Zwalczanie wszawicy: jak pozbyć się wszy u dziecka?

Wstydliwa wszawica. Jak pozbyć się wszy z głowy dziecka?
fot.: photos.com
Wstydliwa wszawica. Jak pozbyć się wszy z głowy dziecka?

Wszawica to temat wstydliwy, ale gdy dziecko przyniesie wszy z przedszkola czy szkoły, szukasz odpowiedzi na pytanie: jak pozbyć się wszy u dziecka? Co jest dobre na wszy u dziecka? Skuteczne sposoby i preparaty na wszy u dziecka.

Wszawica u dziecka, przez wiele lat traktowana była jako przypadłość typowa dla marginesu społecznego. Teraz wróciła na salony. Zarazić się nią można tylko poprzez bezpośredni kontakt, bo wszy nie potrafią pływać ani skakać, jedynie pełzają. Z tego też powodu, największe zagrożenie zakażeniem występuje wśród dzieci i młodzieży, które w przeciwieństwie do osób dorosłych nie zachowują wystarczającego dystansu - przytulają się głowami w trakcie zabawy, śpią obok siebie w czasie poobiedniej przerwy, pożyczają sobie nawzajem szczotki czy gumki do włosów.

Wesz głowowa: wszystko o pasożycie

Wszawicę wywołuje pasożyt - wesz głowowa (pediculus capitis), żyjący wyłącznie na owłosionej skórze głowy człowieka i żywiący się jego krwią. Wielkość dorosłego owada nie przekracza 2-3 mm. Larwy wszy (gnidy) mają kolor białawo-brązowy, rozmiarem przypominają główkę szpilki. Samica składa zwykle od 6 do 8 jaj dziennie przez kolejne 20 dni. Dzięki substancji klejącej mocno przyczepiają się do skóry głowy. W ciągu 10 dni z jajeczek wylęga się larwa, która następnie przekształca się w dorosłego osobnika. W miejscu ukąszenia powstaje niewielkie zgrubienie, które swędzi i piecze.

Gdzie występuje wszawica?

Powszechne przekonanie, że występowanie wszy związane jest z brudem, ubóstwem oraz brakiem przestrzegania podstawowych zasad higieny, spowodowało, że temat wszawicy jest w naszym kraju tematem tabu. A fakty są takie, że wszawica od zawsze występuje na całym świecie. Problem dotyczy wszystkich kontynentów, stref klimatycznych i populacji. Rozprzestrzenianiu się zakażenia sprzyjają duże skupiska ludzkie. Wszawicą można zarazić się w przedszkolach, szkołach, na koloniach i obozach organizowanych dla dzieci i młodzieży, przez pożyczanie czapek, szalików lub wspólne korzystanie z grzebieni.

Dobrze wiedzieć

O czym trzeba pamiętać!

  • Wesz głowowa nie potrafi przeżyć bez swojego żywiciela - człowieka, dlatego też odkażanie domu lub mieszkania nie jest konieczne.
  • Wesz nie bytuje na zwierzętach domowych (pies, kot), dlatego nie musisz przeglądać ich sierści.
  • Wszy nie skaczą i nie pływają i dlatego do zakażenia może dojść jedynie przez bezpośredni kontakt głowy z głową.

Czy można uniknąć wszawicy?

Wszawicą można zarazić się tylko przez bezpośredni kontakt, dlatego warto systematycznie kontrolować włosy dzieci (raz na 2 tygodnie oraz po każdym powrocie dziecka z wakacji lub wycieczek szkolnych) nie korzystać wspólnie z rzeczy osobistego użytku (grzebienie, szczotki, gumki do włosów, ręczniki, czapki, szaliki) unikać bezpośredniego kontaktu głowami (włosami) z innymi ludźmi.

Owsiki u dzieci. Objawy owsików, zapobieganie i leczenie owsicy 

Jak rozpoznać, że dziecko ma wszy?

Najbardziej charakterystycznym objawem wszawicy jest świąd. Gdy dziecko nieustannie drapie się po głowie, niezwłocznie skontroluj skórę jego głowy i włosy. Gnidy (jaja wszy) występują zwykle u nasady włosów, mają biały kolor i przypominają łupież (w przeciwieństwie do łupieżu nie da się ich łatwo usunąć). Wszy występują najczęściej za uszami i z tyłu głowy tuż nad karkiem. Dorosłe osobniki widoczne są gołym okiem. Ponieważ odnóży nie widać, wyglądają jak ziarenka sezamu. Jeżeli stwierdzisz lub tylko podejrzewasz u dziecka wszawicę, niezwłocznie przejrzyj głowy pozostałych domowników.

Wszawica u dziecka: co trzeba o niej wiedzieć? [wywiad z pielęgniarką]>>

Jak pozbyć się wszy?

Wystarczy pójść do apteki, poprosić farmaceutę o odpowiedni preparat i stosować się ściśle do zaleceń producenta.

Polecamy wideo: Jak usunać kleszcza?

Aktualizacja: 2017-02-14 Publikacja: 2012-01-24
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.