Pobyt z dzieckiem w szpitalu: jakie prawa ma rodzic?

dziecko w szpitalu
fot.: Thinkstock
Podczas pobytu z dzieckiem w szpitalu nie powinny obowiązywać żadne godzinowe ograniczenia odwiedzin dla rodziców.

Pobyt z dzieckiem w szpitalu wprawia rodziców w niemałe zdenerwowanie. Przede wszystkim martwią się o jego zdrowie, ale obawiają się również, jak oni i ich pociechy zostaną potraktowani w placówce. Niektórzy nie wiedzą o swoich prawach i pozwalają, by ich nie egzekwowano. Jakie więc powinien wyglądać pobyt z dzieckiem w szpitalu i jakie są prawa rodzica w szpitalu?

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Dużo mówi się o nieprzyjemnościach, z jakimi spotykali się rodzice dzieci, gdy te były hospitalizowane. Brak zgody na odwiedziny innych członków rodziny, brak możliwości zostania z dzieckiem na noc, brak informacji o tym, jak przebiega leczenie. Głosów, które mówią o tym, że rodzic czuł się dobrze potraktowany podczas pobytu z dzieckiem w szpitalu jest zdecydowanie mniej. Wielu rodziców tak naprawdę nie zdaje sobie sprawy, jakie prawa oni i ich chore pociechy mają w szpitalach. Tymczasem zapewnia je kilka aktów prawnych, wśród nich najważniejsze są: ustawa o prawach pacjenta oraz Europejska Karta Praw Pacjenta. Poniżej przedstawiamy, jak na podstawie tych dokumentów, powinien wyglądać pobyt z dzieckiem w szpitalu.

Przeczytaj również: Europejska Karta Praw Dziecka w Szpitalu - jakie niesie za sobą regulacje?

Nie przegap

Czy rodzic ma prawo przebywać z dzieckiem w szpitalu?

Jak mówi treść Europejskiej Karty Praw Pacjenta, rodzic nie tylko ma prawo być z dzieckiem w szpitalu, ale i personal placówki powinien go do tego zachęcać. Rodzic ma prawo cały czas pozostawać z dzieckiem w szpitalu. Choć większość placówek w Polsce to prawo respektuje, niektóre jednak cały czas odmawiają go rodzicom. Mimo że szpital powinien umożliwić rodzicom pozostawanie z dzieckiem przez cały czas, również w nocy, nie ma żadnych regulacji co do tego, jak to powinno wyglądać. Stąd wiele opowieści o mamie czy tacie, którzy spędzają noce na krześle obok dziecka i coraz popularniejsze, niestety, powiedzenie "matki-karmiatki".

Przeczytaj również: Szpitale przyjazne dzieciom i rodzicom>>

Warto dodać, że zasady te obowiązują również podczas udzielania wszelkich świadczeń zdrowotnych, matka lub ojciec dziecka mogą więc przebywać z nim podczas zabiegów, np. pobierania krwi. Wiadomo bowiem, jak wielkim stresem są dla najmłodszych tego typu wydarzenia.

Polecamy też

Odwiedziny dziecka w szpitalu

W szpitalach rodziców dzieci nie obowiązują żadne godziny odwiedzin - mają prawo przebywać z małym pacjentem przez całą dobę, więc jeśli spotkają się z uwagami personelu, że godziny odwiedzin są np. do 18, a później z dzieckiem przebywać nie można, powinni wspomnieć o ustawie o prawach pacjenta i Europejskiej Karcie Praw Dziecka, które podkreślają, że obecność rodzica jest dla jego chorej pociechy, która znalazła się w zupełnie obcych szpitalnych warunkach, bardzo potrzebna. Dziecko, a także dorosły, ma prawo do opieki pielęgnacyjnej w szpitalu, sprawowanej przez najbliższą osobę. Choć nie ma prawnych ograniczeń co do ilości osób czuwających przy dziecku, zazwyczaj nocny pobyt z dzieckiem w szpitalu jest możliwy naprzemiennie dla matki i ojca. Wyjątkiem są sytuacje, gdy istnieje zagrożenie epidemiologiczne lub gdy dla zdrowia dziecka konieczne jest, by nikt spoza personelu nie wchodził do jego pokoju.

Opłaty związane z pobytem dziecka w szpitalu

Warto dodać, że o ile rodzic ma prawo do pobytu z dzieckiem w szpitalu, o tyle za ten pobyt musi zapłacić i ta zasada jest jak najbardziej zgodna z prawem. Ile wynoszą koszty jego pobytu? Wszystko zależy od konkretnego szpitala, każdy z nich dysponuje własnym cennikiem. Jako że kosztów rodzicielskiego pobytu w placówce nie zwraca NFZ, szpitale same wyceniają pobyt mamy czy taty przy chorym dziecku. Zazwyczaj jednak koszty te nie są bardzo wysokie, a zdarza się również, że niektóre placówki rezygnują z pobierania od rodziców opłat. Jest jednak wyjątek: pobyt z dzieckiem w szpitalu jest refundowany przez NFZ, gdy w placówce pozostaje karmiąca matka noworodka na oddziale położniczo-noworodkowym.

>>Przeczytaj również: Co zrobić, gdy dziecko choruje>>

Dobrze wiedzieć

Warto pamiętać, że rodzic, jako że nie jest pacjentem, musi sam zadbać o swoje wyżywienie, artykuły higieniczne, a czasem, jeśli szpital tego nie oferuje, materac lub karimatę, na których będzie mógł przesypiać noce.

Prawo do informacji o stanie zdrowia dziecka

Rodzic, już podczas przyjmowania dziecka do szpitala, powinien być poinformowany o planowanym leczeniu. Podczas samej hospitalizacji ma prawo do bezpłatnej konsultacji z lekarzem, by ten rozwiał wszelkie wątpliwości, wyjaśnił, co w danej sytuacji powinno zadziałać najskuteczniej. Matka lub ojciec dziecka, podczas pobytu z nim w szpitalu, może też zgłaszać wszystkie swoje zastrzeżenia co do sposobu traktowania jego pociechy w szpitalu.

Polecamy wideo: Pobyt dziecka w szpitalu

Pobyt w szpitalu to dla dziecka ogromny stres. Warto wiedzieć w jaki sposób rozmawiać o tym ze swoją pociechą, by przygotować je na to doświadczenie. Również rodzice powinni wiedzieć co można przynieść do szpitala i w jaki sposób zachowywać się na oddziale pediatrycznym. Zapytaliśmy o to eksperta.

Aktualizacja: 2016-09-12 Publikacja: 2016-01-18
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.