Szczepienie na grypę: czy warto szczepić dziecko na grypę?

Grypa u dziecka
Leki na grypę nie wyleczą choroby.

Szczepienie na grypę znacznie zmniejszy u dziecka ryzyko zachorowania na grypę. Jesień to czas, gdy wirus grypy atakuje ze wzmożoną siłą.  Sprawdź, czy warto zaszczepić dziecko na grypę.

Grypa jest chorobą, która może prowadzić do groźnych powikłań: zapalenia płuc, oskrzeli, ucha, niewydolność nerek, rzadziej – zapalenie mięśnia sercowego, mózgu czy mięśni. Bardzo osłabia organizm, a jej przebieg jest ciężki – dziecko męczy wysoka gorączka, silne osłabienie, ból gardła, mięśni i głowy, katar, kaszel, czasem dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Szczególnie narażone na grypę są dzieci do 2. roku życia. Bardzo łatwo się zarazić grypą, zwłaszcza w przypadku dzieci przebywających w dużych skupiskach – w żłobkach, przedszkolach, szkołach. Dlatego w ramach profilaktyki przeciwgrypowej dobrze jest zaszczepić siebie i dziecko na grypę.

Szczepienie na grypę: kiedy zaszczepić dziecko?

Dobrym czasem na szczepienie na grypę jest październik i kolejne miesiące. Sezon zachorowań na tę wirusową chorobę przypada na październik-kwiecień (najwięcej przypadków notuje się między styczniem a marcem). Jednak zaszczepić można malucha i siebie przez cały rok, ważne, by w momencie zaszczepienia dziecko było zdrowe, a w trakcie nabierania odporności (2 tygodnie) nie stykało się z chorymi. Wirusy grypy bez przerwy mutują, dlatego szczepionka jest co roku modyfikowana, tak by skutecznie chroniła przed kolejnymi odmianami wirusa.

Uwaga: żadna szczepionka nie daje 100-procentowej ochrony przed zachorowaniem. Warto też mieć na uwadze, że szczepionka na grypę nie działa na wirusy wywołujące przeziębienie u dziecka. Nie można szczepić niemowląt do 6. miesiąca życia, dzieci uczulonych na białko jaja kurzego oraz takich, u których poprzednia szczepionka wywołała reakcję alergiczną.

Polecamy wideo: szczepienia przeciw grypie

źródło: www.dlarodzinki.pl Aktualizacja: 2016-09-29 Publikacja: 2013-09-03
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.