Wtórne (suche) utonięcia - jak im zapobiec?

wtorne suche utoniecia

Suche utonięcie i wtórne utonięcie to komplikacje wywołane dostaniem się płynów do dróg oddechowych. Zjawiska te są groźne z tego względu, że może do nich dojść nawet po kilkudziesięciu godzinach od zabawy dziecka w wodzie. Warto znać objawy suchego i wtórnego utonięcia, ponieważ szybkie zgłoszenie się z dzieckiem do lekarza zmniejsza ryzyko tego, że dojdzie do zupełnie niepotrzebnej tragedii...

Ze słowem „utonięcie” najbardziej kojarzone są przypadki śmierci, do których doszło na skutek jakiegoś wypadku w wodzie. Nie wszystkie osoby, które tonęły, umierają – właściwie prowadzona akcja ratownicza może przecież pozwolić poszkodowanemu przeżyć. Teoretycznie wydawać by się mogło, że człowiekowi, który tonął i któremu udzielono odpowiedniej i skutecznej pierwszej pomocy, nie zagraża już niebezpieczeństwo – otóż nic bardziej mylnego.

Toniemy nie tylko w wodzie

Umrzeć można na skutek „klasycznego” tonięcia, ale i przez tzw. suche utonięcie oraz wtórne utonięcie. Choć częstość dwóch wymienionych wyżej problemów jest tak naprawdę mała, to jednak warto pamiętać o tych zjawiskach. Wynika to z tego, że suche utonięcia i wtórne utonięcia mogą występować nawet u tych osób, którym podczas kąpieli do dróg oddechowych dostały się bardzo niewielkie ilości wody. Innym aspektem przemawiającym za tym, że warto wspominać o suchych i wtórnych utonięciach, jest to, że doświadczają ich przede wszystkim dzieci. Problemy te są szczególnie istotne przede wszystkim w okresie letnim, kiedy to korzystamy z kąpieli w basenie, w morzu czy jeziorze – pamiętać jednak należy, że dziecko może umrzeć z powodu suchego czy wtórnego utonięcia powstałego nawet na skutek... konsekwencji problemów zaistniałych podczas kąpieli w wannie.

Czym jest suche utonięcie? 

Nazwa tego typu utonięcia poniekąd jest myląca – aby do niego doszło, do wnętrza organizmu muszą się bowiem dostać pewne ilości wody. Suche utonięcia zdarzają się wtedy, kiedy woda trafia do nosogardzieli człowieka (nie dociera ona do głębiej położonych części układu oddechowego, czyli do płuc). Patologia ta związana jest z tym, że drażniąca drogi oddechowe woda doprowadza do odruchowego skurczu, stanowiącej element krtani, głośni. Ma to na celu zabezpieczenie przed dostaniem się wody do płuc, jednakże skutkiem zamknięcia dróg oddechowych jest także to, że do płuc nie dociera niezbędny do życia tlen ani nie jest z nich usuwany dwutlenek węgla.

Czym jest wtórne utonięcie?

Wtórne utonięcie stanowi powikłanie przedostania się wody do wnętrza płuc. Do wtórnych utonięć dochodzić może np. u tych osób, które tonęły i zostały odratowane. Jeżeli jednak w płucach takiego człowieka pozostanie płyn, to istnieje groźna wystąpienia stanu bardzo groźnego dla życia, którym jest obrzęk płuc. Rozwija się on po różnym czasie od tonięcia i spowodowany jest drażniącym działaniem wody na struktury układu oddechowego.

Suche utonięcie i wtórne utonięcie – po czym poznać, że trzeba udać się do lekarza?

W przypadku suchego utonięcia problemy pojawiają się u pacjenta w zasadzie od razu, wraz z chwilą odruchowego skurczu struktur krtani. Utonięcie wtórne jest zdecydowanie bardziej przebiegłe, ponieważ dochodzić może do niego zarówno po 15 minutach od wypadku w wodzie, jak i nawet po upływie 3 dób od takiego zdarzenia.

Istnieją pewne dolegliwości, których wystąpienie u dziecka korzystającego niedawno z zabaw w wodzie powinno wzbudzić niepokój. Problemami, które mogą być objawami suchego czy wtórnego utonięcia, są:

  • wystąpienie nagłego, silnego kaszlu u dziecka,
  • ból w klatce piersiowej,
  • ospałość i poczucie znacznego zmęczenia,
  • duszność,
  • rozdrażnienie, pobudzenie u dziecka.

Zapobieganie suchym i wtórnym utonięciom

Aby zapobiegać występowaniu suchych i wtórnych utonięć, należy przede wszystkim bacznie obserwować pociechy oddające się wodnym rozrywkom. Jeżeli zabawa w wodzie będzie bezpieczna, to ryzyko wystąpienia utonięcia zdecydowanie zmaleje. Obserwowanie bawiącego się dziecka jest wskazane z tego względu, że rodzice, który zauważy, że jego malec chociażby zachłyśnie się wodą, będzie wiedział, że musi zwrócić czujniejszą uwagę na stan swojego dziecka w ciągu kilkunastu godzin po powrocie czy to znad morza, czy z basenu.

Może się zdarzyć, że rodzic nie będzie świadkiem niebezpiecznego zdarzenia nad wodą. W takiej sytuacji w razie wystąpienia którejś z powyżej wymienionych dolegliwości nie powinno się zwlekać – trzeba pilnie udać się do lekarza. W przypadku zaś, gdy dziecko tonęło, lecz zostało odratowane, należy pamiętać o tym, aby już po tym zdarzeniu przez co najmniej kilkadziesiąt godzin od takiego epizodu obserwować jego stan. Jeżeli dziecko zacznie robić się senne czy nagle pojawią się u niego jakieś zaburzenia oddychania – również nie wolno zwlekać, trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Aktualizacja: 2017-07-21 Publikacja: 2017-07-18
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.