Niebezpieczne sale zabaw dla dzieci? Szokujące wyniki Inspekcji Handlowej i UOKIK

Sala zabaw dla dzieci
fot.: thinkstockphotos.com

Sale zabaw mogą być niebezpieczne dla dzieci - do takich wniosków doszła Inspekcja Handlowa i UOKIK, przeprowadzając wspólną kontrolę sal zabaw w centrach handlowych i rekreacyjnych. Największe wątpliwości budzą zapisy w regulaminach, że przedsiębiorca i personel nie ponoszą odpowiedzialności za wypadki podczas zabawy. Jedyną osobą odpowiedzialną jest rodzic czy opiekun. Zobacz, dlaczego sale zabaw mogą być niebezpieczne dla dzieci!

Dlaczego sale zabaw dla dzieci zostały poddane kontroli?

Inspekcja Handlowa wraz z UOKIK przeprowadziła kontrolę popularnych sal zabaw dla dzieci. Kontroli zostały poddane 82 regulaminy i 48 przedsiębiorców, prowadzących sale zabaw. Dodatkowo Inspekcja Handlowa przeprowadziła również kontrolę bezpieczeństwa świadczenia usług na podstawie niepokojących informacji od Rzecznika Praw Dziecka.

Okazuje się, że sale zabaw w sklepach i galeriach handlowych nie zapewniają dzieciom odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, co więcej - w regulaminach często pojawiają się zapisy, które budzą wiele wątpliwości. Wyniki kontroli są niepokojące głównie dla rodziców, którzy zostawiają swoje dzieci w salach zabaw. 

Jakie zapisy w regulaminach sal zabaw budzą zastrzeżenia UOKIK i Rzecznika Praw Dziecka?

  • Brak odpowiedzialności za szkody na dziecku (np. Personel nie odpowiada za wypadki podczas zabawy dzieci. – 75 proc. przedsiębiorców),
  • Brak odpowiedzialności za rzeczy pozostawione przez użytkownika w sali zabaw (np. Sala zabaw nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy pozostawione lub zgubione. - 67 proc.),
  • Konsument ponosi koszty materialne za zniszczenia (np. Za szkody spowodowane przez dzieci odpowiadają rodzice. - 48 proc.),
  • Brak zwrotu pieniędzy, jeśli konsument nie skorzysta z sali zabaw (np. Za bilet niewykorzystany nie zwracamy pieniędzy.  – 52 proc.),
  • Brak jasnego przedstawienia regulaminu sali zabaw (np.Wykupienie biletu oznacza akceptację Regulaminu. – 40 proc.). 

Rzecznik Praw Dziecka zachęca rodziców do szczegółowego czytania regulaminów, z zapoznaniem się, na czym polega usługa i jaka jest odpowiedzialność przedsiębiorcy oraz personelu w razie wypadku. Jak mówi Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka: Niedopuszczalna jest sytuacja, w której przedsiębiorca wyłącza swoją odpowiedzialność za dziecko. 

Pozostawiając dziecko w sali zabaw warto upewnić się również, w jakim wieku dzieci mogą w niej przebywać. Zdarza się czasem, że przedział wiekowy jest bardzo duży np. 1-12 lat. Istotna jest również ilość dzieci, które jednorazowo mogą spędzać czas w sali zabaw. 

Jakie zagrożenia mogą stwarzać zabawki i urządzenia dostępne w salach zabaw dla dzieci?

Wydaje się, że w salach zabaw dla dzieci sprzęt i urządzenia powinny być przede wszystkim bezpieczne i posiadać odpowiednie atesty. Jak wynika z kontroli nie zawsze tak się dzieje. Aż 27 % procent skontrolowanych sal zabaw posiadało urządzenia mogące stwarzać zagrożenie dla dzieci. Największe zastrzeżenia inspektorzy mieli do:

  • ostrych krawędzi i elementów wystających
  • niezaślepionych kontaktów i niezabezpieczonych, luźnych kabli
  • otworów, w których mogło dojść do zakleszczenia się głowy czy palców
  • wyjść, które stwarzały możliwość samodzielnego opuszczenia sali przez dziecko
  • braku informacji o grupie wiekowej, wzroście użytkowników, wytrzymałości urządzeń.

Pocieszający jest fakt, że według UOKIK: większość przedsiębiorców dobrowolnie usunęła stwierdzone uchybienia. Tylko w 1 przypadku konieczne było wydanie decyzji nakazującej niezwłoczne wyeliminowanie nieprawidłowości. W toku są też 2 sprawy związane z nieprawidłowościami w regulaminach.

Źródło przykładów: uokik.gov.pl

Bezpieczne sale zabaw - plakat UOKIK
materiały prasowe
Aktualizacja: 2017-03-14 Publikacja: 2017-03-14
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.