Wizyta u dentysty większą atrakcją niż kino 3D? Dlaczego nie!

2012-03-31 23:47

Dzieci w wieku przedszkolnym coraz chętniej idą do dentysty, postrzegając wizytę jako świetną zabawę i przygodę. Powód? Duży wpływ ma większa świadomość rodziców, którzy potrafią przygotować dziecko do wizyty u dentysty, jednak głównym czynnikiem jest bogata oferta gabinetów stomatologicznych, dostosowanych do wieku pacjentów. Kolorowe fotele, bajkowy wystrój gabinetu, gadżety, prezenty czekające na małych pacjentów - wszystko po to by dziecko czuło się u dentysty bezpiecznie i komfortowo. Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u dentysty?

Wizyta u dentysty większą atrakcją niż kino 3D? Dlaczego nie!
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Oswojony strach przed dentystą
  2. Pierwsza wizyta u dentysty
  3. Jak uczyć dziecko dbać o zęby?

Jak nasze dzieci traktują wizytę u dentysty? Czy nadal odczuwają strach przed dentystą? Z badań przeprowadzonych wśród przedszkolaków w wieku 4-6 lat wynika, że większość maluchów nie tylko lubi chodzić do dentysty, ale wizyta traktowana jest w kategoriach atrakcji porównywalnej do kina 3D, czy wyjścia na basen. Takie wyniki pokazują jak wiele zależy od sposobu przekazania informacji oraz dostosowania jej do wieku odbiorcy. Najważniejsza jest postawa rodzica, jego własne doświadczenia oraz przekonania na temat leczenia zębów, a także umiejętności wyjaśnienia dziecku, na czym taka wizyta polega i dlaczego jest potrzebna. Statystyki pokazują, że co 5-ty przedszkolak u dentysty nigdy jeszcze nie był i postrzeganie gabinetu stomatologicznego opiera na zdaniu rodziców, kolegów, przedszkolanek oraz dziadków. W tej grupie entuzjazm jest wyczuwalnie mniejszy, a dzieci najchętniej odwołują się do doświadczeń swoich rodziców lub starszego rodzeństwa.

Oswojony strach przed dentystą

Zgodnie z zasadą - im bardziej znana sytuacja tym mniejszy lęk - dziecko, które wie, czego się spodziewać w gabinecie dentystycznym, będzie się tam czuło pewniej. Rodzice mają również znacznie większy dostęp do zabawek, na przykładzie których mogą pokazać dziecku, co to znaczy leczyć zęby. Wraz z większą świadomością obecnych rodziców w zakresie umiejętności wychowawczych wzrasta również wiedza stomatologów na temat tego, w jaki sposób zachęcić małego człowieka do leczenia zębów oraz jak dostosować gabinet do potrzeb dziecka. Kolorowe fotele, gadżety, zabawki - to wszystko ma umilić czas wizyty u stomatologa i przełać w dzieciach strach przed badaniem. Dodatkowo rodzice, pamiętając czasy bolesnych zabiegów dentystycznych, próbują wynagrodzić wizyty u stomatologa szczególnymi pochwałami, mówią, że są dumni ze swoich pociech, pokrzepiają je i czasem również obiecują prezenty. Prezenty jednak u dentysty już są. W tych najlepszych gabinetach naklejki „odważny pacjent” zostały już zastąpione samochodami Matchboxa i lalkami Barbie. Na mniejsze dzieci czekają maskotki pluszowe. Wszystko po to, aby wizytę u stomatologa zamienić w dobrą zabawę.

Pierwsza wizyta u dentysty

Pierwsza wizyta jest kluczowa. Stomatolodzy mówią, że powinna się odbyć między 18-tym, a 24-tym miesiącem życia dziecka, statystyki pokazują, że dochodzi do niej średnio w wieku 4, 5 lat, a jeszcze wśród 6-latków znajdziemy około 20% tych, którzy nigdy nie byli u dentysty. Jak możemy przygotować dziecko do pierwszej wizyty, aby przebiegła dobrze i wyznaczyła standard dla następnych? Najlepszą metodą na pierwszy kontakt ze stomatologiem jest rozmowa rodzica z dzieckiem o celu wizyty i o tym, co będzie się działo w trakcie. To takie proste, ale wielu rodziców mimowolnie poddaje się stresowi pamiętając swoje pierwsze wizyty, które znacznie odbiegały od tych dzisiejszych.

Jak uczyć dziecko dbać o zęby?

  • Przyprowadź dziecko na pierwszą wizytę dla zapoznania z gabinetem, a nie po to, by coś zrobić.
  • Dawaj przykład myjąc zęby wspólnie z dzieckiem – rodzice kładą dzieci wcześniej i z tego powodu często nie pokazują jak myją zęby. Od czasu do czasu warto zrobić to wspólnie.
  • Pozwól dziecku wybierać szczoteczkę i pastę do zębów, nawet jeżeli ten wybór będziemy musieli nieco ukierunkować.
  • Rozmawiaj z dzieckiem o zębach, higienie, o tym, co dzieję się z zębem nie mytym etc.
  • W czasie wizyty stomatologicznej prowadź rozmowę włączając dziecko do omówienia stanu zębów. Tak, wymaga to sporo czasu, ale mądry stomatolog to rozumie, a rodzic powinien wykorzystać.
  • Dzieci lubią przeglądać się w lustrze w czasie mycia zębów - daj mu podstawkę przy umywalce i pozwól mu na to. Wydłużysz czas mycia zębów w sposób naturalny.
materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza