Andrzejki w przedszkolu: piosenki na Andrzejki [5 piosenek]

Andrzejkowe zabawy
fot.: thinkstockphotos.com
Andrzejki w przedszkolu obchodzone są w formie różnych zabaw.

Niegdyś Andrzejki były świętem obchodzonym wyłącznie przez kobiety. Panny przygotowywały sobie różne wróżby, które miały im przybliżyć datę ślubu. Dziś święto to jest traktowane z przymrużeniem oka. Andrzejki obchodzi się w szkołach i przedszkolach, i czerpie z nich kupę śmiechu! Andrzejki w przedszkolu: sprawdź piosenki na Andrzejki.

Piosenki na Andrzejki umilą w przedszkolu wróżby andrzejkowe, które są popularne od lat nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Każdy chce wiedzieć co go czeka w przyszłości. Nowa, wielka miłość? A może bogactwo i sława? To wszystko można wyczytać w wigilię św. Andrzeja.

Andrzejki w przedszkolu: skąd wzięło się święto św. Andrzeja?

Andrzejki jest to dzień imienin, zwanych inaczej wiglią, św. Andrzeja. Jest on patronem narodowym Szkocji, gdzie święto to jest obchodzone bardzo hucznie. Co roku nie tylko dzieci, ale i dorośli przeprowadzają różne wróżby oraz imprezy tematyczne. Jest to ostatni dzień w roku liturgicznym przed adwentem, w którym można urządzać huczne zabawy.

Niegdyś kobiety wierzyły w przepowiednie andrzejkowe i traktowały je bardzo poważnie. Głoszono, że w nocy z 29 na 30 listopada otwierają się magiczne wrota do przyszłości i można dowiedzieć się wielu rzeczy poprzez wróżby. Dziś traktujemy to święto z przymrużeniem oka i wróżymy sobie głownie dla zabawy. Odpowiednikiem andrzejek dla mężczyzn są katarzynki, które obchodzone są trochę wcześniej, bo w nocy z 24 na 25 listopada. Panowie mogą wtedy dowiedzieć się kto będzie ich przyszłą miłością.

Czytaj także: Jak zorganizować dla dziecka zabawę w ANDRZEJKI?

Andrzejki w przedszkolu: zabawy i wróżby dla dzieci

Istnieje wiele wróżb i zabaw dla dzieci, które można wykorzystać podczas zabawy andrzejkowej w przedszkolu lub w domu. Dzięki obchodzeniu tego święta pociechy mogą poznać tradycje, porzekadła i przysłowia ludowe. Poniżej przedstawiamy kilka naszych propozycji na świetne wróżby dla dzieci.

 • Lanie wosku - jest to jedna z najpopularniejszych wróżb. Potrzebna będzie przy niej twoja pomoc, aby dzieci się nie poparzyły gorącymi świeczkami. Na początku należy zapalić świecę i odczekać kilkanaście minut aż pojawi się wosk. Następnie przez klucz, który możesz wykonać z kartonu, wlewamy wosk do miski z wodą. Gdy wszystko już zastygnie, podnosimy nasz kształt do światła i wróżymy z niego przyszłość.
 • Serce z papieru - wróżba, która przepowiada imię przyszłego parnera lub partnerki. Na wyciętym z kartonu sercu wypisujemy imiona żeńskie lub męskie. Następnie przekręcamy je na drugą stronę i wbijamy igłę w przypadkowe miejsce. Napis, który zostanie przebity to imię naszej przyszłej miłości.
 • Skórka od jabłka - jedna z najłatwiejszych przepowiedni. Wystarczy ostrożnie obrać jabłko, a skórkę wyrzucić za siebie. Z powstałych lini próbujemy wyczytać literę, która będzie pierwszą literą imienia wybranka.
 • Kleks z atramentu - potrzebny jest jedynie atrament lub gęsta farba oraz kartka. Zginamy papier na pół tak, aby linia była widoczna. Na środku robimy kleksa z atramentu i zginmy kartkę mocno dociskając. Po otworzeniu zobaczymy nieregularny kształt, z którego można wywróżyć przyszłość.
 • Kubeczki z przedmiotami - pod kubki wkładamy różne przedmioty, tak aby dzieci ich nie widziały. Pod każdym znajduje się przedmiot symbolizujący ich przyszłe życie: pieniądz-bogactwo, różaniec-zakon, cukierek-słodkie życie, pierścionek-szybki ślub, klucze-dobrobyt, kwiatek lub liść-staropanieństwo/starokawalerstwo.

Czytaj także: WRÓŻBY NA ANDRZEJKI: jak wróżyć, żeby przepowiednie się spełniły?

Andrzejki w przedszkolu: piosenki

 • "Listopad, gdy już kończy dzień.I gwiazdka się pokaże.
  Spotkamy się przy blasku świec.Tak, jak tradycja każe.
  Zaszczeka pies.Gęś złapie ser. I buty staną w rzędzie.
  Na wodę wosk wyleje się. I tajemniczo będzie.
  Niech wieczór ten obieca nam. Dni piękne i los nowy.
  Niech spełnia się najlepsze z wróżb. W ten wieczór andrzejkowy"
 • "I. Andrzejkowe mamy święto. Co się dzisiaj nam wywróży?
  Mamy miskę pełną wody. Wosk w garnuszku i klucz duży
  Ref.:
  Wosk lejemy, wosk lejemy. Zaraz wszyscy się dowiedzą
  Co nam wróżby,co nam wróżby ,co nam wróżby przepowiedzą.
  II. Gosi z wosku wyszedł piesek. Może pieska wnet dostanie
  Robertowi samolocik. Więc poleci gdzieś w nieznane
  Ref.
  III. Pawełkowi z wosku piłka. A Jarkowi wyszły narty
  To są właśnie ich marzenia. Więc te wróżby to nie żarty"
 • "Zebrała się nasza gromada, gdy już wieczór zapada.
  Chętna do zabawy w andrzejkową noc, bo dziś wróżb i magii moc.
  Która pierwsza za mąż wyjdzie? I do której szczęście przyjdzie?
  Która dziś odpowiedź na pytanie znajdzie? A która swą miłość odnajdzie?
  Odpowiedzi na pytania i marzenia znamy, ale na wyniki jeszcze poczekamy."
 • "Andrzejkowe wróżby-wosk przez klucz lejemy.
  O tym co nas czeka zaraz się dowiemy.
  Marcin trzyma statek, piłkę Karolina,
  Rafałek dużego groźnego rekina.
  Co to wszystko znaczy może ktoś odpowie?
  To czary prawdziwe, wróżby andrzejkowe."
 • "Czas Andrzejek już nadchodzi, w szkole o to się rozchodzi.
  Bo Andrzejki-czas niezwykły, a do tego juz przywykły,
  w szkole wszystkie ananasy-no dosłownie-z każdej klasy!
  No bo Andrzej-ten kołodziej, to już dziewcząt jest dobrodziej!
  Aby wróżba się spełniła-każda juz go poprosiła,
  i ostrożnie wosk się leje, bo z tym wiążą się nadzieje...
  Chłopcy nie są gorsi wcale, cieszą się, jak w karnawale.
  Wróżby-chociaż niepoważne-obserwują dość uważnie.
  Bo to wielka tajemnica-czas Andrzejek tak zachwyca!"

Pobierz również piosenki andrzejkowe w wygodnym formacie PDF

Jak przygotować przyjęcie dla dzieci w domu? [wideo]

Organizacja przyjęcia dla dzieci w domu to nic trudnego. Wystarczy pomysł, motyw przewodni i odrobina czasu na przygotowanie dekoracji. Zobaczcie naszą wiosenną propozycję na przyjęcie dla dzieci w domu.

Aktualizacja: 2017-07-11 Publikacja: 2016-11-22
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.