Ustawa o przedszkolach: zobacz, jak zmienią się zasady rekrutacji do przedszkoli

2015-03-06 10:13

Wkrótce wejdzie w życie Ustawa o przedszkolach, co oznacza, że już niedługo rekrutacja do przedszkoli może wyglądać zupełnie inaczej. 13 czerwca 2013 uchwalono nowelizację tzw. ustawy o przedszkolach. Niektóre z jej postanowień wejdą w życie w roku 2015 i latach następnych. Poniżej przedstawiamy listę zmian i informujemy: powinno być łatwiej! 

Przedszkole przedszkolak
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Rekrutacja do przedszkoli: Od 01.09.2017 r. każde dziecko w wieku 3-5 lat będzie miało w nich pewne miejsce.

Wprowadzenie zmian dotyczących rekrutacji do przedszkoli zostało poniekąd wymuszone przez postanowienia Unii Europejskiej. W 2002 roku ustanowiono tzw. cele barcelońskie. Według ich założeń do roku 2020 w każdym z krajów członkowskich 90 procent dzieci od lat 3 do osiągnięcia wieku szkolnego ma mieć zapewnioną opiekę w przedszkolach. Do 2013 roku te wymogi spełniło tylko 8 państw członkowskich i nie było wśród nich Polski. Zmiany w tzw. ustawie o przedszkolach mają ten proces przyspieszyć i jednocześnie ułatwić rekrutację do przedszkoli.

- Państwa członkowskie muszą intensywnie zabrać się do pracy, jeśli chcą osiągnąć wyznaczony sobie cel, jakim jest 75-procentowe zatrudnienie. Infrastruktura opieki nad dziećmi nie powinna być postrzegana jako koszt, ale jako inwestycja na przyszłość - wyjaśniała Viviane Reding, była już komisarz Unii Europejskiej ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa.  

>> Sprawdź, jak zmieniły się zasady rekrutacji do przedszkoli >>

Ustawa o przedszkolach: będą zagwarantowane miejsca w przedszkolach?

Poniżej przedstawiamy najważniejsze z punktu widzenia rodzica zmiany w kwestii rekrutacji do przedszkoli. Zostaną one wprowadzone na mocy tzw. ustawy o przedszkolach:

  • Od 1 września 2015 roku wszystkie 4-letnie dzieci będą miały prawo do edukacji przedszkolnej. Oznacza to, że gmina musi zapewnić liczbę miejsc w przedszkolach nie mniejszą, niż liczba dzieci chętnych z tej opieki skorzystać. Przedszkole prowadzi gmina lub organ niepubliczny, który spełni wymogi w kwestii organizacji działania przedszkola, identyczne z tymi, jakie są stawiane przed gminami. 
  • Od 1 września 2017 roku te same zasady będą obowiązywały również dzieci 3-letnie. Warto dodać, że od 2014 roku takie prawo zagwarantowano już 5-latkom. Mają one nawet obowiązek rocznej edukacji przedszkolnej. Tym samym od września 2017 roku wszystkie dzieci w wieku 3-5 lat będą miały zapewnione miejsce w przedszkolu, a obecnie występujące problemy z rekrutacją do przedszkoli powinny znacznie się zmniejszyć.
  • Na mocy noweli do ustawy o przedszkolach wprowadzona została również tzw. dotacja przedszkolna. Zorganizowanie odpowiedniej liczby miejsc w przedszkolach leży w gestii gmin, więc aby je było na to stać, wprowadzono ten właśnie rodzaj dotacji. Gminy otrzymują ją i będą otrzymywać z budżetu państwa. W 2014 roku, w przeliczeniu na jedno dziecko, kwota dotacji wynosiła 1214 zł.

>> Czytaj także: Jak wybrać najlepsze przedszkole? Zajrzyj do naszego poradnika!>>

  • W programie "przedszkole za złotówkę" będą mogły od 1 września 2015 roku uczestniczyć również przedszkola niepubliczne. Placówki otrzymają dotację na utrzymanie każdego dziecka. Do tej pory wynosiła ona 75 procent kwoty, jaką wynosiło utrzymanie dziecko w przedszkolu samorządowym. Po wprowadzeniu zmian będzie to 100 procent. Dotacja zostanie pomniejszona o opłaty za wyżywienie i te, które wnoszą rodzice. Przedszkola niepubliczne muszą jednak spełnić te same warunki, które stawia się przed instytucjami publicznymi. Muszą prowadzić takie same zasady rekrutacji do przedszkoli i nie żądać od rodziców więcej niż 1 zł opłaty za każdą dodatkową godzinę pobytu w przedszkolu. Warto dodać, że przedszkola publiczne działają według tej zasady już od 2013 roku, a bezpłatne jest 5 godzin pobytu malucha w placówce.
  • Jeśli dziecko mieszkające w jednej gminie będzie korzystało z prawa do wychowania przedszkolnego w innej gminie, gmina, w której mieszka jest zobowiązana do zwrotu 100 procent kosztów związanych z uczestniczeniem dziecka w wychowaniu przedszkolnym w innej placówce.
  • Jeśli dziecko mieszka w odległości nie większej niż 3 km od przedszkola, do którego będzie uczęszczać, gminy mają prawo zorganizować mu dojazd do placówki.
  • Od 1 września 2016 roku oddziały przedszkolne działające przy szkołach podstawowych przekształcą się w przedszkola. W ten sposób utworzone zostaną zespoły szkolno-przedszkolne.

>>Jak sprawić, by pierwszy dzień w przedszkolu był jak najmniej bolesny dla dziecka i jego rodziców? Przeczytaj!>>

- W kwestii rekrutacji do przedszkoli zmieni się więc wiele i są to na pewno zmiany przyjazne rodzicom - podsumowuje w rozmowie z "Dzień dobry TVN" Joanna Gospodarczyk, dyrektor Biura Edukacji Urzędu m. st. Warszawy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza