Zabawa balonem może być śmiertelnie niebezpieczna!

trujący-hel

Jakiś czas temu, internet obiegła informacja o tragicznej w skutkach zabawie helem z balona. 7-letni chłopiec omal nie stracił życia! Dlaczego wdychanie helu jest tak niebezpieczne? 

Każdy z nas zna zabawę z helem. Jest to substacja, która jest lżejsza od powietrza (dzięki temu balony nie opadają, dając przyjemny wizualnie efekt). Hel miewa niestety także inne zastosowanie - kiedy znajdzie się w naszych drogach oddechowych, wywołuje śmieszny, "kreskówkowy" głos. A to za sprawą oddziaływania na struny głosowe - gaz ten wprowadza je w drganie, czego skutkiem ubocznym jest właśnie śmieszny głos. Niestety potem może już nie być tak śmiesznie...

Niewinna zabawa tragiczna w skutkach

Balon kojarzy się z beztroską dzieciństwa. Żadne dziecko nie może przejść obojętnie obok straganu z balonami. Zabawka uwielbiana przez wszystkie dzieci, jest jednak tylko z pozoru niewinna. Jakiś czas temu przekonała się o tym mama 7-letniego dziecka, które zatruło się helem. Mama znalazła chłopca w jego pokoju nieprzytomnego, całego sinego... obok leżał rozcięty balon z helem... Chłopiec ledwo uszedł z życiem tylko dzięki szybkiej reakcji mamy, która udzieliła mu natychmiast pierwszej pomocy. Teraz ostrzega innych rodziców. Niestety znane są przypadki dzieci, które nie miały tyle szczęścia, co 7-latek i zabawę z helem przypłaciły życiem. Dlatego, rodzice: bądźcie ostrożni! 

Jak działa hel na nasz organizm? Dlaczego jest tak niebezpieczny?

Sam gaz, jako taki nie jest toksyczny. Problem pojawia się wtedy, kiedy dostanie się on do organizmu w dużej ilości np. bezpośrednio z pojemnika z helem, pod ciśnieniem. Hel jest gazem, który przenika do krwi. Dzięki swoim właściwościom, wypiera stamtąd tlen i tym samym prowadzi do niedotlenienia, uszkodzenia płuc i śmierci mózgu. Jeśli ten stan jest długotrwały, może nawet zakończyć się śmiercią.  

Jak rozpoznać objawy zatrucia helem?

Objawy zatrucia nie są jednoznaczne i mogą świadczyć o każdej innej dolegliwości. Jeśli jednak wynikają z zatrucia helem, są bardzo niebezpieczne. Jeśli podejrzewasz, że u dziecka doszło do zatrucia, a dodatkowo ma ono objawy takie jak:

  • problemy z utrzymaniem równowagi,
  • zawroty głowy,
  • problemy z oddychaniem,
  • zaburzenia świadomości, łącznie z jej utratą,

koniecznie udaj się z dzieckiem do szpitala! Dziecku zostanie podany tlen, aby wyrównać jego stężenie we krwi. 

Aktualizacja: 2017-08-14 Publikacja: 2017-08-09
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.