Co możesz zrobić z dzieckiem całkiem za darmo?

Czas dla dziecka
fot.: thinkstockphotos.com
Co możesz zrobić z dzieckiem całkiem za darmo? Wyjść na spacer, rower, łyżwy!

Rozrywka i edukacja kosztują, to oczywiste. Nie zawsze nasz budżet umożliwia zapewnienie naszym dzieciom dodatkowych, płatnych zajęć. W takiej sytuacji warto pamiętać, że zupełnie za darmo możemy sprawić im dużo radości.

Każdy rodzic chce, by jego dziecko się rozwijało. Zajęcia pozalekcyjne to jedna z form nie tylko zapełniania czasu, ale też dodatkowe impulsy, które mają pomóc odkryć ich talenty, a także zapewnić rozrywkę. Nie zawsze nasz budżet pozwala na opłacenie takich zajęć. Czy dziecko skazane jest wówczas wyłącznie na siedzenie w domu?

Czytaj także: >> 10 muzeów, które warto odwiedzić z dzieckiem >>

Co możesz zrobić z dzieckiem całkiem za darmo? Spędź czas razem z dzieckiem

Nasze dziecko nie musi samotnie walczyć z nudą w wolnym czasie, układając klocki, grając w gry czy bawiąc się innymi zabawkami. Wystarczy wygospodarować 45 minut, czyli godzinę lekcyjną i spędzić ją razem z synem czy córką. Co można robić w tym czasie? Przede wszystkim rozmawiać. Nic tak nie ubogaci naszej relacji niż szczera i otwarta rozmowa w atmosferze wspólnej zabawy. Możemy składać razem wspomniane klocki, a przy okazji dowiemy się o czym marzy nasze dziecko, co je interesuje najbardziej. Nie tylko wyszukane formy rozrywki dają satysfakcję.

Co możesz zrobić z dzieckiem całkiem za darmo? Spacer dobry na wszystko

Wyjdźmy z dziećmi na spacer. Wspólna wędrówka, zwiedzanie czy nawet wizyta na placu zabaw zapewni wiele radości obu stronom. W zależności od wieku dziecka dostosujmy długość spaceru do jego możliwości. Spytajmy, co chciałoby robić. Odpoczynek na świeżym powietrzu to doskonała forma relaksu.

Czytaj także: >> Jakie korzyści wynikają z zabaw z rodzicami? >>

Co możesz zrobić z dzieckiem całkiem za darmo? Patrz z dzieckiem w niebo

Tańszej formy spędzenia czasu chyba nie ma. Wystarczy w pogodny wieczór wyjść na balkon lub przed dom i podnieść głowę do góry. To, co ujrzymy zawsze zachwyca swym pięknem. Księżyc, konstelacje, planety – wszystkie te obiekty dostrzeżemy już gołym okiem. W czasie wspólnego patrzenia w niebo opowiedzmy dzieciom o kosmosie i jego podboju.

Co możesz zrobić z dzieckiem całkiem za darmo? Rower, rolki, deskorolka

Jeśli spacer nam nie wystarcza, spędźmy czas jeszcze bardziej aktywnie. Rodzice jeżdżący na rolkach czy rowerze ze swoimi dziećmi to wspaniały widok. Zalet aktywności fizycznej nie trzeba wymieniać.  Co można jeszcze robić poza jazdą? Grać w piłkę, palanta, urządzić wspólna gimnastykę, a nawet biegać (oczywiście pamiętając o możliwościach dziecka).

Czytaj także: >> 83 procent rodziców nie ma czasu na zabawę z dziećmi. Dlaczego? >>

Co możesz zrobić z dzieckiem całkiem za darmo? Uczyńmy z kuchni laboratorium

Kuchnia świetnie zastąpi nam laboratorium, w którym wspólnie z dzieckiem możemy przeprowadzić ciekawe eksperymenty. Najprostszy przykład z brzegu. Narysujmy dwie poziome strzałki na kartce. Następnie nalejmy wody do szklanki, a kartkę połóżmy za nią. Co się stanie, gdy to zrobimy? Sprawdźcie razem z dziećmi. Przykładów takich zabaw znajdziemy w internecie wiele. Do zabawy wystarczą produkty spożywcze czy przedmioty codziennego użytku. Po każdym z takich eksperymentów wytłumaczmy dziecku dane zjawisko. Walor edukacyjny mamy zapewniony.

Co możesz zrobić z dzieckiem całkiem za darmo? Książki, książki i jeszcze raz książki

Wspólne czytanie książek to jedna z najwspanialszych form spędzania czasu. Będziemy to powtarzać do znudzenia. Dobór literatury zależy oczywiście od wieku naszych dzieci. Wspólne czytanie świetnie sprawdza się przed snem. Książki uczą, bawią i pobudzają wyobraźnię. Warto o tym pamiętać.

Aktualizacja: 2016-04-12 Publikacja: 2015-12-16
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.