Ile powinien ważyć szkolny plecak dziecka? Jaki plecak jest najlepszy dla kręgosłupa?

2021-08-16 13:33

Dzieci często dźwigają bardzo ciężkie plecaki. A okazuje się, że nie powinny dźwigać ciężarów większych niż 10 kg. Zbyt ciężki plecak dziecka niszczy bowiem jego zdrowie.

 Ile powinien ważyć szkolny plecak dziecka?
Autor: Getty images

Ile powinien ważyć szkolny plecak dziecka? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców, którym zdarzy się podnieść tornister swojego ucznia. Jak się okazuje, wagi plecaka nie można bagatelizować. Instytut Matki i Dziecka alarmuje, że dźwiganie zbyt ciężkich plecaków niszczy zdrowie dziecka.

Czytaj: Plecaki szkolne - jaki wybrać tornister do szkoły?

Wady postawy u dzieci: skolioza, lordoza, kifoza

Spis treści

  1. Plecak dziecka: ile powinien ważyć?
  2. Dlaczego ciężki plecak szkodzi plecom dziecka?
  3. Jak dobrać plecak, by nie szkodził zdrowiu?
Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

Plecak dziecka: ile powinien ważyć?

Główny Inspektor Sanitarny zaleca, by zapakowany już tornister swoją wagą nie przekraczał 10 procent masy ciała ucznia. Dzieci nie są przecież przyzwyczajone do dźwigania wielkich ciężarów. Czyli jeśli uczeń waży 30 kg, jego plecak szkolny nie powinien mieć więcej niż 3 kg. Dopiero uczeń od 13 roku życia jest w stanie dźwigać ciężar stanowiący do 15% wagi jego ciała.

Instytut Matki i Dziecka zaleca, żeby plecak dziecka ważył maksymalnie 15 proc. masy jego ciała. Maksymalna waga plecaka nie może przekraczać 1,2 kg dla dzieci z klas 1-3 i 1,4 kg dla dzieci starszych. Odpowiednio dobrany plecak powinien mieć usztywniane plecy na całej powierzchni oraz szerokie i regulowane szelki.

Czytaj: Wyprawka pierwszoklasisty – jak przygotować dziecko do szkoły?

Wyprawka do zerówki: co trzeba kupić? [LISTA]

Dlaczego ciężki plecak szkodzi plecom dziecka?

Ortopedzi alarmują, że dźwiganie zbyt ciężkich plecaków niszczy zdrowie dziecka i doprowadzi do licznych wad postawy. Ciężki plecak wymusza bowiem nieprawidłową postawę np. pochylenie sylwetki do przodu. Stąd biorą się długotrwałe bóle karku i ramion. Ale to nie wszystko. Przez noszenie zbyt ciężkich plecaków cierpią także biodra i kolana, które próbują utrzymać balans.

- Nadmierny ciężar źle wpływa na kręgosłup, stawy biodrowe, kolana i stopy. Może sprzyjać kształtowaniu nieprawidłowej sylwetki ciała i w efekcie skrzywieniom kręgosłupa. Skutki wad postawy ujawniają się najczęściej w dorosłym wieku. Są to zazwyczaj nasilone bóle pleców, zwyrodnienie, zaburzenia neurologiczne czy nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych – mówi dr n. med. Aleksander Sikora, ortopeda w Klinice Demeter w Warszawie.

Jak dobrać plecak, by nie szkodził zdrowiu?

Szacuje się, że w Polsce co drugi uczeń dźwiga za dużo podręczników do szkoły. Plecak powinien być proporcjonalny do wielkości i masy ciała.

W profilaktyce schorzeń kręgosłupa ważne jest także odpowiednie, równomierne rozłożenie obciążenia. Nie można dopuścić, aby któraś ze stron plecaka była cięższa od drugiej. Rodzice powinni zwrócić też uwagę, w jaki sposób dziecko nosi plecak. Jeśli plecak zwisa z pleców, a dziecko pochyla się, waga plecaka odczuwana przez organizm wzrasta nawet o 60%.

Bardzo istotne jest, by dziecko nosiło go na obu ramionach. Przewieszając plecak przez jedno ramię przyczyniamy się do powstania skrzywień kręgosłupa.

Niemalże każdy plecak posiada regulacje szelek, jednak niewiele osób potrafi prawidłowo z niej korzystać. Szelki powinny być równej długości i ściągnięte w taki sposób, by plecak znajdował się na odpowiednim miejscu. Zawsze powinien przylegać do pleców, a nie opierać się na pośladkach.

Warto również zwrócić uwagę by szelki były wyściełane miękkim materiałem, tak by nie wrzynały się w ramiona dziecka. Plecak dla dziecka powinien być lekki i szeroki. Najlepiej żeby miał usztywnioną tylną ściankę. Dzięki temu kręgosłup nie jest tak obciążony, jak przy noszeniu miękkiego plecaka. Co więcej, noszenie takiego plecaka kształtuje u dziecka prawidłową postawę.

Czytaj:  Co zrobić, gdy dziecko nie chce się uczyć?

Polscy uczniowie są przepracowani!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza