Edukacja

W wychowaniu dziecka nie sposób jest nie popełnić żadnych błędów wychowawczych. Aby uchronić się przed większością z nich i nie przyłożyć ręki do późniejszych obciążeń emocjonalnych dziecka, należy mieć na uwadze fakt, że dziecko przyszło już na świat z pewnymi predyspozycjami osobowościowymi, na postawie których kształtuje się później jego indywidualny charakter. Dziecko to odrębna jednostka, która ma swoje upodobania i poziom temperamentu. W dziecku nie przejrzymy się jak w …

W tym zadaniu matematycznym sprawdzisz, czy jesteś dobry z rachunków. Podejdź jednak do niej z dużym skupieniem, w przeciwnym razie, możesz mieć problem w dojściu do prawidłowego rozwiązania.
Każdy chyba pamięta etapy z życia szkolnego, które były drogą przez mękę. Kojarzymy tak długie i nudne lektury, czy sprawdziany z historii, do których trzeba było pochłonąć na pamięć pół podręcznika. Pierwszym takim szkolnym doświadczeniem dla większości z nas jest nauka tabliczki mnożenia.
Ta zagadka matematyczna to doskonała zabawa i trening dla mózgu. Choć nie jest wybitnie trudna, niewiele osób potrafi ją rozwiązać w pamięci. Podejmij wyzwanie i spróbuj rozwiązać ją bez długopisu. Dopiero, jak ci nie pójdzie, weź do ręki notatnik.
Wystarczy jedno spojrzenie, żeby wiedzieć, że wynik to... 122! A przynajmniej tak twierdzi większość internautów, którzy postanowili zmierzyć się z tą zagadką. Ale jeśli też obstawiasz taki wynik, to musimy cię zmartwić - jest błędny. Przyjrzyj się jeszcze raz i sprawdź, czy tym razem podałeś dobre rozwiązanie.
My dorośli mamy tendencję do uznawania siebie samych za mądrzejszych od dzieci. W końcu szkolne lata mamy już dawno za sobą, a to, czego nasze dzieci teraz uczą się w szkole z takim mozołem, my mamy w małym palcu. Ale czy na pewno tak jest? A może tylko wydaje nam się, że "pozjadaliśmy wszystkie rozumy"? To proste zadanie z matematyki sprawdzi, co naprawdę wyniosłeś ze szkoły?
Prace domowe to w wielu domach gorący temat. I to wcale nie z powodu ich nawału, a poziomu trudności. Wydawać by się mogło, że te zadawane pierwszoklasistom nie powinny stanowić problemu dla dorosłych, którzy zasady matematyki mają w małym palcu. Okazuje się jednak, że czasem wiedza to za mało. Liczy się za to spryt.
Zapowiadane od ubiegłego roku zmiany w końcu wejdą w życie. Wielu uczniów szkół podstawowych i rodziców odetchnie z ulgą, jednak nie wszyscy.
Lubisz rozwiązywać zagadki matematyczne? Mamy kolejną, która daje różne rozwiązania. Chociaż - oczywiście - prawidłowe jest tylko jedno. A dojście do dobrego wyniku wcale nie jest takie skomplikowane.
Na pierwszy rzut oka zadanie z matematyki z czterema piątkami jest proste jak drut - jednak sposób jego rozwiązania sprawia trudność wielu dorosłym. Pomóc za to mogą im... ich dzieci. A wam jak poszło rozwiązanie równania rodem z lekcji matematyki w szkole podstawowej?
Rozwiązanie tego zadania to świetny test na pamięć. Na kartce poradzi sobie z nim nawet 9-latek. Jednak bez zapisywania obliczeń poprawny wynik podadzą tylko najbardziej skupione osoby, które mają matematyczne uzdolnienia i nietuzinkową pamięć. Jak bystry jest twój umysł? Czas, start!
Trzeba wyjść poza schematy myślowe, by to rozwiązać. W gruncie rzeczy ta logiczna zagadka nie wymaga umiejętności matematycznych, a wyobraźni przestrzennej. Do tego, konieczna jest oczywiście bystrość umysłu. A tą można wyćwiczyć. Wystarczy regularnie trenować umysł właśnie za pomocą zagadek matematycznych. To jak, podejmujecie wyzwanie?
Zagadki logiczne bawią, uczą i ćwiczą umysł nie tylko dzieci i uczniów, ale też dorosłych. To doskonały pomysł na przerwę w pracy, czy w nauce. Taki trening dla umysłu może rozbudzić lepiej niż mocna kawa. O co chodzi w tej konkretnej? Przesuń dwie zapałki, by podać najniższy możliwy wynik. Jaki jest według ciebie?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Przedszkole jest nieodzownym etapem prawidłowego rozwoju dziecka. Wybierając je należy zwrócić przede wszystkim uwagę na bezpieczeństwo dziecka oraz sposób traktowania wychowanków przez nauczycieli przedszkolnych. Dziecko, które pierwszy raz idzie do przedszkola potrzebuje szczególnej troski i uwagi ze strony rodzica. Ważne jest, aby pozwolić dziecku na większą samodzielność – musi rozumieć konsekwencje swoich czynów i samemu pojąć na czym polegają relacje z rówieśnikami. Nie uchroni się dziecka przed pierwszymi konfliktami z innymi dziećmi oraz popełnianiem niektórych błędów. Kontakt z rówieśnikami w przedszkolu, choć sprzyja rozwojowi społecznemu, może też być przyczyną problemów wychowawczych z dzieckiem. Odpowiada za to zdolność do naśladowania innych przez dziecko, które – tak samo jak powiela schematy zachowań rodziców – może również czerpać negatywne wzorce postaw rówieśników (agresja, brzydkie słowa).