Gry planszowe dla dzieci: 7 gier, w które musisz zagrać z dzieckiem

Gry planszowe
fot.: thinkstockphotos.com
Gry planszowe wspaniale rozwijają zdolność logicznego myślenia.

W dobie komputerów, konsol, smartfonów i tabletów gry planszowe nie są tak popularne jak w przeszłości. Wbrew pozorom jednak ta forma rozrywki nie przeszła do lamusa i ma się dobrze. Poznaj 7 gier planszowych, w które musisz zagrać razem z dzieckiem.

Dlaczego warto grać z dziećmi w gry planszowe? Odpowiedź jest banalnie prosta: bo to wspaniała forma spędzania wspólnie czasu. W przeciwieństwie do gier wideo na komputerze, konsoli tablecie czy smartfonie rozgrywka wymaga większej liczby uczestników. Gry planszowe będą więc cementować więzi rodzinne. Jakie gry wybrać? Oto siedem propozycji na wspólne wieczory i weekendy, 7 gier, w które musisz zagrać z dzieckiem.

Puzzle dla dzieci: 10 propozycji puzzli dla najmłodszych >>

Gry planszowe dla dzieci: Monopoly

Monopoly to gra kultowa, która doczekała się kilkudziesięciu wersji. Co ciekawe, jej historia sięga początków XX wieku. Cel jest prosty: gracz ma się wzbogacić, uprzednio kupując, sprzedając i zarabiając na inwestycjach. Brzmi poważnie? Dla najmłodszych przygotowano specjalną i uproszczoną wersję pt. Monopoly Junior. Zasady gry są proste, dlatego już dziecko na poziomie szkoły podstawowej poradzi sobie z podstawową i najpopularniejszą edycją słynnej planszówki, a młodsze zagra w wersję przystosowaną do jego wieku.

Gry planszowe dla dzieci: Scrabble

Scrabble to kolejna pozycja obowiązkowa. Przy tej grze umilały czas całe pokolenia ludzi. Na czym polega zabawa? Na układaniu słów z wylosowanych liter. Walor edukacyjny jest zatem oczywisty: dziecko poznaje nowe słówka i ćwiczy pamięć. Dla najmłodszych przygotowano uproszczoną wersje Scrabble Junior.

Puzzle dla dzieci: lepiej układać ręcznie czy na tablecie? >>

Gry planszowe dla dzieci: Chińczyk

Chińczyk to klasyczna gra planszowa. Jest starsza niż Monopoly i Scrabble, bo jej współczesna historia sięga końca XIX wieku, a w praktyce pochodzi od starożytnej gry hinduskiej. Zasady są proste. Gracz przeprowadza pionki z jednego miejsca planszy na drugie. W rozgrywce może uczestniczyć od 2 do 4 zawodników. Ruchy odbywają się na podstawie rzutu kostką. Wygrywa ta osoba, która pierwsza przeniesie wszystkie pionki. Nie jest to zadanie oczywiste, bo jeden gracz może zbić pionki drugiemu i ten ostatni zaczyna swoją podróż po planszy od nowa.

Gry planszowe dla dzieci: Warcaby

Któż nie zna gry w warcaby? Niektórzy nazywają je małymi szachami. Gra ma XII-wieczny rodowód i do dziś jest bardzo popularna. Uczy logicznego myślenia i przewidywania ruchów. Na 64-polowej szachownicy walczy dwóch zawodników posługujących się pionami białymi i czarnymi. Zadaniem zawodników jest zbicie pionków przeciwnika. Każdy posiada ich po dwanaście. Gracze poruszają się o jedno pole. Bicie następuje do przodu i do tyłu.

Gry planszowe dla dzieci: Szachy

Były warcaby, muszą pojawić się szachy. Dziecko może uczyć się zasad tej gry od wczesnego wieku. W historii znane są przypadki nastoletnich mistrzów, którzy radzą sobie w rozgrywce z zawodowcami. W przeciwieństwie do innych gier, szachy wymagają poświęcenia dłuższego czasu na naukę zasad. Zalety szachów są niezliczone. Warto wymienić kilka z nich: kształcenie logicznego myślenia, trening pamięci, naukę podejmowania decyzji, ćwiczenie cierpliwości i determinacji. Szachista musi poradzić sobie w każdym ruchu z konkretnym problemem. Rozgrywka ma miejsce na 64-polowej szachownicy. Jej celem jest szach i mat, czyli w uproszeniu doprowadzenie przeciwnika do sytuacji bez wyjścia.

Układanki dla dzieci: dlaczego warto je kupować najmłodszym? >>

Gry planszowe dla dzieci: Reversi

Gra Reversi rozgrywana jest na planszy liczącej 64 pola. Podobnie jak w warcabach gracze dysponują białymi i czarnymi pionkami. Cel jest jednak odmienny. Wygrywa ta osoba, która zapełni planszę większą liczbą pionów własnego koloru. To pozornie proste zadanie wymaga strategicznego myślenia i uczy przewidywania ruchów. Gra kończy się wówczas, gdy żaden z uczestników nie może już wykonać żadnego ruchu.

Gry planszowe dla dzieci: Ryzyko

Ryzyko to propozycja dla nieco starszych dzieci. To strategiczna gra turowa, w której może uczestniczyć nawet sześć osób. Planszą jest mapa świata. Na niej znajduje się 42 terytoria. Jak łatwo się domyślić celem jest dominacja nad światem. Gracze dysponują różnymi typami wojska symbolizowanymi przez pionki: kawalerią, piechotą i artylerią. Na początku rozstawiają po jednym pionku. Następnie dozbrajają się, by wreszcie przystąpić do ataku terytorium zajętego przez innego gracza. Oprócz pionków uczestnicy mają do dyspozycji 44 karty ryzyka. Reguły gry są dość skomplikowane, ale gdy już je poznamy czeka nas wyśmienita i wielogodzinna rozrywka.

Aktualizacja: 2017-03-09 Publikacja: 2015-12-04
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.