Pomysły na niedrogie, a WARTOŚCIOWE PREZENTY

2014-05-26 14:56

W czasach, gdy prezenty na Komunię kwotowo odpowiadają ślubnym, wydanie sporych pieniędzy na upominek dla dziecka może wydawać się czymś oczywistym. W związku z tym zbliżający się Dzień Dziecka jest dla niektórych okazją do „prześcigania się” – kto kupi drożej, ten „bardziej kocha”.

Prezent na Dzień Dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Rodzice i dziadkowie na prezent na Dzień Dziecka wydają średnio 150 zł.

Spis treści

  1. Trening umysłu, budulec więzi
  2. Wehikuł czasu…
  3. Pole do popisu
  4. Wycieczka z prezentem

Psychologowie pozostają jednak „nudni” w swoich przekonaniach, twierdząc, że najbardziej cennym podarunkiem jest wspólnie spędzony czas. Oczywiście dzieci kochają też zwykłe prezenty – warto zatem połączyć jedno i drugie.

Trening umysłu, budulec więzi

Czyli oczywiście… gra planszowa. Taki prezent ma ogromną przewagę nad grami komputerowymi. Jakie ma zalety?

  • Jest pretekstem do wspólnej zabawy, która – co istotne, nie nudzi rodziców. Wielu z nas, choć trudno nam się do tego przyznać, niechętnie bawi się w udawanie, jeżdżenie autkami czy budowanie wieży z klocków. Gra planszowa jest znacznie ciekawsza.
  • Uczy dziecko cierpliwości – między innymi czekania na swoją kolej. Przyda się to zwłaszcza maluchom, które mają z tym duży problem, chcąc mieć wszystko „już i teraz”.
  • Stanowi trening radzenia sobie z porażkami. Nawet, gdybyśmy stanęli na głowie, nie uchronimy naszej pociechy przed stresami i porażkami w życiu. Przegrana w grę planszową jest dobrym treningiem pokazującym, że czasem się wygrywa, ale czasem niestety nie.
  • Gra planszowa uczy dziecko logicznego myślenia, refleksu oraz pozwala na trening kreatywności. Wszystko jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju pociechy.

Wehikuł czasu…

…zwany książką. Nie jest wielką tajemnicą, że czytanie książek rozwija – a jednak wciąż można usłyszeć: „Książka? Kupmy lepiej prawdziwy prezent!” Warto więc podkreślić, że książka jest cudownym prezentem, dzięki któremu dziecko – oprócz samej przyjemności czytania, czerpie też wiele innych korzyści.

  • Rozwijanie sztuki komunikacji. Czytanie wiąże się z poznawaniem olbrzymiej ilości nowych słów. Dziecko, które czyta, wyciąga też wiele własnych wniosków, co znacząco przekłada się na umiejętności kształtowania swojej opinii.
  • Nauka cierpliwości. Dziecko czytające książkę musi poczekać na swoją nagrodę, czyli finał historii. To oczywiście musi potrwać – co świetnie przekłada się na umiejętność czekania, której brakuje wielu smykom.
  • Trening koncentracji. Nieumiejętność skupienia uwagi jest obecnie bardzo często występującym u dzieci problemem. Czytanie książek znacząco wpływa na polepszenie się tej strefy – by zrozumieć treść książki, kilkulatek musi się bardzo skupić. Częsta lektura jest zatem rewelacyjnym treningiem.

Pole do popisu

Idealnymi prezentami dla dziecka są również wszystkie te , które nie „wyręczają” go w myśleniu i tworzeniu, stanowiąc raczej bazę do kreatywnej zabawy. Uściślając, chodzi o plasteliny, farby, wszelakie tablice do malowania czy rysowania, klocki, gotowe zestawy do „udawanej” zabawy (lekarz, sklep) czy w końcu instrumenty muzyczne. Wszystkie te przedmioty będą pobudzały wyobraźnię, stymulowały myślenie i aktywność psychoruchową.

Wycieczka z prezentem

Ostatnim podarunkiem, który zawsze będzie mile widziany, jest oczywiście wycieczka. W tym roku Dzień Dziecka przypada w niedzielę – jest to idealny pretekst do tego, aby spędzić cudowny dzień ze swoją pociechą, bez konieczności brania urlopu. Zaplanuj zatem ten szczególny dzień już dzisiaj. Wizyta w parku wodnym, parku rozrywki, ZOO czy centrum zabaw dla dzieci – wszystko to jest genialnym sposobem na przeżycie razem miłych chwil. A przecież cudowne wspomnienia to jeden z najpiękniejszych prezentów, jakie możemy dać swojemu ukochanemu dziecku - i wcale nie kosztuje wiele.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza