Ćwiczenia grafomotoryczne dla dzieci. Labirynty i szlaczki dla dzieci do druku

ćwiczenia-grafomotoryczne

Ćwiczenia grafomotoryczne działają tak naprawdę na wszystkie zmysły dziecka. Ćwiczą rekę, ale też umysł dziecka. Idealne do ćwiczeń grafomotorycznych są szlaczki dla dzieci, ale też labirynty dla dzieci. Sprawność grafomotoryczna zapewni twojemu dziecku prawidłowy rozwój nie tylko w przypadku nauki pisania. 

Ćwiczenia grafomotoryczne oraz ćwiczenia manualne potrzebne są dziecku na każdym etapie jego rozwoju. Dobrze, żeby nawet małe dzieci ćwiczyły sprawność ręki. Szczególnie ważne jest to w przypadku dzieci przedszkolnych, które zaczynają swoją przygodę z pisaniem (wcześniej rysowaniem), prawidłowym chwytaniem kredki, ołówka. Ćwiczenia grafomotoryczne - oprócz samej umiejętności pisania, trenują i uczą dziecko tzw. małej motoryki, szlifują ruch ręki (precyzję tego ruchu) oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej (ręka-oko). Ćwiczenia grafomotoryczne uczą też dziecko orientacji w czynnościach manualnych, doskonalą precyzję wykonywania pewnych czynności. Dzięki nim, dzieci nabywają sprawności. Poniżej prezentujemy przykładowe ćwiczenia grafomotoryczne do druku, z grupy tych najbardziej popularnych: szlaczki, labirynty, różnego rodzaju kształty. 

Zobacz także: Nauka kaligrafii dla dzieci

Ćwiczenia grafomotoryczne - szlaczki do druku

Do pobrania: Szlaczki do druku

Szlaczki to jedne z najpopularniejszych ćwiczeń grafomotorycznych, które sami pamiętamy jeszcze z początków czasów szkolnych. Choć pewnie wtedy, ich ćwiczenie wydawało nam się bezsensowne, to warto wiedzieć, że są one idealne, jeśli chodzi o ćwiczenie precyzji ruchów. Nie bez powodu szlaczki są jednym z najpopularniejszych ćwiczeń grafomotorycznych i przynoszących najlepsze efekty. Warto zachęcać dziecko do pracy ze szlaczkami. Dzięki takim ćwiczeniom, zdecydowanie łatwiej przychodzi nauka pisania, a pismo jest dokładniejsze i zdecydowanie lepiej się prezentuje. 

Do pobrania: Szlaczki dla dzieci

Ćwiczenia grafomotoryczne - labirynty do druku

Do pobrania: Labirynty dla dzieci do druku 

Labirynt do drukuLabirynty to również bardzo popularne ćwiczenia grafomotoryczne. Zapewne labirynty będę się wydawać także zdecydowanie bardziej atrakcyjne dla dzieci, gdyż oprócz ćwiczenia sprawności graficznej, po prostu są ciekawą i ekscytującą grą dla dzieci. Uczą też przewidywalności, koordynacji wzrokowo-ruchowej, myślenia logicznego czy chociażby prawidłowego trzymania przyrządów do pisania i rysowania. 

Do pobrania: Labirynty dla dzieci gry

Ćwiczenia grafomotoryczne - rysowanie kształtów 
jak rysować?

Do pobrania: Grafomotoryka ćwiczenia - jak rysować 

Kolejnym przykładem ćwiczeń grafomotorycznych jest ćwiczenie ręki w rysowaniu rozmaitych kształtów. Tego typu
ćwiczenia uczą zachowywania odpowiednich odległości, pomiędzy danymi przedmiotami, ale także zwiększają precyzję ruchu ręki. Dziecko uczy się odmierzania odległości pomiędzy danymi punktami oraz planowania przestrzennego. 

Do pobrania: Nauka rysowania 

rys. Anna Kuliberda

Aktualizacja: 2017-02-17 Publikacja: 2016-10-24
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.