Wycieczka szkolna: świetny sposób na wypoczynek dziecka czy relikt przeszłości?

2015-08-26 18:27

Wycieczka szkolna to dla dzieci czas, kiedy lepiej mogą poznać swoich kolegów z klasy i odpocząć trochę od wielogodzinnych lekcji. Niestety, nie zawsze organizacja wycieczki szkolnej spełnia oczekiwania uczniów: czasem nudzą się na niej bardziej niż podczas zajęć w klasie. Jakie tak naprawdę są te szkolne wyprawy i w jaki sposób powinny być organizowane? Jakie korzyści stwarza dziecku wyjazd na wycieczkę szkolną?

Wycieczka szkolna
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Wycieczka szkolna to świetny pomysł na przekazanie uczniowi wiedzy w atrakcyjny sposób.

Spis treści

  1. Wycieczka szkolna na miarę naszych czasów
  2. Wycieczka szkolna: dlaczego warto zapisać na nią dziecko?

Idea wycieczki szkolnej ma już w Polsce długą tradycję. Już w latach 50-tych i 60-tych dzieci odwiedzały miejscowości wypoczynkowe, muzea, miejsca, w których rozgrywały się ważne wydarzenia historyczne. Celem miało być umożliwienie uczniom rozrywki i wypoczynku poza murami szkoły, przy jednoczesnym przekazywaniu im wiedzy w przystępniejszy niż zazwyczaj sposób - poprzez podróżowanie, zwiedzanie, poznawanie ciekawych miejsc i ludzi. Dzisiaj założenia są podobne, jednak realizacja wydaje się trudniejsza. Zainteresowanie wycieczką szkolną dziecka XXI wieku, które dorasta otoczone komputerami, tabletami i smartfonami, nie jest najłatwiejsze. Współczesny uczeń często woli spędzić czas wpatrzony w ekran urządzenia elektronicznego, zwłaszcza że na tym ekranie może wyczytać wszelkie potrzebne mu informacje, znalezione w Internecie. Organizatorzy takich wyjazdów dla młodych ludzi często nie nadążają za tymi zmianami, a programy szkolnych wypraw cały czas przypominają te sprzed kilkudziesięciu lat. Dzieci nie chcą brać udziału w wycieczce szkolnej, a jeśli już się na to zdecydują - podczas wyjazdu po prostu się nudzą i nie wykazują większego zainteresowanie jego programem. Nauczyciele z kolei czują się zniechęceni opieką nad zrezygnmowaną młodzieżą.

>>Dowiedz się również, jakie są zasady funkcjonowania świetlicy szkolnej>>

- Forma wycieczek szkolnych się zużyła, dzieci się na nich nudzą. Jeśli nie zapewnia się uczestnikom odpowiednio absorbujących zajęć, wtedy dzieci same je sobie znajdują, a to różnie się kończy. Trudno się dziwić nauczycielom, że z niechęcią podejmują zadanie zorganizowania wycieczki szkolnej. To wymaga dużo wysiłku, szczególnie od młodych osób, które nie mają takiego doświadczenia – wyjaśnia Kuba Marjański z Biura Turystyki Aktywnej Kompas, specjalizującego się w wypoczynku młodzieży.

Organizacja wycieczki szkolnej to bowiem nie najłatwiejsze zadanie. Nauczyciel musi sporządzić kartę wycieczki, listę uczestników, zebrać pisemne zgody rodziców lub opiekunów na wyjazd dzieci, przygotować harmonogram i regulamin wycieczki, zatroszczyć się o ubezpieczenie dzieci. Na nim spoczywa też obowiązek rezerwacji ośrodków, autokarów, sprzętu, zakupu biletów wstępu, zapewnienia dzieciom bezpiecznego powrotu do domów, upewnienie się, czy sprzęt, z którego będą korzystać dzieci, posiada wszystkie atesty. Nauczyciele nierzadko więc nawiązują współpracę z firmami, które proponują im najtańsze oferty lub organizują wycieczkę szkolną  w miejscach, w których już niejednokrotnie byli - tam, gdzie, z przyzwyczajenia, jeżdżą od lat i gdzie nic się nie zmienia. Kończy się więc na tym, że ta część klasy, która w wycieczce bierze udział (bo nierzadko wiele dzieci z wyjazdu - z własnej woli lub z przyczyn finansowych - rezygnuje z wyjazdu) spędza ten czas, snując się po muzeum za przewodnikiem niepotrafiącym przekazać swojej wiedzy w ciekawy sposób. Wieczorami zaś młodzież zamyka się w pokojach, spędzając godziny przed telefonem komórkowym lub wymyślając plany nie zawsze grzecznych nocnych imprez. Z drugiej strony, organizowane są również wycieczki zagraniczne, na które pewnie i większość dzieci chciałaby pojechać, a na które jednak nie wszystkich rodziców stać. A tymczasem mogłoby być zupełnie inaczej.

Wycieczka szkolna na miarę naszych czasów

Wzięcie udziału w wycieczce szkolnej może być przyjemnością dla każdego ucznia. Do organizacji wyprawy "z prawdziwego zdarzenia" wcale nie są potrzebne ogromne środki finansowe i wiele nauczycielskiego samozaparcia. Wystarczy dostosować formułę takiej wyprawy do oczekiwań współczesnych uczniów.

Nowoczesne formy turystyki młodzieżowej stawiają na angażowanie uczniów – spacer trasą historyczną zastępuje się grą miejską, zwiedzanie muzeum – ciekawie prowadzonymi warsztatami edukacyjnymi. Wieczorami nie zostawia się dzieci samopas, ale zaprasza na zabawy integracyjne –dodaje Kuba Marjański.

Wycieczka szkolna powinna przede wszystkim swoim programem zainteresować dziecko: mieć ciekawą formułę, angażować wszystkich uczestników, pobudzać kreatywność i wychodzić poza utarte schematy myślenia. Tworząc plan wycieczki, do współpracy najlepiej wybrać firmę, specjalizującą się w wypoczynku dzieci i młodzieży, śledzącą trendy, na bieżąco aktualizującą bazę atrakcji i ośrodków noclegowych. Nauczyciel, po wcześniejszym researchu wśród osób zajmujących się daną tematyką, innych nauczycieli, sam będzie też doskonale wiedział, do jakiego miejsca pojechać z dziećmi i na zajęcia do jakiego przewodnika lub eksperta je zabrać, by wycieczka szkolna stała się dla najmłodszych fascynującą przygodą, podczas której w przystępny sposób poznają wiele nowych wiadomości, a przestanie być koleją odsłoną szkolnego obowiązku.

>>Poznaj również 5 aplikacji, które ułatwiają dzieciom naukę!>>

Wycieczka szkolna: dlaczego warto zapisać na nią dziecko?

Bez wątpienia dobrze zorganizowana wycieczka szkolna to dla dziecka nie lada atrakcja. Jednak nawet, gdy nie nie wszystko wydarzy się po myśli organizatorów, taki wyjazd może się uczniowi przysłużyć.

  • Dzięki wycieczce szkolnej dziecko, zwłaszcza w pierwszej klasie, uzyskuje możliwość szybszego nawiązania kontaktów z kolegami z klasy.
  • Wycieczka szkolna pozwala na przyswojenie wiedzy w łatwiejszy sposób niż w szkolnych ławach: poprzez poznawanie miejsc związanych z historycznymi wydarzeniami, znanymi osobami, poznawanie pomników przyrody, rozmowy z ekspertami w danej dziedzinie, pasjonatami.
  • Wycieczka szkolna pomaga rozwijać w dziecku ciekawość świata, swoje zainteresowania - dzięki przekazywaniu wiedzy z interesującej go dziedziny w niecodzienny sposób.
  • Na wycieczce szkolnej dziecko doskonali swoje pozytywne cechy: pracowitość, wytrwałość, koleżeńskość, uczy się pracować w grupie i polepsza swoją kondycję fizyczną.
  • Na wycieczce szkolnej po prostu wypoczywa i nabiera sił przed kolejnymi, już standardowymi, lekcjami.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza