Kaligrafia - nauka kaligrafii dla dzieci. Ćwiczenia z kaligrafii

kaligrafia-nauka-pisania

Ćwiczenia z kaligrafii dla dziecka to doskonały sposób na wypełnienie wolnego czasu. Poniżej prezentujemy przykładowe ćwiczenia kaligraficzne dla dzieci. Skorzystajcie, bo ćwiczenia kaligraficzne uczą nie tylko sztuki ładnego pisania, ale też wzmacniają rozwój ogólny i sprawność manualną u dziecka. 

Kaligrafia i nauka kaligrafii jest wielu z nas obca. Może dlatego, że większość ludzi (także nasze dzieci) w większości piszemy na klawiaturze. Sztuka kaligrafii i ładnego pisania staje się powoli prestiżem. Warto zachęcać dziecko do nauki pisma ozdobnego nie tylko ze względów estetycznych, ale też dla ćwiczenia ogólnej sprawności umysłowej i manualnej ręki. 

Kaligraficzne ćwiczenia 

Wbrew pozorom, nauka kaligrafii wcale nie musi nudna. Podobnie jak sama nauka pisania, do której niestety dzieci niezbyt często podchodzą. Warto zachęcić pociechę do takich ćwiczeń, ponieważ doskonalą one rękę i precyzyjność ruchów. Są dobrym treningiem dla nadgarska i palców. Ćwiczenia kaligraficzne uczą także precyzji i dokładności nie tylko w dziedzinie pisania, ale także w innych. Doskonałą formą na ćwiczenie precyzji ruchów są także ćwiczenia grafomotoryczne

Kaligrafia litery - wzory liter

Aby zachęcić pociechę do ćwiczeń kaligraficznych, warto wybrać naprawdę przyjazne szablony. Najlepiej takie, które spodobają się także dziecku. Choć z czasem kaligrafia (nauka ładnego pisania) stanie się prawdziwą przyjemnością (szczególnie, gdy będzie widać pierwsze efekty), początki mogą stanowić naprawdę duże wyzwanie. Warto zachęcać dziecko do pracy, chwaląc dotychczasowe efekty i motywując tym samym do dalszego zaangażowania się. Na pewno dodatkową zachętą będą także nowe przybory do kaligrafii np. pióro do kaligrafii

Zobacz także: Ćwiczenie ortograficzne dla dzieci

Kaligrafia ćwiczenia

Poniżej przedstawiamy szablony, które możecie wydrukować i wspólnie uczyć się kaligrafii! 

Ćwiczenia kaligraficzne - każda strona szablonu zawiera po dwie litery oraz rysunek do pokolorowania. Kolorowanki to dobry pomysł na zrobienie sobie przerwy pomiędzy ćwiczeniami każdej litery. 

szablony-kaligrafia

Kaligrafia dla dzieci - przyjazne szablony

Pobierz szablony do ćwiczenia kaligrafii
kaligrafia ćwiczenia - litery A,B 
kaligrafia ćwiczenia - litery C,D
kaligrafia ćwiczenia - litery E,F
kaligrafia ćwiczenia - litery G,H
kaligrafia ćwiczenia - litery I,J
kaligrafia ćwiczenia - litery K,L
kaligrafia ćwiczenia - litery Ł,M
kaligrafia ćwiczenia - litery N,O
kaligrafia ćwiczenia - litery P,R
kaligrafia ćwiczenia - litery S,T
kaligrafia ćwiczenia - litery U,W
kaligrafia ćwiczenia - litery Z,Y

grafiki: Anna Kuliberda

Aktualizacja: 2017-02-17 Publikacja: 2017-02-15
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.