Sposoby walki z AZS: higiena i pielęgnacja skóry atopowej

Pielęgnacja skóry atopowej niemowlaka

Skóra dzieci z AZS jest niezwykle wrażliwa, dlatego wymaga specjalnej higieny i wyjątkowej pielęgnacji. Aby poprawić funkcje bariery naskórkowej konieczne są lecznicze kąpiele i stosowanie emolientów. Jak właściwie zadbać o skórę atopika i jakie preparaty stosować? Sprawdź!

Jedną z najczęstszych chorób wieku dziecięcego jest Atopowe Zapalenie Skóry. W Polsce na AZS cierpi około 20% dzieci, a ryzyko rozwoju tego schorzenia wzrasta, kiedy któryś z rodziców zmaga się z atopią. Kluczową rolę w radzeniu sobie z AZS odgrywa bezpieczna i skuteczna higiena oraz pielęgnacja.

- U dzieci chorych na atopię, obok wrażliwości skóry związanej z wiekiem, występują genetycznie uwarunkowane nieprawidłowości bariery skórnej, ułatwiające przenikanie alergenu do skóry, co powoduje podrażnienie i rozwój stanu zapalnego - wyjaśnia lek. med. Grażyna Dziekan. - W postępowaniu leczniczym powinno się kłaść więc nacisk na prawidłową pielęgnację celem ograniczenia dysfunkcji bariery naskórkowej. Uzyskana poprawa wydolności bariery naskórkowej ogranicza nasilenie zmian wypryskowych i zmniejsza świąd skóry, które są głównymi objawami klinicznymi AZS.

Higiena skóry atopowej: kąpiele

AZS nie lubi stresu ani pośpiechu, dlatego kąpiele powinny odbywać się w spokojnej, miłej atmosferze i działać relaksująco. Zalecane jest bardzo dokładne, ale jednocześnie delikatne oczyszczanie skóry podczas krótkich (ok. 5 minutowych dla dzieci z AZS i 10 minutowych dla dzieci z suchą skórą) kąpieli w wodzie o temperaturze 27-30 stopni Celsjusza. Częstość kąpieli zależy od pory roku, aktywności dziecka, nasilenia AZS. Wielu lekarzy uważa, że u niemowląt z ryzykiem AZS regularne, codzienne oczyszczanie skóry zapobiega infekcjom bakteryjnym i wspomaga usuwanie złuszczonego naskórka i resztek preparatów leczniczych. Istnieją też zalecenia kąpieli noworodków i niemowląt co 2-3 dni. Częstotliwość i rola kąpieli powinny być jednak oceniane indywidualnie.

>> Czym myć skórę atopową? Zobacz!

Preparaty myjące do skóry atopowej

Skóry nie należy myć samą wodą. W tej kwestii stanowisko lekarzy jest jednoznaczne: preparaty oczyszczające dla dzieci powinny mieć fizjologiczne pH w granicach 6, być dobrze tolerowane i hipoalergiczne oraz nie zawierać mydła i detergentów. Po kąpieli ciało dziecka należy delikatnie osuszyć (bez pocierania) i w ciągu 3-5 minut, na jeszcze lekko wilgotną skórę, zastosować emolient.

Zdaniem eksperta
Lek. med. Grażyna Dziekan
Lek. med. Grażyna Dziekan

Instytut „Pomnik- Centrum Zdrowia Dziecka”

dermatolog – wenerolog

Na rynku istnieje wiele preparatów myjących w postaci przetłuszczonych kostek myjących, syndetów, myjących oliwek, żeli i emulsji. Niektóre z nich wzbogacone są substancjami ograniczającymi rozwój flory bakteryjnej (siarczan miedzi i siarczan cynku), zawierają składniki nawilżające skórę, takie jak gliceryna, czy wzbogacone witaminami (PP) i lipidami działającymi ochronnie na płaszcz lipidowy skóry. Lepiej jest pochylić się i przeczytać dokładnie skład kosmetyku przed zakupem preparatu niż później leczyć podrażnienia, które mogą wystąpić po użyciu przypadkowego preparatu.

Emolienty w walce z AZS

Emolienty to preparaty do stosowania zewnętrznego, dostępne w różnych formach, jak balsamy, kremy, emulsje czy olejki. Zawierają lipidy i w zależności od formy kosmetycznej działają nawilżająco, natłuszczająco, zmiękczająco i wygładzająco na naskórek. Emolientyzmniejszają przeznaskórkową utratę wody i tworzą rodzaj bariery ochronnej. Ich systematyczne stosowanie jest konieczne w leczeniu AZS. Aby ograniczyć stan zapalny i świąd skóry, emolienty powinny być stosowane minimum 2 razy dziennie, przez całe życie, również w okresie ustąpienia objawów choroby (z AZS nie można się całkowicie wyleczyć). Znaczącą poprawę stanu skóry uzyskuje się po okresie 2-4 tygodni systematycznego stosowania odpowiedniego preparatu.

>> Zobacz balsamy polecane przez dermatologów!

Ekspert: Lek.med. Grażyna Dziekan, dermatolog – wenerolog, Instytut „Pomnik- Centrum Zdrowia Dziecka”, Gabinet dermatologii Babyderm, Warszawa Aktualizacja: 2017-07-13 Publikacja: 2016-09-22
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.