowują do zabiegów, jednak na tym ich rola się nie kończy, bo często odpowiadają też na pytania dotyczące pobytu w szpitalu.

Zawsze odpowiadaj na pytania!

Sporo pytań dotyczących stanu zdrowia pociechy i metod leczenia może też nasuwać się rodzicom, dlatego tak ważne jest, by byli w stałym kontakcie z lekarzem prowadzącym i w razie jakichkolwiek wątpliwości mogli poprosić go o wyjaśnienia. Pamiętajmy też, że mały pacjent ma również prawo wiedzieć, co się z nim dzieje. Dlatego jeśli o coś pyta, odpowiadajmy. Uważajmy jednak na to, by pod żadnym pozorem go nie straszyć. Jeśli nie wiemy, jak rozmawiać z dzieckiem o chorobie czy badaniach, najlepiej skonsultować się z lekarzem lub poprosić o pomoc psychologa.

Przeczytaj również: Jak usunąć kurzajki u dziecka?

Panuj nad emocjami!

Pobyt w szpitalu nie jest przyjemnym doświadczeniem zarówno dla malca, jak i jego rodziców. Pamiętajmy jednak, że to, jak pociecha reaguje, zależy w dużej mierze od naszego zachowania - "Zwracamy na to uwagę rodzicom zarówno wtedy, gdy dzieci przebywają na naszym oddziale pediatrycznym, ponieważ przeprowadzamy u nich procedury planowych operacji, ale także jeśli trafiają do nas, by uzyskać pomoc w nagłych przypadkach" - podsumowuje dr Monika Lech, pediatra ze szpitala Medicover. Gdy my będziemy panować nad emocjami, także mały pacjent będzie spokojniejszy, a hospitalizacja będzie dla niego mniejszym stresem.

Źródło: Informacja prasowa. Agencja Public Relations Wizerunkowo.com

Pobyt dziecka w szpitalu

Pobyt w szpitalu to dla dziecka ogromny stres. Warto wiedzieć w jaki sposób rozmawiać o tym ze swoją pociechą, by przygotować je na to doświadczenie. Również rodzice powinni wiedzieć co można przynieść do szpitala i w jaki sposób zachowywać się na oddziale pediatrycznym. Zapytaliśmy o to eksperta.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza