Świerzb u dzieci - objawy, odmiany, leczenie

świerzb-u-dziecka

Świerzb to zakaźna choroba skóry, której głównym i najbardziej dokuczliwym objawem jest świąd. Na świerzb najbardziej narażone są dzieci, choć dotyka on ludzi ze wszystkich grup socjoekonomicznych - bez względu na wiek, płeć czy poziom higieny osobistej.

Jak rozpoznać czy to świerzb?

Rozpoznanie potwierdza identyfikacja roztoczy, jaj lub odchodów roztoczy w zeskrobinach grudek lub nienaruszonych kanałów. Pobranie ułatwia zastosowanie na skórę oleju mineralnego, olejka immersyjnego lub wody. Do pobrania używa się skalpela o szerokim ostrzu.
Jednak przy typowym obrazie klinicznym takie badanie nie jest niezbędne do postawienia rozpoznania i wdrożenia leczenia.

Świerzb u dzieci leczenie

Leczeniem muszą zostać objęte wszystkie osoby z najbliższego otoczenia osoby chorej. Zaleca się stosowanie kąpieli i zmianę bielizny. Bieliznę, pościel, ręczniki używane podczas choroby należy po wypraniu odstawić i nie stosować przez okres 2 tygodni.
W leczeniu stosuje się lotiony lub kremy zawierające preparaty bójcze na ciało poniżej głowy u starszych dzieci. Z uwagi na możliwość zajęcia głowy i szyi u niemowląt i małych dzieci w tej grupie wiekowej konieczne jest leczenie obejmujące całą głowę, szyję i ciało.
5 proc. krem z permetryną (nie poniżej 2 miesiąca życia) lub pyretroidem jest lekiem z wyboru, szczególnie u niemowląt, małych dzieci i kobiet w ciąży lub karmiących. Permetrynę należy usunąć po 8-14 godz. Podczas kąpieli.
Alternatywą jest doustna iwermektyna, szczególnie w terapii ciężkiego lub norweskiego świerzbu. Stosowanie kremu lub lotionu z 1 proc. lindanem powinno się ograniczać do terapii pacjentów, którzy nie odpowiedzieli na leczenie innymi środkami.

Świerzb u dzieci - sprawcą choroby jest roztocz świerzbowiec ludzki (Sarcoptes scabiei). Świerzbowiec w ciągu godziny przedostaje się do warstwy rogowej naskórka dziecka, które miało kontakt z chorym. Dostrzeżenie pasożyta na powierzchni skóry gołym okiem jest niemożliwe. Świerzbowiec drąży kanały w warstwie rogowej naskórka. Samica składa 2-3 jaja w ślepo zakończonych norkach o długości 0,3-0,4 mm. Z jaj wylęgają się larwy, a następnie w ciągu 3 tygodni przekształcają w dojrzałe świerzbowce. Oznacza to, że przez ten czas dziecko, chociaż nie ma objawów, może stanowić źródło zarażenia dla osób z najbliższego otoczenia. U większości do zarażenia świerzbem dochodzi w momencie bezpośredniego kontaktu skóry ze skórą osoby chorej. Jednak świerzbowiec ludzki może przeżyć od 48 do 72 godzin bez kontaktu z człowiekiem, dlatego czasem zarażenie ma miejsce w wyniku kontaktu z przedmiotami, na których bytują pasożyty.

Zobacz także: Łojotokowe zapalenie skóry u dziecka: choroba, której nie należy lekceważyć

Świerzb - objawy choroby

Charakterystycznym objawem świerzbu jest obecność intensywnie swędzących, rumieniowo-grudkowych wykwitów, a świąd jest najbardziej nasilony w nocy.

  • U starszych dzieci do miejsc szczególnie predysponowanych do powstania zmian należą: przestrzenie między palcami, powierzchnia zginaczy nadgarstków, powierzchnie wyprostne łokci, przednie powierzchnie pach, talia, uda , pępek, narządy płciowe, brodawki sutkowe, brzuch, szpara międzypośladkowa i pośladki. 
  • U dzieci poniżej 2 roku życia wykwity w większości mają charakter pęcherzykowy i pojawiają się w miejscach zazwyczaj oszczędzonych u starszych, takich jak: głowa, szyja, dłonie i podeszwy stóp.
  • Niekiedy widoczne są 2-5 milimetrowe, czerwonobrązowe guzki, głównie na zakrytych częściach ciała, takich jak narządy płciowe, pachwiny i pachy. Stanowią one ziarniniakową odpowiedź na antygeny martwych świerzbowców i ich odchody. Mogą się utrzymywać kilka tygodni, a nawet miesięcy po skutecznym leczeniu.
  • Bywa, że dochodzi do wtórnego zakażenia bakteryjnego, zazwyczaj wywołanego przez gronkowce lub paciorkowce.

Zobacz także: Mięczak zakaźny u dzieci: wirusowa choroba skóry

Świerzb norweski

Jest to rzadko występujący zespół kliniczny charakteryzujący się obecnością dużej liczby roztoczy oraz rozsianych, strupkowatych, hiperkeratotycznych zmian. Zazwyczaj rozwija się u osób z upośledzeniem układu odpornościowego.

Aktualizacja: 2016-10-04 Publikacja: 2016-09-23
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.