Zajęcia adaptacyjne w przedszkolu ułatwiają początki dziecka w przedszkolu

2015-07-23 14:35

Zajęcia adaptacyjne w przedszkolu organizuje większość placówek dla debiutujących przedszkolaków. Często się bowiem zdarza, że początki w przedszkolu są dla dziecka (i rodziców!) trudne. Podczas zajęć adaptacyjnych: dziecko spędza czas w przedszkolu z rodzicami i stopniowo się od nich odzwyczaja. Zobacz jak jeszcze, możesz umilić swojemu przedszkolakowi początki w przedszkolu.

debiut przedszkolaka
Autor: _photos.com|photos.com Debiut przedszkolaka wiąże się z silnymi emocjami nie tylko ze strony dziecka, ale również jego rodziców. 

Spis treści

  1. Bezcenne zajęcia adaptacyjne w przedszkolu
  2. Co robią dzieci w przedszkolu? Wideo
  3. Pierwsze dni w przedszkolu: trudne także dla mamy
  4. Jak przygotować się do pierwszych dni w przedszkolu
  5. Polecamy wideo: Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Pierwsze dni w przedszkolu to ogromny stres zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Dlatego należy odpowiednio przygotować się do tej chwili tak, aby rozłąka z mamą i nowe otoczenie były dla dziecka możliwie najłatwiejsze. Koniecznie skorzystaj z oferowanych przez przedszkole zajęć adaptacyjnych.

Bezcenne zajęcia adaptacyjne w przedszkolu

Większość przedszkoli organizuje je latem, np. w pierwszych 2 tygodniach lipca lub ostatnich sierpnia. Odbywają się codziennie i trwają zazwyczaj kilka godzin (np. od śniadania do obiadu). Podczas nich dziecko poznaje swoich przyszłych kolegów oraz panie wychowawczynie. Przyzwyczaja się również do nowego miejsca – swojej sali, placu zabaw i innych pomieszczeń.

Uwaga! Gdy tylko dziecko oswoi się z nowym otoczeniem (zazwyczaj potrzebuje ok. 2-3 dni), wycofuj się stopniowo. Najpierw siadaj w pobliżu i obserwuj dziecko, potem wyjdź na chwilę gdzieś na teren przedszkola, a następnie na spacer po okolicy. Zawsze informuj dziecko o tym, gdzie będziesz.

>> Pierwsze dni w przedszkolu: jak zmniejszyć stres adaptacyjny u dzieci?

Co robią dzieci w przedszkolu? Wideo

Pierwsze dni w przedszkolu: trudne także dla mamy

Pamiętam, że opowiadałam swojemu synkowi, jak to pięknie jest w przedszkolu – kolorowe ściany, małe mebelki i duuużo zabawek. Panie opiekunki miały dostarczać samych atrakcji, a najlepsza zabawa byłaby oczywiście z maluchami z grupy. Powtarzałam to jak katarynka, bo tak naprawdę sama chciałam w to uwierzyć. Szykując worek przedszkolaka, z którym następnego dnia miał wędrować mój mały chłopiec, płakałam w rękaw. Tak naprawdę ze swoimi łzami nieco kryłam się przed mężem, który w pójściu „młodego” do przedszkola widział niemal same plusy... Dość szybko przyznałam mu rację.

>> Pierwszy dzień w przedszkolu. Jak przygotować dziecko?

Jak przygotować się do pierwszych dni w przedszkolu

Teraz analizując na chłodno tamte dni wiem, że wiele spraw można było rozegrać inaczej. Podzielę się z tobą swoimi spostrzeżeniami.

  • Aby debiut w przedszkolu zakończył się sukcesem, przede wszystkim to ty musisz w to uwierzyć. Argumenty? Wyobraź sobie, że twoja znajoma mówi przed twoim pierwszym dniem w nowej pracy: „Nie martw się. Wszystko będzie dobrze. Na pewno nie jest to tak złe stanowisko, jak sądzisz”. I co, uspokoiła cię? Co sobie myślisz? Że będzie źle, że to niefajna posada. I dopiero wtedy zaczynasz się zastanawiać, w co tak naprawdę się pakujesz. Dlatego: powtarzaj sobie, że decyzja o pójściu dziecka do przedszkola jest słuszna – tak długo, aż inne myśli przestaną ci się kłębić w głowie. Bo to ty (i twój spokój oraz uśmiech) masz dawać dziecku wsparcie.
  • Warto już zawczasu polubić przedszkole, które wybrałaś. W końcu to tam twój malec spędzi najbliższych kilka lat – i to dzień po dniu, z przerwami jedynie na rodzinne weekendy czy święta. Jeśli nawet w początkowych dniach nieco się rozczarujesz (bo np. dzieci wychodzą na dwór tylko na kwadrans zamiast pół godziny, jak było w planach), to o wiele łatwiej to zniesiesz, jeśli na początku dasz placówce duży kredyt zaufania i wystawisz wysoką notę. Od tego jest później co odejmować. Poza tym nie warto się zawczasu przejmować tym, czy dobre przedszkole wybrałaś, bo jeśli wam tam się nie spodoba, zawsze możecie je zmienić (bez obaw – dziecko w tym wieku szybko przyzwyczai się do zmiany).

>> O czym jeszcze warto pamiętać, zanim dziecko pójdzie do przedszkola?

  • Nie zostawiaj niczego na ostatni dzwonek. Wiesz, że twój szkrab jest mało samodzielny (np. sam nie je zupy, lecz ty go karmisz), a to może mu utrudniać normalne funkcjonowanie w grupie rówieśników? Już dziś zaczynaj trening. Im więcej będziesz miała na to czasu, tym większa szansa na sukces. Będziesz spokojna, że maluch sobie poradzi. Nasłuchałaś się opowieści, jak to trzylatki płaczą godzinami, gdy tylko mama wyjdzie z przedszkola? Fakt, początki bywają trudne, zwłaszcza jeśli dziecko przeżywa w przedszkolu pierwsze (!) rozstania z mamą. Pamiętaj, twój brzdąc wcale nie musi dołączyć do zbiorowej histerii. Wystarczy, że nauczysz go zostawania pod opieka kogoś innego, a sama wyjdziesz gdzieś na wiele godzin. Zacznij od osób bliskich (np. dziadków), a następnie niech dzieckiem zajmie się twoja przyjaciółka lub sąsiadka, którą malec zna.
  • Czas na „zarażenie” dziecka radością z bycia przedszkolakiem. Dużo opowiadaj mu o swoim dzieciństwie i wspominaj, jak to świetnie było w przedszkolu – miałaś tam przyjaciół, ulubione zabawki, a opiekowały się tobą przesympatyczne przedszkolanki. Nawet jeśli niewiele pamiętasz, zawsze możesz sporo wymyślić – nazwę grupy, imiona opiekunek i rówieśników. Ale dobrze zapamiętuj to, co mówisz, bo dziecko na pewno będzie wracało do tych historii nieraz. Jeśli twoje opowiastki będą radosne i zabawne, maluch zechce przeżywać podobne przygody i zapragnie spróbowania, jak to jest być przedszkolakiem.
  • Warto dokładnie wyjaśnić dziecku, jak działa przedszkole – co robią tam dzieci, jak się bawią. Opowiedz – krok po kroku – jak wygląda dzień. Podkreśl, że rodzice żegnają swoje pociechy, a potem odbierają i razem wracają do domu. Następnie pobawcie się w przedszkole. Niech jakaś lalka odgrywa rolę malucha, który idzie do przedszkola - je tam obiad, bawi się, odpoczywa. A na koniec – z radością wraca do domu z mamą lub tatą, którzy właśnie skończyli pracę.
  • Na pierwsze dni w przedszkolu zaplanuj ty lub twój mąż wolne dni. Na początku dobrze jest odbierać malca wcześniej – 8 godzin w nowym miejscu to zdecydowanie za dużo. Polecamy pobyt jedynie do obiadu (maksymalnie ok. 4-godzinny). A i tak po powrocie mały przedszkolak może być zestresowany i marudny – rodzice w takich chwilach powinni wykazać się maksymalną cierpliwością! W tych dniach jak najwięcej wolnego czasu spędzajcie razem – dużo się przytulajcie, bawcie razem, czytajcie bajki na dobranoc. Uważaj jednak, by nie wpaść w pułapkę rekompensowania maluchowi za wszelką cenę tego, że oddałaś go do przedszkola. Nie spełniaj więc wszystkich zachcianek dziecka, nie przekupuj prezentami, bo stąd krótka droga do rozpieszczenia.
  • Odegnaj wyrzuty sumienia po pierwszych trudnych dniach w przedszkolu. Pamiętaj, to, że zostawiasz dziecko na kilka godzin dziennie pod opieką innych, nie oznacza, że jesteś złą matką i robisz mu krzywdę. Twoim skarbem zajmują się przecież zaufane osoby, które sama wybrałaś. Ale i tak, to ty nadal wychowujesz swoje dziecko!

Polecamy wideo: Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza