Pierwszy dzień w przedszkolu. Jak przygotować dziecko?

pierwszy dzień w przedszkolu
fot.: Thinkstock
Większość dzieci ma kłopoty z zaadaptowaniem się do nowych warunków nawet przez kilka pierwszych tygodni.

Pierwszy dzień w przedszkolu to dzień próby dla dziecka i dla rodziców. Dziecko na razie jest przede wszystkim podekscytowane, ale ty czujesz przez skórę, że ta radość za chwilę przerodzi się w rozpacz. Jak przebrnąć w miarę bezboleśnie przez pierwszy dzień w przedszkolu?

Pierwszy dzień w przedszkolu: jak zostawić dziecko w przedszkolu?

Przecież po raz pierwszy zostawiasz dziecko w przedszkolu - tyle godzin spędzi z zupełnie obcymi ludźmi. Nadchodzący pierwszy dzień w przedszkolu sprawia, że zadajesz sobie masę pytań. Jak zareagujesz na płacz w chwili rozstania, czy będziesz umiała po prostu wyjść? Boisz się, jak sobie poradzi, że będzie nieszczęśliwe, ktoś je skrzywdzi, że pomyśli: rodzice już mnie nie kochają. A co będzie, jeśli stwierdzi, że w przedszkolu jest mu lepiej niż w domu? Różne, nie zawsze racjonalne myśli kołaczą się po twojej głowie...

>> Czytaj także: Jak wybrać najlepsze przedszkole?

Pierwszy dzień w przedszkolu: adaptacja dziecka w przedszkolu

Większość dzieci ma kłopoty z zaadaptowaniem się do nowych warunków nawet przez kilka pierwszych tygodni. Odmienny rytm dnia, nowe otoczenie, zabawki, jedzenie. I tylu rówieśników dookoła. Dla większości przedszkolaków to pierwszy kontakt z tyloma innymi dziećmi na raz. Nic dziwnego, że trudno im się pogodzić ze zmianą statusu z "oczka w głowie rodziców" na jednego z wielu członków grupy i cierpi z powodu utraty poczucia bezpieczeństwa. Nawet jeśli najtrudniejsze chwile macie już za sobą, to kłopoty mogą niespodziewanie powrócić po dłuższej nieobecności dziecka w przedszkolu, np. po długim weekendzie czy chorobie.

>> Czytaj także: Przedszkole profilowane, językowe, artystyczne: które wybrać?

Dobrze wiedzieć

Pierwszy dzień w przedszkolu: jak przygotowac dziecko?

Przypomnijcie dziecku, jak będzie wyglądał ten dzień. Opowiedzcie po raz kolejny, co będzie się działo, kto odprowadzi je do przedszkola, kto odbierze i o której godzinie. Zazwyczaj pożegnanie przebiega spokojniej, gdy osobą odprowadzającą jest tata. Wielokrotnie powtarzajcie, jak bardzo je kochacie. Nie ukrywajcie, że i dla was ten dzień jest wielkim i trudnym przeżyciem. Pozwólcie dziecku wyrazić swoje obawy, powiedzcie mu, że są one zupełnie normalne i inne dzieci odczuwają podobnie, ale twardo trzymajcie się planu. Możecie po raz kolejny opowiedzieć swoje przeżycia związane z tym dniem. Wychodząc z domu nie zapomnijcie o ulubionej zabawce.

Pierwszy dzień w przedszkolu: rozstanie z dzieckiem

To jak dziecko zachowa się w chwili rozstania, zależy przede wszystkim od jego charakteru i tego, jak je przygotowaliście do tej sytuacji. Są dzieci, które już w domu zalewają się łzami, są takie, które ronią je dopiero po drodze, a niektóre do końca zachowują spokój i dopiero po godzinie czy dwóch przeżywają kryzys. Może być i tak, że dziecko, do tej pory spokojne, rozpłacze się "dla towarzystwa" w szatni, na widok innych zapłakanych dzieci. Otrzyj mu łzy, przypomnij, o której przyjdziesz, zapewnij o miłości i poproś by było dzielne. Pożegnaj się i wyjdź - nie uciekaj bez pożegnania, ale też nie przedłużaj tej chwili, nie zaglądaj do sali ani przez okno, ani przez drzwi - jeśli cię zauważy, to może tylko pogorszyć sprawę i zwiększyć histerię. Jeśli boisz się, że zabraknie ci sił, by zostawić malca, poproś partnera lub np. babcię, by zastąpiła cię w tej trudnej roli. Bo dla dalszej kariery twojego dziecka jako przedszkolaka te pierwsze dni są najważniejsze. Im lepiej rodzice godzą stanowczość z łagodnością, tym szybciej dziecko przywyka do nowej sytuacji.

>> Po czym poznasz, że w przedszkolu dziecku dzieje się krzywda?

Pierwszy dzień w przedszkolu to początek nowych rytuałów

Najlepszym rozwiązaniem w tym początkowym okresie jest wcześniejsze zabieranie dziecka z przedszkola - większość rodziców robi to zaraz po obiedzie. Postaraj się nie spóźnić - przyjdź dokładnie o tej porze, o której powiedziałaś dziecku. Zasyp je pytaniami, jak minął ten dzień, ale nie zdziw się, jeśli odpowiedzi będą bardzo lakoniczne. Niektóre dzieci, pod wpływem emocji i nagromadzonych nowych wrażeń mniej mówią - muszą wszystko najpierw "przetrawić", inne mogą być trochę nadąsane. W drodze powrotnej do domu warto wprowadzić jakiś zwyczaj, który wam obojgu sprawi przyjemność - lody czy ciastko w pobliskiej cukierni, pół godziny na pobliskim placu zabaw, itp.  Z czasem dziecko zostaje w przedszkolu coraz dłużej i to często na własne żądanie. Zdarza się, że nawet te dzieci, które początkowo bardzo ciężko przeżywały rozstanie z rodzicami, z czasem odmawiają wyjścia z niego do domu. Dlatego warto za wszelką cenę zachować zimną krew i nie poddawać się presji. Jeśli raz ulegniesz i na jego prośbę zatrzymasz je w domu lub odbierzesz je dużo wcześniej niż było to ustalone, dużo trudniej będzie ci go przekonać do zostania w przedszkolu, a płacz nasili się, bo dziecko będzie przekonane, że w ten sposób uniknie stawienia czoła tej strasznej dla niego sytuacji.

>> Innowacyjne programy nauczania w przedszkolu. Co warto o nich wiedzieć?

Polecamy wideo: Jak przygotować dziecko do życia w grupie?

Pierwsze dni w przedszkolu to dla dziecka ogromne przeżycie. Strach przed nieznanym i rozstaniem z rodzicami miesza się z ekscytacją i ciekawością. Warto zawczasu przygotować dziecko do nowego rytmu dnia oraz spotkania z dużą grupa rówieśników. Będziemu wtedy łatwiej odnaleźć się w nowym środowisku.

Aktualizacja: 2017-07-11 Publikacja: 2016-08-03
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.