Czy warto chodzić z dzieckiem do kina i teatru? 5 argumentów na TAK

2015-11-12 9:58

Wizyta w kinie czy teatrze jest dla dziecka zawsze dużym przeżyciem. Taki seans znacznie różni się od oglądania filmów i spektaklów w telewizji czy na tablecie. Dlaczego warto chodzić z dzieckiem do kina i teatru? Oto pięć argumentów.

Kino z dzieckiem
Autor: thinkstockphotos.com Wspólne wypady do kina czy teatru z dzieckiem wzmocnią wasze więzi rodzinne.

Spis treści

  1. Czytaj także: >> Top 5 filmów dla dzieci. Pamiętasz je? >>
  2. Czy warto chodzić z dzieckiem do kina i teatru? Wizyta w kinie i teatrze sprawi dziecku ogromną radość
  3. Czy warto chodzić z dzieckiem do kina i teatru? Budujemy więzi rodzinne
  4. Czytaj także: >> Najciekawsze muzea w Polsce: 10 fajnych muzeów, które warto odwiedzić z dziećmi >>
  5. Czy warto chodzić z dzieckiem do kina i teatru? Uczmy dzieci obcować ze sztuką
  6. Czy warto chodzić z dzieckiem do kina i teatru? Dajmy dziecku to, co najlepsze
  7. Czytaj także: >> Zabawy z rodzicami: jakie korzyści wynikają z nich dla dziecka? >>
  8. Czy warto chodzić z dzieckiem do kina i teatru? Kino i teatr bawią oraz uczą

Dzieci uwielbiają wypady do kina i teatru. Oglądanie filmu na dużym ekranie robi wrażenie, jest bardziej realistyczne. Podobne uczucia budzi kontakt z „żywymi” aktorami w teatrze. Nie są nam właściwie znane argumenty przeciwko zabieraniu dzieci do tych instytucji, za to z łatwością podpowiemy, dlaczego warto sprawić dziecku taką przyjemność.

Czytaj także: >> Top 5 filmów dla dzieci. Pamiętasz je? >>

Czy warto chodzić z dzieckiem do kina i teatru? Wizyta w kinie i teatrze sprawi dziecku ogromną radość

W pierwszej chwili można pomyśleć, że to argument z gatunku „warto, bo warto”. Otóż nie! Zobaczcie, jak reaguje wasze dziecko, gdy powiecie mu, że idziecie razem do kina czy teatru. Będzie rozpromienione, szczęśliwe, pozytywnie „naładowane”. Seans przed wielkim ekranem czy kontakt z „żywymi” aktorami to wspaniała atrakcja. Ucieszy dziecko również fakt, że zobaczy film lub spektakl, którego wcześniej nie widziało. Już sama radość naszego syna czy córki wystarczy za wszystkie argumenty.

Czy warto chodzić z dzieckiem do kina i teatru? Budujemy więzi rodzinne

Wyjście do kina czy teatru to kolejna okazja wzmocnienia więzi rodzinnych. Najlepiej taki wypad zorganizować całą familią, by dziecko kojarzyło to wydarzenie nie tylko z rozrywką, ale i przebywaniem z rodzicami i rodzeństwem. Efekt osiągniemy, gdy za kilka, kilkanaście lat nasze dzieci będą wspominać wspólne seanse właśnie w kontekście ich rodzinnego charakteru. Warto o to dbać, bo zakorzeniamy w naszym potomstwie wartości poprzez najprostsze czynności.

Czytaj także: >> Najciekawsze muzea w Polsce: 10 fajnych muzeów, które warto odwiedzić z dziećmi >>

Czy warto chodzić z dzieckiem do kina i teatru? Uczmy dzieci obcować ze sztuką

Kino, teatr to rodzaje sztuki. Warto od najmłodszych lat wzbudzać w dziecku potrzebę kontaktu z kulturą. Korzyści będą nie do przecenienia. Po pierwsze (i najważniejsze) będzie to jedna z form zaszczepienie w dziecku miłości do piękna i estetyki. Po drugie będziemy je uczyć rozumienia języka sztuki. Po trzecie wzbudzimy w nim potrzebę chodzenia do kina i teatru.

Czy warto chodzić z dzieckiem do kina i teatru? Dajmy dziecku to, co najlepsze

Gdy zapytamy dziecko dlaczego lubi chodzić do kina, oprócz wypowiedzi w stylu „bo jest zabawa” czy „bo dostaję popcorn” usłyszymy też z pozoru błahą, a w gruncie rzeczy bardzo ciekawą odpowiedź: „bo ekran jest duży”. Co dziecko chce nam powiedzieć w ten sposób? Że wyjście do kina jest czymś wyjątkowym, wartościowszym niż oglądanie filmu w telewizji. To ważny psychologicznie aspekt: zabierając dziecko do kina i teatru dajemy mu to, co najlepsze. Nie tylko poprzez skalę ekranu czy obecność aktorów na scenie, ale przez fakt, że wyprawa do instytucji kultury jest czymś w rodzaju święta, sytuacją niecodzienną.

Czytaj także: >> Zabawy z rodzicami: jakie korzyści wynikają z nich dla dziecka? >>

Czy warto chodzić z dzieckiem do kina i teatru? Kino i teatr bawią oraz uczą

Wypad do kina i teatru to pośrednio również forma edukacji i to pod wieloma względami. Taka wizyta wymaga od dziecka dostosowania się do konkretnych zasad, konwenansów. Zajmowanie miejsca wskazanego na bilecie, konieczność zachowywania się we właściwy sposób to oczywistości, o których niekoniecznie pamiętamy. Tymczasem dla naszego syna czy córki to rodzaj transakcji, która wiele powie im o życiu: w zamian za spełnienie kilku warunków będę mógł zobaczyć ciekawy film lub zobaczyć spektakl. Kolejny walor to pobudzanie wyobraźni i zmuszanie do refleksji. Sztuka nie tylko bawi, ale i uczy, daje wiedzę o świecie. W kinie i teatrze dziecko będzie przebywać w większej grupie ludzi. To również element nauki przez tę konkretną formę rozrywki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza